Ухвала
від 15.08.2018 по справі 140/2007/18
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Немирівський районний суд Вінницької області

Справа № 140/2007/18

Провадження № 1-кс/140/652/18

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" серпня 2018 р. м. Немирів

Слідчий суддяНемирівського районного суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3

скаржника ОСОБА_4

представника Немирівського ВП ГУНП ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові

скаргу ОСОБА_4 про визнання бездіяльності посадових осіб протиправною зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_4 звернувся до суду з скаргою про визнання бездіяльності посадових осіб протиправною зобов`язання вчинити певні дії.

Скарга мотивована тим, що ОСОБА_4 являється власником трьох земельних ділянок: кадастровий номер 0523055600:01:001:0053 площею 2,5422 га., кадастровий номер 0523055600:01:001:0054 площею 2,4276 га. та кадастровий номер 0523055600:01:001:0055 площею 2,4276 га.

Його земельні ділянки перебували в оренді ПП «Ремонтник», згідно договору оренди землі до 2012 року директором якого являється ОСОБА_6 , з 2012 року по вересень 2017 року ПП «Ремонтник» використовувало його земельні ділянки без укладення договору оренди на підставі усної домовленості із його власником ОСОБА_6

10 липня 2017 року він звернувся із письмовими листами на ім`я приватного підприємства «Ремонтник» із вимогою не проводити жодних посівних робіт на належних йому земельних ділянках та повідомив, що договір оренди земельних ділянок в подальшому з ним заключати не буду.

В листопаді 2017 року ним було виділено межі в натурі земельних ділянок, оскільки мав бажання обробляти власні земельні ділянки самостійно та засіяв земельні ділянки пшеницею, про що укладено Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання від 05.10.2017 року. Після виділу земельних ділянок в натурі ним було засіяно земельні ділянки пшеницею.

Однак в липні 2018 року керівником ПП «Ремонтник» без законних на те підстав використовуючи сільськогосподарську зернозбиральну техніку здійснено збирання врожаю пшениці із належних йому земельних ділянок.

31 липня 2018 року ним було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, яке було здійснене керівником ПП «Ремонтник» ОСОБА_6 .

Його заява була прийнята Немирівським ВП ГУНП та зареєстрована в Журналі Єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, що підтверджується наданим йому талоном-повідомлення.

У відповідь на його заяву ним отримана відповідь про те, що зазначена подія не містить відомостей, що вказують на вчинення кримінального правопорушення.

Після цього жодних дій, спрямованих на внесення наданих ним відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового слідства даним органом досудового слідства не вчинялося.

Згідно ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим кодексом.

Згідно ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржене бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Згідно ст.. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

Згідно ст.. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви , повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Однак Немирівським ВП ГУНП у Вінницькій області, всупереч ст. 214 КПК України, було допущено бездіяльність.

Вважає, що відомості, викладені ним в заяві повинні бути негайно, але не пізніше 24 год. після подання заяви вноситись до ЄРДР.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.

Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п`яти днів з момент у надходження скарги.

Згідно ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора зостановлюється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.

Ухвала слідчого судді за результати розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про зобов`язання вчинити певну дію.

Статтею 197-1 КК України встановлена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику. За вчинення такого злочину встановлене кримінальне покарання у вигляді штрафу від двохсот до трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешту на строк до шести місяців.

У зв`язку з вище викладеними обставинами вважає, що слідчим відділом Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області було допущено бездіяльність у зв`язку з невнесенням відомостей до ЄДРД про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 197-1 КК України.

В судовому засіданні ОСОБА_4 , підтримав скаргу та просив її задовольнити з підстав викладених у скарзі.

Представник Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_5 в судовому засіданні повідомив, що питання внесення відомостей до ЄРДР вирішуються керівництвом.

Прокурор ОСОБА_3 щодо вирішення даного питання покладається на розсуд суду.

Слідчий суддя, вислухавши пояснення скаржника, слідчого та прокурора, дослідивши надані до скарги матеріали, вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

31 липня 2018 року заявником до Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, яке було здійснене ПП «Ремонтник» ОСОБА_6 в якій просив невідкладно внести відомості до ЄРДР.

В судовому засіданні було встановлено, що вказані відомості в заяві до ЄРДР внесені не були.

Статтею 2 КПК Українивизначені завдання кримінального судочинства, одним з яких є захист особи, суспільства від кримінальних правопорушень.

Реалізація вказаного завдання здійснюється, з поміж іншого, шляхом забезпечення кожному громадянину права на звернення до уповноважених органів з заявою про вчинене кримінальне правопорушення.

Зазначене право породжує відповідний обовязок органів прокуратури, досудового розслідування своєчасно відреагувати на такі звернення у передбачений законом спосіб, тобто відповідно до встановленої процесуальним законом процедури.

У силу ч. 1ст. 9 КПКна керівника органу досудового розслідування покладений обовязок неухильно додержуватись вимог Кримінального процесуального кодексу.

Відповідно до ч. 1ст. 214 КПКпрокурор, слідчий у строк, що не перевищує 24 годин після подання заяви про вчинення кримінального правопорушення, зобовязаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.

Згідно з положеннями ч.2 зазначеної статті досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР.

З поданої скарги витікає, що заявник у своїх заявах свідомо повідомив про вчинення саме кримінального правопорушення, надав йому власну кримінально-правову оцінку.

Таким чином, слідчий судя вважає, що факти викладені в заяві ОСОБА_4 від 31 липня 2018 року підлягають обов`язковій перевірці.

Дана обставина зобов`язувала уповноважених осіб Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області внести, передбачені законом відомості до ЄРДР, та розпочати досудове розслідування.

Попри визначений кримінальним процесуальним законом обов`язок розпочати досудове розслідування, у ході якого прийняти заходи до виявлення усіх необхідних складових кримінального правопорушення, зазначена особа лише на підставі зазначених у заяві відомостей дійшла висновку про відсутніх достатніх даних, які б свідчили про наявність ознак кримінального правопорушення.

Невнесення відомостей до ЄРДРсуперечать як принципу законності, так і положенням ч.5ст.214 КПК, яка визнає за достатнє для початку досудового розслідування повідомлення даних, які лише можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до п.2.1 Розділу II Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань облік кримінальних правопорушень, у т.ч. за заявами, які надійшли до прокурора, здійснюється за дорученням керівника органу прокуратури шляхом внесення до ЄРДР відомостей, визначених ч. 5ст.214 КПК.

Під час досудового розслідування відповідно до положень ч.1ст.303 КПК Українизаявником може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Згідно з ч.2ст.60 КПКзаявник має право на отримання від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття та реєстрацію.

Таким чином, слідчий суддя вважає, що скарга є обґрунтованою, мотивованою, а тому підлягає задоволенню.

Згідно узагальнення ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування» (станом на 12 січня 2017р.), з метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 214,303-307 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Скаргу ОСОБА_4 провизнання бездіяльностіпосадових осібпротиправною зобов`язаннявчинити певнідії -задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Немирівського ВП у Вінницькій області щодо відмови у внесенні до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 197-1 КК України відносно ОСОБА_6 та зобов`язати начальника СВ Немирівського ВП ГУНП у Вінницькій області або іншу уповноважену особу внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо обставин, викладених в заяві ОСОБА_4 від 31.07.2018 року, зареєстрованої у ЖЄО за № 2859 від 31.07.2018 року про вчинення кримінального правопорушення громадянином ОСОБА_6 .

Ухвала слідчогосудді остаточната оскарженнюне підлягає.

Слідчий суддя:

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.08.2018
Оприлюднено24.02.2023
Номер документу76031991
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —140/2007/18

Ухвала від 22.11.2019

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Димарчук Тетяна Миколаївна

Рішення від 28.12.2018

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Димарчук Тетяна Миколаївна

Ухвала від 29.10.2018

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Димарчук Тетяна Миколаївна

Ухвала від 09.10.2018

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Димарчук Тетяна Миколаївна

Ухвала від 15.08.2018

Кримінальне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні