Рішення
від 10.08.2018 по справі 263/15176/17
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

Справа № 263/15176/17

Провадження № 2/263/427/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2018 року м.Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Кулика С.В.,

за участю секретаря судового засідання Ребеко О.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи - житлово-будівельний кооператив Жовтневий-169 , Маріупольська міська рада, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, треті особи - ЖБК Жовтневий -169 . Маріупольська міська рада, про визнання права власності на ? частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, яка померла 24 квітня 2013 року. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що після смерті матері ОСОБА_3 залишилося спадкове майно у вигляді вищезазначеної квартири. Померла ОСОБА_3 набула право власності на вказану квартиру у зв'язку з повною сплатою пайового внеску до ЖБК Жовтневий-169 . Право власності на вищевказану квартиру було зареєстроване в Маріупольському БТІ, що підтверджується реєстраційним посвідченням від 01.06.1993 року. У встановлений законом строк він звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, а згодом з заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом, але йому було відмовлено, оскільки ним не надані документи, які підтверджують право власності спадкодавця на квартиру. Окрім нього, спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 є онук померлої ОСОБА_2 У зв'язку з наведеним просить визнати за ним право власності на ? частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3

Позивач та його представник у судове засідання надали заяви з проханням розглянути справу за їхньої відсутності, позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідач надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги визнав повністю.

Представник ЖБК Жовтневий - 169 у судове засідання не з'явився, надіслали суду заяву про розгляд справи за відсутності представника кооперативу, проти задоволення позовних вимог не заперечували.

Представник Маріупольської міської ради у судове засідання не з'явилась, направила до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, на розсуд суду.

Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії I-НО №706383 від 26.04.2013 року ОСОБА_3 померла 24 квітня 2013 року.

Згідно зі свідоцтвом про народження серії VIII-НО № 419321 від 04.10.1991 року ОСОБА_1 є сином померлої 24.04.2013 року ОСОБА_3

Згідно з реєстраційним посвідченням Маріупольського бюро технічної інвентаризації квартира АДРЕСА_2 (60 років СРСР) в м. Маріуполі Донецької області на праві власності зареєстрована за ОСОБА_3 на підставі довідки ЖБК Жовтневий-169 від 16.05.1993 року, реєстраційний номер 36980.

Відповідно до копії спадкової справи № 26/2013, відкритої приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу ОСОБА_4 щодо майна померлої ОСОБА_3, спадкоємцями за законом, які прийняли спадщину шляхом подачі відповідних заяв до нотаріальної контори, є син померлої ОСОБА_1 та онук ОСОБА_2 Інші спадкоємці до нотаріальної контори не зверталися.

Згідно зі ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч.3 ст. 3 Закону України від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч.4 ст. 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Так, відповідно до ст. 15 Закону України Про власність від 07.02.1991 р., що діяв на момент виникнення спірних правовідносин член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Аналогічні положення містяться в п.5-1 Постанови Пленуму ВСУ №9 від 18.09.1987 року, де зазначено, що член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатись нею на свій розсуд - продавати, заповідати, обмінювати, в тому числі на інше жиле приміщення у будинку державного або громадського житлового фонду чи іншого ЖБК, на жилий будинок (частину будинку), що належить громадянину на праві власності і вчиняти відносно неї інші угоди, що не заборонені законом.

Згідно ст. 384 ЦК України, п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. №7 „Про судову практику у справах про спадкування у разі викупу квартири член житлового кооперативу стає її власником, у разі смерті члена житлово-будівельного кооперативу, якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається квартира.

Як роз'яснює в своїй постанові від 07.02.2014р. за № 5 Пленум ВССУ Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, в осіб, які мають право на частку в пайових внесках, виникає право спільної часткової власності на квартиру, дачу, гараж чи інші будівлі пропорційно розміру частки паю - стаття 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Закон України "Про кооперацію", стаття 384 ЦК України.

Таким чином, ОСОБА_3 набула права власності на квартиру АДРЕСА_3, оскільки повністю внесла свій пайовий внесок за вищезазначену кооперативну квартиру. Право власності було зареєстроване в Маріупольському БТІ, реєстраційний номер 36980, що підтверджується реєстраційним посвідченням від 01.06.1993 року.

У відповідності до статей 1216, 1217, 1220, 1221, 1222 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом, до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, спадщина відкривається внаслідок смерті особи в цей же день, за останнім місцем проживання спадкодавця.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця та той із подружжя, який його пережив.

У відповідності до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, у разі якщо він постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або він подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України, якщо він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, ОСОБА_1 як спадкоємець за законом прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 шляхом подання відповідної заяви до нотаріальної контори за № 42 від 26.09.2013 року.

Стаття 1298 ЦК України передбачає, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 23 постанови ПВС України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 р., свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно постанови приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу ОСОБА_4 від 25.10.2013 року № 160/02/31 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ОСОБА_3 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності спадкодавця на майно.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

З огляду на вказане суд вважає, що оскільки позивач, як спадкоємець прийняв спадщину після смерті матері, але не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, враховуючи той факт, що відповідач позов визнав повністю, слід захистити права позивача та в судовому порядку визнати за ним право власності на ? частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 18, 81, 141, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи - житлово-будівельний кооператив Жовтневий-169 , Маріупольська міська рада, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частину квартири АДРЕСА_1, загальною площею 33,2 кв.м, жилою площею 17,4 кв.м, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла 24 квітня 2013 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особа, яка брала участь у справі, але не була присутня при оголошенні рішення, може оскаржити рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4.

Третя особа - житлово-будівельний кооператив Жовтневий-169 , код ЄДРПОУ 23767052; місцезнаходження: м. Маріуполь, вул. Грушевського, буд.14.

Третя особа - Маріупольська міська рада, код ЄДРПОУ 40041200, м. Маріуполь, пр. Миру, 70.

Суддя С.В.Кулик

СудЖовтневий районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення10.08.2018
Оприлюднено30.08.2018
Номер документу76109644
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —263/15176/17

Рішення від 10.08.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Кулик С. В.

Ухвала від 07.02.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Кулик С. В.

Ухвала від 06.12.2017

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Кулик С. В.

Ухвала від 22.11.2017

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Кулик С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні