Справа №: 671/1282/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2018 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області в особі судді Павлової А.С. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної лікарні до ОСОБА_1 про стягнення витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Керівник Городоцької місцевої прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної лікарні звернувся до Волочиського районного суду Хмельницької області із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
В обґрунтування заявлених вимог вказав, що вироком Апеляційного суду Хмельницької області від 28.12.2017 ОСОБА_1 визнано винним у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України (по факту вчинення ДТП 01.08.2016) та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права керування транспортними засобами на 2 роки. На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням, встановлено іспитовий строк 2 роки.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди водій автомобіля ВАЗ 21104 ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритої травми живота з відривом брижі тонкого кишечника, розривом сігми нисхідного кишечника, ободового кишечника, розривом парієнтальної очеревини, гематомою в брижу тонкого кишечника, рани тулуба, що за своїм характером відносяться до тяжких тілесних ушкоджень, що небезпечні для життя в момент заподіяння (завдання).
ОСОБА_2 внаслідок даної ДТП знаходився на стаціонарному лікуванні у реанімаційному та ортопедичному відділеннях Хмельницької обласної лікарні з 08.08.2016 по 02.11.2016, що становить 86 ліжко-днів.
Сума витрат, понесених Хмельницькою обласною лікарнею внаслідок лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 становить 35081 грн. 52 коп.
Вказана лікарня фінансується за рахунок коштів медичних субвенцій та кошти обласного бюджету. Розпорядником коштів лікарні є Департамент охорони здоров'я Хмельницької ОДА.
Оскільки, внаслідок вчинення ОСОБА_1 протиправних дій, а саме вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, постраждав ОСОБА_2, лікування якого здійснювалося за рахунок бюджетних коштів, чим порушено економічні інтереси держави, а Департамент охорони здоров'я Хмельницької ОДА та Хмельницька обласна лікарня не здійснює захист вказаних інтересів держави, з даним позовом звернувся прокурор та просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту охорони здоров'я Хмельницької ОДА для зарахування в обласний бюджет 35081 грн. 52 коп. витрат на лікування потерпілого від злочину.
Ухвалою від 31.07.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду судом та відкрито провадження у справі. Розгляд проводиться в спрощеному позовному провадженні без виклику осіб.
Відповідач копію ухвали та доданих до неї матеріалів отримав 02.08.2018, однак відзив до суду не направив. Жодних заяв чи клопотань від нього не надходило.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, 01 серпня 2016 року, близько 06 години 50 хвилин, керуючи в порушення п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - Правил) у стані алкогольного сп'яніння автомобілем Mercedes-Benz , моделі Vito 112 CDI , д.н.з. НОМЕР_1, рухаючись автодорогою Р-48 Кам'янець-Подільський-Білогір'я в населеному пункті - с. Соломна, Волочиського району, Хмельницької області, в супереч вимог п. 12.4 Правил, рухався зі швидкістю близько 80 км/год, перевищивши допустиму на даній ділянці автодороги швидкість руху 60 км/год, та в порушення вимог п.п. 2.3. (б), 10.1., 11.1., 11.3. Правил, допустивши неуважність та не переконавшись у безпечності власних дій під час зміни напрямку руху, не врахувавши ширини проїзної частини, габаритів транспортних засобів і безпечних інтервалів між ними, на 78+050 км, на заокругленні автодороги вправо, виїхав на зустрічний напрямок руху, де допустив зіткнення з автомобілем ВАЗ 21104 д.н.з. НОМЕР_4 під керуванням ОСОБА_2, який рухався в зустрічному напрямку.
В результаті дорожньо-транспортної пригоди, водій автомобіля ВАЗ 21104 ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритої травми живота з відривом брижі тонкого кишечника, розривом сігми нисхідного кишечника, ободового кишечника, розривом парієнтальної очеревини, гематомою в брижу тонкого кишечника, рани тулуба, що за своїм характером відносяться до тяжких тілесних ушкоджень, що небезпечні для життя в момент заподіяння (завдання).
Зазначене вище підтверджується вироком Апеляційного суду Хмельницької області від 28 грудня 2017 року, що набрав законної сили 28 грудня 2017 року, яким відповідачу призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права керування транспортними засобами на 2 роки. На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням, встановлено іспитовий строк 2 роки.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
З довідки Хмельницької обласної лікарні № 114 від 22.12.2016 вбачається, що потерпілий ОСОБА_2 знаходився на лікуванні в реанімаційному та ортопедичному відділеннях Хмельницької обласної лікарні з 08.08.2016 по 02.11.2016, тобто 86 ліжко-днів. Вартість ліжко-дня включає затрати на заробітну плату медичного персоналу, харчування, комунальні послуги, інші затрати лікарні (прання білизни, на бензин, послуги зв'язку, придбання мед. бланків, вивіз сміття, ліфти). Всього затрати лікарні склали 24899 грн. 88 коп., крім того вартість медикаментів за рахунок лікарні склала: 10181 грн. 64 коп. (а.с. 10).
За загальним правилом, майнова шкода, завдана неправомірними діями особистим немайновим правам юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України).
Особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладу охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину (ст. 1206 ЦК України).
Згідно з ч. 1, 3 ст. 128 КПК України, особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред'явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545 Про затвердження порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання , встановлено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров'я або прокурора.
У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
В цілому ж, відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 № 11 "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат" питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Згідно з вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003(у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.
Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.
Стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного державного бюджету (Республіки Крим, місцевого чи регіонального самоврядування), або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.
Згідно з листа Хмельницької обласної лікарні № 01-07/780 від 18.04.2018, остання фінансується за рахунок коштів медичних субвенцій та за кошти обласного бюджету. Розпорядником коштів є Департамент охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації (а.с. 9).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 01.08.2016 внаслідок ДТП спричинив ОСОБА_2 тілесні ушкодження, внаслідок яких потерпілий перебував на лікуванні у Хмельницькій обласній лікарні, а тому остання, а також Департамент охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації понесли витрати на загальну суму 35081 грн. 52 коп., з яких: 24899 грн. 88 коп. - вартість 86 ліжко-днів; 10181 грн. 64 коп. - вартість медикаментів за рахунок лікарні.
Між вказаними витратами та діянням відповідача є причинний зв'язок, відтак зазначені кошти мають бути стягнуті з відповідача для зарахування до обласного бюджету.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, судовий збір на користь держави має бути стягнутий з відповідача у розмірі, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", тобто в сумі 704 грн. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 1166, 1206 ЦК України, постановою КМУ № 545 від 16 липня 1993 року "Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", ст.ст. 2, 10, 12, 13, 81, 82, 89, 141, 263 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної лікарні до ОСОБА_1, про стягнення витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації для зарахування в обласний бюджет Хмельницької області (р/р 31557348231504 в ГУДКСУ в Хмельницькій області в м. Хмельницькому, МФО 815013, код ЄДРПОУ 02004717) - 35081 (тридцять п'ять тисяч вісімдесят одну) гривню 52 копійки витрат понесених на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Хмельницької області через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Прокурор: керівник Городоцької місцевої прокуратури, місцезнаходження: Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Слави, 8.
Позивач-1: Департамент охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ: 02013337, адреса знаходження: м. Хмельницький, вул. Шевченка, 46.
Позивач-2: Хмельницька обласна лікарня, код ЄДРПОУ: 02004717, місцезнаходження: м. Хмельницький, вул. Пілотська, 1.
Відповідач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_3, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1
Суддя:
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2018 |
Оприлюднено | 24.08.2018 |
Номер документу | 76043009 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Павлова А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні