Рішення
від 21.08.2018 по справі 662/2110/17
НОВОТРОЇЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

662/2110/17

2/662/53/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 року Новотроїцький районний суд

Херсонської області

в складі головуючого судді Решетова В. В.

секретар судового засідання - Сушко Н.І.

позивача - ОСОБА_1

за участю представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новотроїцьке Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до СФГ Матрос про визнання правочину недійсним , -

В С Т А Н О В И В :

31.10.2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищеозначеним позовом до СФГ Матрос про визнання правочину недійсним, мотивуючи їх тим, що він є власником земельної ділянки площею 24,64 га., яка розташована на території Чкалівської сільської ради Новотоїцького району Херсонської області, кадастровий №6524485000:05:001:0086. В жовтні 2013 року між ним та відповідачем була досягнута усна домовленість про платне використання ним земельної ділянки. У 2016 році коли він звернувся до відповідача про розрахунок за використання земельної ділянки та повернення її у його користування, отримав відмову з вказанняґм, що між ним та відповідачем укладено договір на десять років та пройшов державну реєстрацію. Але вказаний договір він не укладав та не підписував. Просив визнати недійсним правочин-договір оренди земельної ділянки від 01.05.2014 року між ним та СФГ Матрос .

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні, просили долучити до матеріалів справи судово- почеркознавчу експертизу, проведену за ухвалою суду, в підтвердження своїх доводів.

Представник відповідача ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення позовних вимог, з підстав що ОСОБА_1 договір був укладений, усі умови обговорені, він отримував орендну плату, отже відсутні підстави для визнання договору недійсним. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв язку з відсутністю підстав позову та не зазначенням їх у позові.

Свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердили доводи позивача, про укладення усного договору між ОСОБА_1 та СФГ Матрос .

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до оскаржуваного примірнику договору оренди б/н від 01.05.2017 року від імені ОСОБА_1 та СФГ Матрос строк дії договору оренди землі десять років.

Суд, заслухавши сторони, представників сторін, вивчивши та перевіривши письмові докази, які сторони вважають достатніми для вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.12 п. 3 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, а суд, згідно ст. 13 п. 1 ЦПК України розглядає цивільні справи , в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін.

Відповідно до ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст. ст. 628, 638 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно ч.3 ст.203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Тобто, як вольова дія правочин являє собою поєднання волі та волевиявлення. Воля є бажанням наміром особи вчинити правочин, однак для вчинення правочину необхідно не тільки волю, а ще й доведення цієї волі до відома інших осіб.

Ст.215 ч.1 підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.1-3,5,6 ст.203 цього Кодексу.

Крім того, стаття 31 Закону України Про оренду землі передбачає підстави припинення договору оренди землі, що не є вичерпним. Частина 3 ст.6 ЦК України визначила, що сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Таке положення узгоджується з нормами ст.627 ЦК України про свободу договору.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не надавала відповідачу згоди на укладення договору оренди належної їй земельної ділянки, крім того відсутній акт прийому-передачі земельної ділянки в оренду, який є додатком до договору оренди землі.

Як вбачається з висновку судово-почеркознавчої експертизи, підпис від імені ОСОБА_1 в графі Підпис договору оренди землі б/н від 01.05.2014 року виконаний не ОСОБА_1, а іншою особою. Відповідач належними допустимими доказами не спростував висновків експерта, пояснень позивача та не довів намірів власника передати земельну ділянку в оренду, порушивши його переважне право на оренду земельної ділянки.

Враховуючи наведене, а також специфіку договорів оренди землі, а саме необхідність обов'язкового повідомлення сторони про певні істотні умови договору та його державну реєстрацію, суд вважає, що відсутність особистого підпису сторони в договорі оренди землі свідчить про те, що сторони не узгодили всі істотні умови договору, передбачені Законом. При цьому, отримання коштів по договору не може бути прийнято, як належний доказ волевиявлення особи, оскільки, цей факт не свідчить про волевиявлення особи укладати договір, на дату договору, та не спростовує висновків почеркознавчої експертизи. Аналогічним чином, встановлення інших осіб, які могли підписати договір, за відсутності довіреності від позивача, не має відношення до предмету судового розгляду.

За таких обставин, враховуючи те, що договір оренди землі б/н від 01.05.2014 року було підписано від імені ОСОБА_1 сторонньою особою, яка не мала належних повноважень на вчинення такої дії, є підстава, передбачена ст. 15 Закону України Про оренду землі , для визнання спірного договору недійсним.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Щодо стягнення судових витрат на правову допомогу, суд враховує наявність в матеріалах справи квитанцій №21 від 16.01.2018 року, №159 від 13.08.2018року, відповідно на 2000,00грн. та 3000,00 грн. , які фактично сплачені за послуги адвоката і знаходить загальну суму 5000,00 грн. розумною та справедливою та такою, що підлягає стягненню з відповідача з урахуванням тривалості розгляду справи.

Понесені позивачем витрати становлять 640,00 гривень судовий збір та 5000,00 грн. на отримання правової допомоги, всього 5640,00 гривень.

Виходячи з викладеного та керуючись ст.ст. 12,13,81,141,258,263,265 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до СФГ Матрос про визнання правочину недійсним - задоволити повністю.

Визнати недійсним договір оренди землі б/н від 01.05.2014 року оформлений між СФГ Матрос таОСОБА_1, на земельну ділянку кадастровий номер: 6524485000:05:001:0086.

Стягнути з СФГ Матрос код ЄДРПОУ 31248748 с. Ковильне, Новотроїцького району, Херсоснької області на користь ОСОБА_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, судові витрати, які складаються з: 640,00 гривень судовий збір та 5000,00 грн. на отримання правової допомоги, всього 5640,00 гривень /п ять тисяч шістсот сорок грн.. 00 коп./.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення безпосередньо до Апеляційного суду Херсонської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Решетов

СудНовотроїцький районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення21.08.2018
Оприлюднено23.08.2018
Номер документу76017775
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —662/2110/17

Рішення від 21.08.2018

Цивільне

Новотроїцький районний суд Херсонської області

Решетов В. В.

Рішення від 21.08.2018

Цивільне

Новотроїцький районний суд Херсонської області

Решетов В. В.

Ухвала від 02.11.2017

Цивільне

Новотроїцький районний суд Херсонської області

Решетов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні