Справа №:755/18115/17
Провадження №: 2/755/1195/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючої судді Арапіної Н.Є.
з секретарем Рудь Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Карпати за участю третьої особи Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілії Миколаївни про визнання права власності в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
позивач звернулася до суду із позовом до Житлово-будівельного кооперативу Карпати за участю третьої особи Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілії Миколаївни про визнання права власності в порядку спадкування. Свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько - ОСОБА_3. Згідно заповіту, посвідченого 15 жовтня 1990 року державним нотаріусом Шостої київської державної нотаріальної контори, ОСОБА_3, заповів квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_1. 12 червня 2017 року Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілією Миколаївною відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки не надано правоустановчий документ, який посвідчував належність спірної квартири спадкодавцю. У зв'язку з чим просить визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, на квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у Житлово-будівельному кооперативі Карпати м. Києва.
07 грудня 2017 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Карпати за участю третьої особи Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілії Миколаївни про визнання права власності в порядку спадкування
16 травня 2018 року витребувано у Київського міського бюро технічної інвентаризації (01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4-в) належним чином завірені матеріали інвентаризаційної справи на об'єкт нерухомості, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в тому числі правоустановчі документи про право власності.
14 червня 2018 року ухвалою суду підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Карпати за участю третьої особи Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілії Миколаївни про визнання права власності в порядку спадкування закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
15 серпня 2018 року розгляд справи закінчено ухваленням рішення по суті вимог.
Позивач у судове засідання не з'явилася, про місце і час розгляду справи повідомлена належним чином. Представництво інтересів здійснював ОСОБА_4
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки не повідомив.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки не повідомив.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини.
Позивач є донькою ОСОБА_3 (а.с. 7), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6).
Згідно довідки Гаражно-будівельного кооперативу Карпати м. Києва ОСОБА_3 в 1984 році сплатив пайовий внесок у розмірі 6 663 рур. 81 коп. за квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).
В пункті 3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" зазначено, що при вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України, чинного на час виникнення права власності, та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.
Статтею 128 Цивільного Кодексу Української РСР (в редакції 1963 року, який був чинним на день виникнення правовідносин), передбачений момент виникнення права власності, а саме, право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
Відповідно до положень ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Виходячи з наведеного,суд дійшов висновку, що квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , є власністю ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Тому після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складає квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у Житлово-будівельному кооперативі Карпати м. Києва.
Згідно заповіту, посвідченого 15 жовтня 1990 року державним нотаріусом Шостої київської державної нотаріальної контори, ОСОБА_3, заповів квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_1 (а.с. 43).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті ( ст.1223 ЦК України).
Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
За змістом ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
20 травня 2017 року позивач звернулася із заявою про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 (а.с. 38).
Згідно положень пункту 23 постанови Пленуму Верховного суду № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, в установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
12 червня 2017 року Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілією Миколаївною відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки не надано правоустановчий документ, який посвідчував належність спірної квартири спадкодавцю (а.с.5).
Згідно ст. 392 цього Кодексу власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Оформити спадкові права в порядку, встановленому статтею 1297 ЦК України позивач не може через відсутність правоустановчих документів на нерухоме майно, що унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.
Частиною 3 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року передбачено, що право на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до частини 4 статті 3 цього Закону права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
За змістом зазначених норм права на час сплати членом житлово-будівельного кооперативу пайового внеску за квартиру виникнення права власності на споруди не залежало від державної реєстрації цього права.
У теперішній час оформити право власності на спірну квартиру є неможливим у зв'язку зі смертю члена житлово-будівельного кооперативу ОСОБА_3.
Згідно ч.4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Карпати за участю третьої особи Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілії Миколаївни про визнання права власності в порядку спадкування підлягають задоволенню повністю: визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, на квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у Житлово-будівельному кооперативі Карпати м. Києва.
Керуючись ч.4 ст.25, ст.ст. 386, 392, 1217, 1218, 1233, 1268 Цивільного кодексу (в редакції 2004 року), Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року, ст.128 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року), п.23 постанови Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", ст.ст. 12, 13, 81, 89, 133, 141, 247, 259, 263, 264-265, 273, 353 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу Карпати за участю третьої особи Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілії Миколаївни про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, на квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у Житлово-будівельному кооперативі Карпати м. Києва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва або до утворення апеляційних судів в апеляційних округах, до Апеляційного суду м. Києва через Дніпровський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде складено 23 серпня 2018 року.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаюча за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідач: Житлово-будівельного кооперативу Карпати , ідентифікаційний код 22872999, юридична адреса:02002, вул. Р.Окіпної, 7-а, м. Київ.
Третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у м. Києві Приходько Лілія Миколаївна, юридична адреса: 01001, АДРЕСА_3.
Суддя Н.Є. Арапіна
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2018 |
Оприлюднено | 29.08.2018 |
Номер документу | 76103852 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Арапіна Н. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні