КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2018 р. Справа№ 910/3740/18
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сітайло Л.Г.
суддів: Калатай Н.Ф.
Пашкіної С.А.
за участю секретаря судового засідання Бовсунівської Л.О.,
представників сторін:
від позивача Васів Ю.М.
від відповідача Видюк Д.В.
від третьої особи не з'явився
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті"
на рішення Господарського суду міста Києва від 18.06.2018 (повний текст складено 20.06.2018) по справі №910/3740/18 (суддя Грєхова О.А.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті"
до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Приватбанк"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Харківський жиркомбінат"
про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем п. 10 Договору поруки № 4Т14304И/П від 31.10.2016 та ст. 556 ЦК України, в частині передачі ТОВ "Лайк-Сіті" належним чином засвідчених копій документів, які засвідчують обов'язок боржника ТОВ "Тарвін" за Кредитними договорами № 4Т14304И від 05.09.2014 та № 4Т14305И від 09.09.2014 та документів, які засвідчують обов'язок боржника щодо повернення кредиту та якими забезпечувалось їх виконання.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.06.2018 по справі №910/3740/18 в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з того, що кошти у сумі 197405000,00 грн, сплачені відповідачем, згідно з призначенням платежу, на виконання Договору поруки №4Х14309И/П від 31.10.2016, а відтак не можуть підтверджувати виконання зобов'язань позивача за Договором поруки №4Т14304И/П від 13.10.2016. Крім того, суд зазначив, що перехід до поручителя прав кредитора у зобов'язанні після виконання ним обов'язку боржника відбувається в силу прямої вказівки в законі, будь-яких інших дій для переходу такого права вчиняти не потрібно.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду міста Києва від 18.06.2018 скасувати та постановити нове, про задоволення позову в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги апелянт зазначив, що ним, як поручителем, виконано обов'язок боржника перед кредитором ПАТ КБ "Приватбанк" за кредитним договором, однак відповідач відмовляється надати йому оригінали документів, чим порушує право позивача на визнання його новим кредитором.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.07.2018 колегією суддів у складі: головуючий суддя Сітайло Л.Г., судді Дідиченко М.А., Зеленін В.О. відкрито апеляційне провадження по справі, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та справу призначено до розгляду 21.08.2018.
Розпорядженням від 20.08.2018 призначено повторний автоматизований розподіл справи, в зв'язку з перебуванням судді Дідиченко М.А. у відпустці.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.08.2018, в зв'язку з перебуванням судді Дідиченко М.А., яка не є головуючим суддею у відпустці, сформовано новий склад колегії суддів, головуючий суддя - Сітайло Л.Г. судді: Зеленін В.О., Калатай Н.Ф.
Розпорядженням від 20.08.2018 призначено повторний автоматизований розподіл справи, в зв'язку з перебуванням судді Зеленіна В.О. на лікарняному.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.08.2018, в зв'язку з перебуванням судді Зеленіна В.О., який не є головуючим суддею на лікарняному, сформовано новий склад колегії суддів, головуючий суддя - Сітайло Л.Г. судді: Пашкіна С.А., Калатай Н.Ф.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.08.2018 колегією суддів, в зазначеному складі, прийнято апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" на рішення Господарського суду міста Києва від 18.06.2018 по справі №910/3740/18 до свого провадження.
01 серпня 2018 року представником відповідача, через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів, подано відзив на апеляційну скаргу, в якому останній заперечував проти доводів апеляційної скарги.
В судове засідання 21.08.2018 з'явились представники позивача та відповідача. Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.ч. 12, 13 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи. Якщо суд апеляційної інстанції визнав обов'язковою участь у судовому засіданні учасників справи, а вони не прибули, суд апеляційної інстанції може відкласти апеляційний розгляд справи.
При цьому, положеннями вказаної статті передбачено право, а не обов'язок суду відкласти апеляційний розгляд справи.
Статтями 269, 270 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що апеляційна інстанція переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів встановила наступне.
31 жовтня 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" (далі - позивач, поручитель) та Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "Приватбанк" (кредитор) укладено Договір поруки №4Т14304И/П (далі - договір поруки).
Предметом цього договору є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Тарвін" (код за ЄДРПОУ 39064391), (правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Харківський жиркомбінат"), (далі - боржник, третя особа) своїх зобов'язань за:
- Кредитним договором від 05.09.2014 № 4Т14304Т (далі - Кредитний договір-1), а саме: з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом на умовах та в терміни, відповідно до Кредитного договору-1;
- Кредитним договором від 09.09.2014 № 4Т14305И (далі - Кредитний договір-2), а саме: з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом на умовах та в терміни, відповідно до Кредитного договору-2;
Відповідно до п. 2 та п. 3 Договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання обов'язку боржника за Кредитним договором з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом на умовах та в терміни, відповідно до кредитного договору. Поручитель з умовами кредитного договору ознайомлений.
Згідно з пунктами 4, 5 та 6 Договору поруки, у випадку невиконання боржником зобов'язань за кредитним договором, боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні боржники у сумі заборгованості за кредитом та у сумі відсотків за користування кредитом на умовах та в терміни, відповідно до Кредитного договору. У випадку невиконання боржником п. 1 цього Договору, кредитор направляє на адресу поручителя письмову вимогу із зазначенням порушеного зобов'язання. Поручитель зобов'язаний виконати обов'язок, зазначений в письмові вимозі кредитора, впродовж 5 календарних днів з моменту отримання вимоги, зазначеної в п. 5 цього Договору.
У випадку порушення поручителем зобов'язання, передбаченого п. 6 цього Договору, кредитор та поручитель прийшли до згоди, що кредитор має право в рахунок погашення боргу за Кредитним договором здійснювати договірне списання грошових коштів, що належать поручителю і знаходяться на його рахунку у ПАТ КБ "Приватбанк". Договірне списання грошових коштів, згідно з умовами цього пункту, оформлюється меморіальним ордером, у реквізиті "Призначення платежу" якого зазначається інформація про платіж, номер, дату цього Договору (п. 7 Договору поруки).
За умовами пункту 8 Договору поруки, до поручителя, що виконав обов'язки боржника за Кредитним договором, переходять всі права кредитора за Кредитним договором і договору(ам) застави (іпотеки), укладеним в цілях забезпечення виконання зобов'язань боржника перед кредитором за Кредитним договором у частині виконаного зобов'язання.
Відповідно до п. 9 Договору поруки, у випадку невиконання поручителем обов'язку боржника за Кредитним договором впродовж 5 (п'яти) календарних днів з моменту отримання письмової вимоги кредитора, зазначеної в п. 5 цього Договору, поручитель сплачує на користь кредитора пеню в розмірі 1 % від суми заборгованості, яка зазначена в зазначеній письмові вимозі, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожний день прострочення. Сплата пені не звільняє поручителя від виконання зобов'язань за цим Договором.
Згідно з п. 10 Договору поруки, кредитор зобов'язаний, у випадку виконання поручителем обов'язку боржника за Кредитним договором, передати поручителю впродовж 5 (п'яти) робочих днів банку з моменту виконання обов'язків належним чином посвідчені копії документів, що підтверджують обов'язки боржника за Кредитним договором.
Цей Договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до повного виконання зобов'язань за цим Договором (п. 11 Договору поруки).
Цей Договір укладено/підписано із використання електронного цифрового підпису (печатки) з посиленим сертифікатом ключа Акредитованого центру сертифікації ключів ПАТ КБ "Приватбанк" в порядку, передбаченому Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Законом України "Про електронний цифровий підпис", а також на підставі угоди про використання електронного цифрового підпису з посиленим сертифікатом ключа від 09.03.2016, укладеної сторонами.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Приписами ч. ч. 1, 2 ст. 553 ЦК України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.
Відповідно до ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 556 ЦУ України, після виконання поручителем зобов'язання, забезпеченого порукою, кредитор повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов'язок боржника. До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання.
Таким чином, позивач повинен довести обставини щодо виконання замість боржника зобов'язання за кредитним договором, погашення всієї заборгованості, зокрема зі сплати кредиту та відсотків, по кредитному договору.
Згідно з наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями № 53 від 01.11.2016 позивачем перераховано відповідачу кошти в сумі 308761666,66 грн. з призначенням платежу "виконання зобов'язань по кредитному договору № 4Т14304И від 05.09.2014, згідно з Договором поруки № 4Т14304И/П від 31.10.2016" та № 54 від 01.11.2016 позивачем перераховано відповідачу кошти в сумі 197405000,00 грн. з призначенням платежу "виконання зобов'язань по кредитному договору № 4Т14305И від 09.09.2014, згідно з Договором поруки № 4Х14309И/П від 31.10.2016".
Статтею 599 ЦК України, передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
В той же час, як вірно встановив місцевий господарський суд, кошти у сумі 197405000,00 грн. сплачені відповідачем, згідно з призначенням платежу, на виконання Договору поруки № 4Х14309И/П від 31.10.2016, а відтак не можуть підтверджувати виконання зобов'язань позивача за Договором поруки № 4Т14304И/П від 13.10.2016, який є предметом розгляду у даній справі.
Враховуючи вищевикладене, позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про те, що позивач погасив повністю всі зобов'язання боржника за кредитними договорами, а не їх частину. Крім того, в договорі поруки відсутня вказівка на суму конкретних зобов'язань боржника, за виконання яких поручився позивач.
Так, часткове виконання поручителем зобов'язань за кредитним договором не породжує перехід до нього прав кредитора за цим договором.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 23.09.2015 по справі № 6-466цс15 та від 07.10.2015 по справі № 6-932цс15.
Колегія суддів звертає увагу, що позивач звертався до відповідача з вимогою передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" оригінали кредитних договорів та документи, які засвідчують обов'язок щодо повернення кредиту та документи, якими забезпечувались кредитні договори. Проте, ані умовами укладеного між сторонами договору поруки, ані положеннями чинного законодавства України, у тому числі нормами частини 1 статті 556 ЦК України, на яку посилається позивач, не передбачено обов'язку кредитора передати поручителю саме оригінали документів, що підтверджують обов'язок боржника.
Доказів звернення позивача до відповідача з вимогою про надання належним чином засвідчених копій документів, які засвідчують обов'язок боржника ТОВ "Тарвін" за Кредитними договорами № 4Т14304И від 05.09.2014 та № 4Т14305И від 09.09.2014 та документів, які засвідчують обов'язок боржника щодо повернення кредиту та якими забезпечувалось їх виконання, матеріали справи не містять.
Крім того, колегія суддів зазначає, що ч. 1 ст. 512 ЦК України встановлено вичерпний перелік підстав заміни кредитора у зобов'язанні, серед яких передбачено і виконання обов'язку боржника поручителем.
Оскільки, перехід до поручителя прав кредитора у зобов'язанні, після виконання ним обов'язку боржника, відбувається в силу прямої вказівки в законі, будь-яких інших дій для переходу такого права вчиняти не потрібно.
При цьому слід мати на увазі, що обсяг прав кредитора, які переходять до поручителя, у такому випадку, повинен відповідати обсягу задоволених ним вимог кредитора за основним зобов'язанням.
З умов Договору поруки вбачається, що у випадку невиконання боржником п. 1 цього Договору, кредитор направляє на адресу поручителя письмову вимогу із зазначенням порушеного зобов'язання. Поручитель зобов'язаний виконати обов'язок, зазначений в письмові вимозі кредитора, впродовж 5 календарних днів з моменту отримання вимоги, зазначеної в п. 5 цього Договору.
Однак, матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження пред'явлення відповідачем майнових вимог до поручителя, як і не містять будь-яких доказів на підтвердження наявності порушеного зобов'язання, станом на момент сплати позивачем грошових коштів відповідачу.
Враховуючи вищевикладені обставини та підстави відмови в позові, колегія суддів не вбачає підстав для витребування у відповідача розрахунків заборгованості за Кредитними договорами № 4Т14304И від 05.09.2014 та № 4Т14305И від 09.09.2014.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний господарський суд приходить до висновку, що рішення суду ухвалено відповідно до вимог матеріального та процесуального права, а обставини, які встановлені апеляційною інстанцією не призвели до неправильного вирішення спору місцевим господарським судом, в зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст.ст. 276, 282 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайк-Сіті" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 18.06.2018 по справі №910/3740/18 без змін.
2.Матеріали справи №910/3740/18 повернути до Господарського суду міста Києва.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 23.08.2018.
Головуючий суддя Л.Г. Сітайло
Судді Н.Ф. Калатай
С.А. Пашкіна
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2018 |
Оприлюднено | 23.08.2018 |
Номер документу | 76025710 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Сітайло Л.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні