ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.08.2018 Справа № 905/826/18
Керівник Маріупольської місцевої прокуратури №2 Донецької області в інтересах держави в особі
Маріупольської міської ради, м. Маріуполь (позивач)
до відповідача: Благодійного фонду «Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство» , м. Маріуполь
про повернення земельної ділянки
Суддя Матюхін В.І.
Секретар судового засідання Вороніна О.С.
Представники:
прокуратури: ОСОБА_1 - посвідчення
позивача: не з'яв.
відповідача: не з'яв.
Керівник Маріупольської місцевої прокуратури №2 Донецької області в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради звернувся до господарського суду Донецької області з позовом про зобов'язання Благодійного фонду Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство повернути Маріупольській міській раді земельну ділянку водного фонду загальною площею 0,2400га, яка розташована за адресою: вул. Виноградна в Лівобережному (Орджонікідзевському) районі м. Маріуполя Донецької області, з кадастровим номером 1412300000:01:004:0081.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач продовжує користуватись спірною земельною ділянкою попри те, що строк договору, на підставі якого йому ця земельна ділянка була надана в користування, сплинув.
Позивач своє ставлення до позову не висловив.
На виконання ухвал від 05.05.2018 і 04.06.2018 року Маріупольська місцева прокуратура №2 Донецької області листом від 06.07.2018 надала пояснення, в яких зокрема зазначила, що вимоги, викладені у позовній заяві, є немайнового характеру, оскільки, згідно із змісту позовної заяви вбачається, що відносини між позивачем та відповідачем щодо спірної земельної ділянки виникли на підставі відповідного договору оренди, згідно умов п. 7.1. якого, після припинення його дії орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку.
Відносини між Маріупольською міською радою та Благодійним фондом Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство щодо спірної земельної ділянки є договірними та пов'язаними із його безпосереднім виконанням у повному обсязі з боку відповідача.
За своєю правовою природою позовна вимога про виконання зазначеної умови договору (щодо повернення земельної ділянки у зв'язку із закінченням строку дії договору оренди) не є майновою, оскільки вона не підлягає вартісній оцінки та випливає із законних вимог щодо виконання вимог договору між сторонами .
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, не заперечив проти позовних вимог, не скористався своїм правом на участь у підготовчому і судовому засіданні, відзив на позов у встановлений судом строк без поважних причин не надав, у зв'язку з чим господарським судом справа на підставі ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України розглянута за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
Рішенням Маріупольської міської ради від 26.09.2006р. № 5/5-439 був затверджений проект землеустрою щодо відведення і вирішено надати із земель водного фонду (берегова захисна смуга) в оренду Благодійного фонду «Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство» строком на 10 років земельну ділянку кадастровий номер 1412300000:01:004:0081 площею 0,2400га, яка розташована за адресою: вул. Виноградна в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області, для діяльності в галузі спорту (будівництво і наступна експлуатація водно-спортивної бази ).
На підставі рішення Маріупольської міської ради від 26.09.2006р. № 5/5-439 між Маріупольською міською радою (орендодавець) та Благодійним фондом Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство (орендар) 29.01.2007р. був укладений договір оренди земельної ділянки, який 08.02.2007р. був зареєстрований у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №04.07.162.00058.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України Про оренду землі відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
У відповідності до приписів ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно із ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою
хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно приписів ст.180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Істотними умовами договору оренди землі, згідно ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на січень 2007 року, були:
- об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
- умови збереження стану об'єкта оренди;
- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
- відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону (ч.2 ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на січень 2007 року).
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо (ч.3 ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на січень 2007 року).
Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на січень 2007 року невід'ємною частиною договору оренди землі є:
- план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;
- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі об'єкта оренди;
- проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Орендодавець надає відповідно до рішення Маріупольської міської ради від 26.09.2006р №5/5-439, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,2400га, яка знаходиться по вул. Виноградній в Орджонікідзевському районі (на теперішній час Лівобережний район) м. Маріуполя Донецької області, строком на 10 років - до 26.09.2016р. (п.п.1.1, 2.1, 3.1 договору).
Пунктом 2.2 договору сторони домовились, що на земельній ділянці будуть знаходитись об'єкти інфраструктури згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить станом на:
- момент укладення договору 113,82грн./кв.м. (п.4.1 договору);
- 19.09.2017 року згідно інформації начальника відділу у м. Маріуполі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області 3 250 632,00грн .
Згідно ст.21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Орендна плата за землю (платіж) встановлюється у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) та сплачується орендарем у грошовій формі (п.4.3 договору в редакції додаткової угоди від 16.12.2008, яка 18.12.2008р. була зареєстрована у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №04.08.162.00827).
Відповідно до п.6.1 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням та узгодженням технічної документації (проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або проекту землеустрою з обстеження меж земельної ділянки).
З огляду на те, що сторони досягнули згоди щодо усіх істотних умов договору, договір землі №04.07.162.00058 вважається укладеним.
Відповідно до п.6.5 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється протягом 5 днів після державної реєстрації цього договору згідно з актом приймання-передачі об'єкту оренди.
Актом приймання-передачі земельної ділянки від 08.02.2007р. позивач передав, а відповідач прийняв у користування земельну ділянку загальною площею 0,2400га, кадастровий №1412300000:01:004:0081, що знаходиться за адресою: вул. Виноградна в Лівобережному (Орджонікідзевському) районі м. Маріуполя Донецької області .
Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово орендодавця про намір поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновлення не підлягає (п.3.2 договору).
Згідно п.7.1 договору, після припинення його дії орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
При цьому, згідно п.9.2.7 договору, орендар зобов'язаний звернутися до орендодавця за два місяці до закінчення строку дії договору оренди з письмовою заявою про поновлення терміну дії договору. У іншому випадку договір поновленню не підлягає. Дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено (п. 11.3.1 договору).
Таким чином, умовами договору на орендаря покладено обов'язок щодо вжиття заходів, направлених на поновлення дії договору оренди землі. В іншому ж випадку орендар повинен повернути об'єкт оренди після закінчення строку дії договору.
Протягом строку дії договору земельна ділянка, яка передавалася для будівництва водно-спортивної бази, так і не була забудована відповідачем.
22.09.2016, тобто до закінчення строку дії договору, позивачем на адресу Благодійного фонду Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство був надісланий лист №2162, в якому наголошувалось на відсутності наміру міської ради поновлювати дію договору оренди.
Згідно ст.31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється, зокрема в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Після закінчення строку дії спірного договору, відповідачем в порушення умов п.7.1 договору та ч.1 ст.34 Закону України Про оренду землі орендована земельна ділянка повернута не була, доказів зворотного товариством суду не надано.
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.11.2017, складеним Управлінням земельних відносин Маріупольської міської ради встановлено, що Благодійним фондом Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство використовується земельна ділянка за адресою: вул. Виноградна в Лівобережному (Орджонікідзевському) районі м. Маріуполя Донецької області, загальною площею 0,2400, надана для діяльності у сфері спорту (будівництво та послідуюча експлуатація водно-спортивної бази), на підставі договору оренди земельної ділянки від 29.01.2007, зареєстрованого 08.02.2007 за №04:07:162:0058 та додаткової угоди до нього від 18.02.2008 №04.08.162.0827 під розміщення спортивного майданчику та огорожі довжиною: 100м, строк дії якого закінчився 26.09.2016, що є порушенням строків повернення тимчасово займаних земель та невиконанням обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний до використання за призначенням та є порушенням ст.123, 126, 211 Земельного кодексу України.
Враховуючи вищевказане, відповідачу було направлено вказівку (попередження) про необхідність усунення порушень вимог земельного законодавства від 01.11.2017 №143/2017, згідно якої було надано час на усунення порушень чинного земельного законодавства України протягом чотирнадцяти днів. Відповідачем вказівка (попередження) залишені без відповіді і належного реагування.
19.03.2018 позивачем повторно проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та складено акт перевірки, в якому зазначено, що вимоги вказівки від 01.11.2017 № 143/2017 відповідачем не виконано, земельну ділянку за адресою: м. Маріуполь, вул. Виноградна, загальною площею 0,2400 га не звільнено.
Відповідно до інформації Головного управління ДФС у Донецькій області, станом на 01.03.2018 по платнику Благодійний фонд Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство згідно з даними ІС Податковий блок обліковується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб (код платежу 18010600) у сумі 38 280,56 грн. Орендна плата на земельні ділянки Благодійним фондом Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство за період 01.01.2016 по 28.02.2018 не сплачувалась.
Крім того, за позовом керівника Маріупольської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради рішенням господарського суду Донецької області від 18.04.2017 у справі №905/482/17 з відповідача стягнуто заборгованість з орендної плати в сумі 6 899,98 грн. та пені в розмірі 399,74 грн.
З огляду на вищевикладене, господарський суд вважає, що:
- відповідач повинен був виконати взяте на себе зобов'язання щодо повернення орендодавцеві земельної ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, після припинення дії договору оренди;
- в порушення умов договору і чинного законодавства, відповідачем спірна земельна ділянка повернута не була (доказів зворотного відповідачем надано не було);
- позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати в межах, встановлених законодавством, покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст.31, 34 Закону України Про оренду землі і керуючись ст.ст.210, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017), господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов'язати Благодійний фонд Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство (87501, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 1, код ЄДРЮОФОПГФ 25324071) протягом 3-х днів з дня набуття судовим рішенням законної сили повернути Маріупольській міській раді (87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, 70, код ЄДРЮОФОПГФ 33852448) земельну ділянку водного фонду загальною площею 0,2400га, яка розташована за адресою: вул. Виноградна в Лівобережному (Орджонікідзевському) районі м. Маріуполя Донецької області, з кадастровим номером 1412300000:01:004:0081.
Стягнути з Благодійного фонду Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство (87501, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 1, код ЄДРЮОФОПГФ 25324071) на користь прокуратури Донецької області (юридична адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, 6, код ЄДРЮОФОПГФ - 25707002, банківські реквізити: розрахунковий рахунок №35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, отримувач - прокуратура Донецької області) 1 762,00грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.
Стягнути з Благодійного фонду Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство (87501, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 1, код ЄДРЮОФОПГФ 25324071) у дохід Державного бюджету України 46 997,48грн. судового збору. Стягувач - Державна судова адміністрація України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у порядку, передбаченому п.17.5 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення (складення повного судового рішення).
Повний текст судового рішення складено 27.08.2018р.
Суддя В.І. Матюхін
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2018 |
Оприлюднено | 28.08.2018 |
Номер документу | 76078371 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
В.І. Матюхін
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні