Постанова
від 29.08.2018 по справі 235/4004/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 235/4004/17 Номер провадження 22-ц/775/991/2018

Суддя-доповідач: Никифоряк Л.П

Головуючий у 1 інстанції: Назаренко Г.В.

Категорія 23


П О С Т А Н О В А

Іменем України

29 серпня 2018 року Апеляційний суд Донецької області колегією в складі:

суддя-доповідач Никифоряк Л.П.

судді Дундар І.О., Гапонова А.В.,

за участі секретаря судового засідання Ситнік Д.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Донецької області в м. Бахмут цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Фермерського господарства ОСОБА_3 про розірвання договору оренди землі, в якій подана апеляційна скарга Фермерським господарством ОСОБА_3 на рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19 квітня 2018 року, -

В С Т А Н О В И В:

В позові пред'явленому до суду 15 серпня 2017 року ОСОБА_4, через представника ОСОБА_5, просила розірвати Договір оренди землі від 26 липня 2007 року /далі Договір оренди/ укладений між ОСОБА_6 і Фермерським господарством ОСОБА_3 /далі Фермерське господарство/ та повернути їй земельну ділянку площею 6,4568 га, яка розташована на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області, посилаючись на перехід до неї права власності в порядку спадкування на орендовану ділянку, як на підставу для розірвання договору, яку сторони передбачили в Договорі оренди.

Рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19 квітня 2018 року позов задоволено в повному обсязі. Суд зробив висновок про те, що перехід права власності на земельну ділянку є підставою для розірвання Договору оренди та відмовою відповідача виконувати умови договору оренди порушуються права позивача.

В апеляційній скарзі представник Фермерського господарства висловив вимогу про скасування рішення та просив у позові відмовити. В обґрунтування скарги заявник посилався на порушення судом норм процесуального та матеріального права, вказуючи що суд невірно застосував пункт 40 Договору оренди в якому йдеться виключно про право орендаря, як другої особи, розірвати договір у разі зміни власника земельної ділянки.

Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, за відсутності відповідача від якого надійшла заява про розгляд справи без участі його представника, переглядаючи справу за наявними в ній і додатково поданими доказами в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до положень частини 1 статті 367 Цивільного процесуального кодексу України /далі ЦПК України/ суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції постановив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

В ході судового розгляду встановлено такі обставини, які підтверджені належними та допустимими доказами.

26 липня 2007 року між орендодавцем ОСОБА_6 та орендарем Фермерським господарством ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки площею 6,46 га., розташованої на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 5 років /Договір оренди а.с. 11-12/.

На виконання Договору оренди сторони підписали Акт приймання-передачі земельної ділянки розташованої на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області /а.с. 10/.

13 грудня 2011 року згідно Додаткової угоди до Договору оренди сторони визначили що Договір оренди укладено на 15 років /Додаткова угода а.с. 13-14/.

За змістом пункту 40 Договору оренди: перехід права власності на орендовану земельну ділянку для другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору .

За змістом Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 17 липня 2017 року, після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина та спадкоємцем земельної ділянки площею 6,4568 га., розташованої на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області, що належала ОСОБА_6 є його онука ОСОБА_4 /Свідоцтво про право на спадщину за заповітом а.с.7/.

Згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17 липня 2017 року право власності на земельну ділянки площею 6,4568 га розташованої на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області, на підставі свідоцтва про право на спадщину, зареєстровано за ОСОБА_4 /Витяг з Держаного реєстру а.с. 5-6/.

28 червня 2017 року ОСОБА_4 в заяві на адресу Фермерського господарства просила в добровільному порядку розірвати договір оренди та передати їй земельну ділянку /а.с. 9/.

09 серпня 2017 року Фермерське господарство відмовилось в добровільному порядку розривати Договір оренди /а.с. 8/.

Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції всесторонньо і повно з'ясував обставини у справі та вірно застосував норми матеріального права.

Суд до спірних правовідносин обґрунтовано застосував положення Земельного кодексу України, Закону України Про оренду землі та діяв у відповідності до п.40 Договору оренди.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 2 статті 652 ЦК України визначено що, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює правовідносини з оренди земельних ділянок є Закон України Про оренду землі /надалі Закон/. Згідно із Законом оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Положеннями ст.ст. 30, 31 Закону визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено, а також в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 32 Закону передбачено випадки для припинення договору оренди землі шляхом його розірвання, також зазначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Договором оренди від 26 липня 2007 року передбачено обставини за якими припиняється дія договору шляхом його розірвання, зокрема п. 40 Договору оренди передбачено, що перехід права власності на орендовану ділянку для другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Отже зміст зобов'язання в наведеному договорі викладено досить зрозуміло, оскільки системний аналіз Договору оренди дає підстави для висновку про те, що справжня воля сторін договору зводилась до необхідності врегулювання договірних відносин в разі смерті орендодавця та обсягу прав для будь-якої другої особи у якої, з огляду на договірні відносини, виник правовий інтерес.

Неоднакове у порівняні з текстом типового договору застосування в тексті Договору оренди терміну для другої особи замість до другої особи не призвело до зміни змісту правочину, оскільки термін щодо сторін договору який сторони використали вказуючи про укладення договору з одного боку орендодавцем та з другого боку орендарем, не свідчить про визначення в даному договорі найменування сторін як одної особи - орендодавця та другої особи - орендаря, оскільки в такому контексті наведені поняття жодного разу не застосовуються, що є однаковим для всього змісту правочину. Буквальне значення понять щодо найменування сторін договору в усьому тексті договору вживається як орендодавець та орендар.

Таке саме однакове значення слів і понять щодо сторін договору орендодавець та орендар, також міститься у тексті додаткової угоди до Договору оренди від 13 грудня 2011 року.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що перша частина першого речення п. 40 Договору оренди присвячена умові переходу права власності на орендовану земельну ділянку для другої сторони, що може відбутися лише з власником земельної ділянки (орендодавцем), до другої по відношенню до орендодавця особи (покупця, спадкоємця тощо). Друга частина говорить про можливість реорганізації юридичної особи орендаря і такі наслідки переходу права власності на орендовану земельну ділянку для другої особи, як можливість зміни умов договору або його розірвання.

Фактично доводи апеляційної скарги за своєю суттю є ідентичними тому що були предметом перевірки судом першої інстанції який дійшов обґрунтованого та законного висновку.

Доводи апеляційної скарги не спростовують фактичних обставин справи, встановлених судом і не дають підстав для висновку про порушення чи неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права.

Саме з такого розуміння вищезазначених обставин та норм матеріального права виходить суд апеляційної інстанції, та вважає що суд першої інстанції виконав вимоги закону про законність рішення суду, висновки суду в частині задоволення позовних вимог здійсненні з дотриманням норм матеріального права, що відповідно до статті 375 ЦПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-383 ЦПК України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19 квітня 2018 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня прийняття та касаційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29 серпня 2018 року.

Судді:

СудАпеляційний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.08.2018
Оприлюднено30.08.2018
Номер документу76110577
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/4004/17

Постанова від 26.09.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Висоцька Валентина Степанівна

Ухвала від 17.12.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Висоцька Валентина Степанівна

Ухвала від 16.10.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Висоцька Валентина Степанівна

Постанова від 29.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Никифоряк Л. П.

Ухвала від 29.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Никифоряк Л. П.

Ухвала від 26.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Никифоряк Л. П.

Ухвала від 12.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Никифоряк Л. П.

Ухвала від 25.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Никифоряк Л. П.

Рішення від 19.04.2018

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Назаренко Г. В.

Рішення від 19.04.2018

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Назаренко Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні