Справа № 395/991/18 Провадження № 2/395/363/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2018 року м. Новомиргород
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Орендовського В.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Новомиргороді в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Туріянської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Новомиргородська районна державна адміністрація Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2018 р. до Новомиргородського районного суду Кіровоградської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Туріянської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Новомиргородська районна державна адміністрація Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом, в якій позивач вказав на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Турія, Новомиргородського району, Кіровоградської області, у віці 80 років, померла ОСОБА_3. За ступенем родинного зв'язку по відношенню до померлої ОСОБА_3 позивач, ОСОБА_1 є рідним сином. За життя, померлій ОСОБА_3 належав житловий будинок за адресою по АДРЕСА_1. Після смерті ОСОБА_3 спадщину на майно прийняв та оформив позивач по справі, ОСОБА_1. Під час оформлення спадщини позивач звертався до Новомиргородської дільниці БТІ з питанням виготовлення технічного паспорту на вказаний будинок, що необхідний для нотаріуса після чого отримав технічний паспорт та архівну довідку, зі змісту останнього документу він дізнався про те, що право власності на житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, дільницею БТІ не зареєстровано. Постановою державного нотаріуса Новомиргородської районної державної нотаріальної контори Заліпського В.О. від 04 липня 2018 року №801/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями під АДРЕСА_1, так як відсутній правовстановлюючий документ на вищезазначений будинок. На підставі вищевикладеного позивач просить суд в порядку спадкування за законом в першу чергу після смерті матері, ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Турія, Новомиргородського району, Кіровоградської області, у віці 80 років, визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що знаходиться за адресою по АДРЕСА_1.
Позивач та представник позивача повідомлені у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилися, проте представник позивача направив до суду заяву з проханням розглядати справу без їх участі, позов підтримують повністю та просили суд задовольнити його.
Представник відповідача Туріянської сільської ради повідомлений у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, проте направив до суду заяву з проханням розглядати справу без його участі, позов визнає повністю.
Представник третьої особи Новомиргородської районної державної адміністрації Кіровоградської областіу судове засідання не з'явився, проте направив до суду заяву з проханням розглянути справу без участі їх представника, не заперечує проти задоволення позову.
Вивчивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких обставин.
Частиною 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення у підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 80 років померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, видане виконкомом Туріянської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області від ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис № 8.
За ступенем родинного зв'язку по відношенню до померлої ОСОБА_3 позивач, ОСОБА_1 є рідним сином, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2, що видане 26 лютого 1960 року, актовий запис про народження № 5.
За життя, померлій ОСОБА_3 належав житловий будинок за адресою по АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою Туріянської сільської ради № 479 від 29.06. 2017р. про проживання померлої у будинку одиноко та земельна ділянка площею 0,2500 га, що передана для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і земельна ділянка площею 0,4558, що передана для ведення особистого селянського господарства, розташовані обидві ділянки за адресою по АДРЕСА_1, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3, що виданий Туріянською сільською радою 02 вересня 1996 року на ім'я померлої, ОСОБА_3.
Після смерті ОСОБА_3 спадщину на майно прийняв та оформив позивач по справі, ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом за реєстровим № 458 від 04.07.2018 року на земельну ділянку площею 0,2500 га, що передана для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер НОМЕР_4, що розташована за адресою по АДРЕСА_1 та свідоцтвом про право на спадщину за законом за реєстровим № 459 від 04.07.2018 року на земельну ділянку площею 0,4558, що передана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_5, що розташована за адресою по АДРЕСА_1.
Під час оформлення спадщини позивач звертався до Новомиргородської дільниці БТІ з питанням виготовлення технічного паспорту на вказаний будинок, що необхідний для нотаріуса, після чого отримав технічний паспорт та архівну довідку, зі змісту останнього документу він дізнався про те, що право власності на житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 дільницею БТІ не зареєстровано. Відповідно до технічного паспорта на житловий будинок по АДРЕСА_1, рік побудови житлового будинку - 1963 рік, тобто будинок збудований до 1992 року.
При зверненні позивача ОСОБА_1 до Новомиргородської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Заліпського В.О. йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями під АДРЕСА_1, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на вищезазначений будинок, що підтверджується постановою державного нотаріуса Новомиргородського районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Заліпського В.О. № 801/02-31 від 04.07.2018 року.
Згідно до ст. 2 ЗУ від "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року N 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою. Згідно до ст.3 ч.4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умови якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень. Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв'язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого прав, а не підставою його виникнення (Постанова від 13 червня 2012 р. N 6-54цс12).
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, згідно з частиною першою та частиною другою статті 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Так, 5 серпня 1992 року вперше на законодавчому рівні було встановлено порядок та умови прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1992 року N 449 "Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів державного замовлення" (втратила чинність). Тобто до 5 серпня 1992 року не передбачалась процедура введення приватних житлових будинків в експлуатацію при оформленні права власності.
З аналізу положень Конституції України та Цивільного кодексу України вбачається, що не потребує введення в експлуатацію приватних житлових будинків, збудованих до 5 серпня 1992 року, при набутті права власності на такі об'єкти (лист Державної архітектурно-будівельної інспекції України, від 01.09.2011, № 40-12-2409 "Щодо прийняття в експлуатацію об'єктів, закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року"). Документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що спадкодавець ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і яка не визначила посмертну юридичну долю належного їй майна шляхом складання заповідального розпорядження, враховуючи також відсутність відомостей про інших спадкоємців, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані, не порушують законних прав та інтересів інших осіб, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 206 ч.4, 263-265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Туріянської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Новомиргородська районна державна адміністрація Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом - задовольнити.
В порядку спадкування за законом в першу чергу після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Турія Новомиргородського району Кіровоградської області у віці 80 років, визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлений 28 серпня 2018 року.
Суддя /підпис/
Згідно з оригіналом:
Суддя В.А. Орендовський
Суд | Новомиргородський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2018 |
Оприлюднено | 30.08.2018 |
Номер документу | 76119753 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні