Провадження№2/235/1432/18
Справа №235/3202/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2018 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого - судді Величко О.В.
при секретарі - Лебеденко В.В.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Покровську цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Покровського району про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_3, яка діє в інтересах позивачки ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Покровського району про визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що 20.08.2011 року помер ОСОБА_4 Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки, площею 6,2392 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Покровського району. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 23.04.2018 року відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку. Просить визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майна-земельну ділянку площею 6,2392 га, кадастровий номер 1422783200:03:000:0443 , розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Покровського району Донецької області після смерті ОСОБА_4, який помер 20.08.2011 року.
Позивач, представник позивача в судове засідання не з'явились, просили справу слухати без їх участі.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільська рада Покровського району в судове засідання не з'явився, про день і час слухання справи повідомлявся належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив.
Суд на підставі ст. 280 ЦПК України ухвалює заочне рішення по справі, оскільки відповідач двічі не з'явився в судове засідання, не повідомив про причини своєї неявки, не надав відзив на позовну заяву, а представник позивача не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі.
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що 20.08.2011 року помер ОСОБА_4, який є чоловіком ОСОБА_1 ( а. с. 7,8).
Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 6,2392 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Покровського району ( а. с. 14-15, 44).
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 ( а. с. 33), їх донька ОСОБА_5 відмовилась від спадщини на користь позивачки ( а. с. 34).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 23.04.2018 року ОСОБА_3, яка діє від імені ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, площа становить 6,2392 га, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу ( а. с. 11).
Згідно копії державного акту серії ЯЄ № 710410, посвідченої начальником міськрайонного управління у Покровському районі та м. Мирнограді ГУ Держгеокадастру у Донецькій області, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 6,2392 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради ( а. с. 13, 14).
Згідно звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки оціночна ( ринкова) вартість оцінки складає 98357 грн. ( а. с. 17).
Отже, належність спадкодавцю земельної ділянки що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, загальною площею 6,2392 га, підтверджено копією державного акту серії ЯЄ № 710410, посвідченої начальником міськрайонного управління у Покровському районі та м. Мирнограді ГУ Держгеокадастру у Донецькій області, витягом з Державного земельного кадастру, звітом про експертну грошову оцінку земельної ділянки .
Відповідно до ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України ).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України ).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України ).
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно зі ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до правил ст.ст. 15 , 16, ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Як передбачено ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Тобто позов про визнання права власності на майно необхідний позивачеві тоді, коли у інших осіб виникають сумніви у належності йому цього майна, створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності у зв'язку з наявністю таких сумнівів чи втратою належних правовстановлюючих документів на майно. Відповідачем у позові про визнання права власності виступає будь-яка особа, яка сумнівається у належності майна позивачеві, або не визнає за ним права здійснювати правомочності володіння, користування і розпоряджання таким майном, або має власний інтерес у межах існуючих правовідносин.
Право особи на звернення до суду за захистом своїх прав також закріплено у ст. 4 ЦПК України .
Таким чином, враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, зокрема встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_1 як спадкоємиці першої черги, після смерті ОСОБА_4, доведеність в судовому засіданні матеріалами справи належності на праві власності спадкового майна земельної ділянки, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, загальною площею 6,2392 га, спадкодавцю ОСОБА_4, а також ,зважаючи на наявність перешкод в оформленні свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу , незважаючи на наявність реєстрації на об єкт нерухомого спадкового майна, враховуючи, що у позивача були вичерпані інші можливості одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину внаслідок чого її цивільне право підлягає захисту в цивільному порядку, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. . 1218, 1269,1270 , 1266, 1275 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268, 273, 280 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування земельну ділянку, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, загальною площею 6,2392 га, кадастровий номер 1422783200:03:000:0443 згідно державного акту серії ЯЕ № 710410, після смерті ОСОБА_4, який помер 20.08.2011 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2018 |
Оприлюднено | 29.08.2018 |
Номер документу | 76084954 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Величко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні