Рішення
від 27.08.2018 по справі 728/989/18
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 728/989/18

Номер провадження 2/728/394/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2018 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді Глушко О.І.

при секретарі Коваленко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бахмачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Бахмацької районної державної адміністрації, треті особи на стороні відповідачів: відділ у Бахмацькому районі Держгеокадастру у Чернігівській області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай) та передачу земельної ділянки у власність,

ВСТАНОВИВ:

08.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в яком просить визнати за ним право на земельну частку (пай) розміром 9.1 га в умовних кадастрових гектарах із земель колишнього КСП Дружба на території ОСОБА_2 сільської ради та зобов язати ОСОБА_2 сільську раду Бахмацького району Чернігівської області передати йому у власність земельний пай № 281 загальною площею 6.8004 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який розташований на території ОСОБА_2 сільської ради.

Свої вимоги обгрунтував тим, що він, як член колгоспу Дружба с. Зеленівка ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, який в подальшому було реорганізовано в КСП Дружба , а згодом в СТОВ Дружба , якого на даний час не існує в зв язку з припиненням через визнання банкрутом, має право на земельну частку (пай). Проте його помилково не включили до списку осіб -членів КСП, які мають право на земельну частку (пай) при отриманні 18.09.1995 року КСП Дружба Державного акту на право колективної власності на землю серії 1-ЧН № 000093. В позасудовому порядку йому не вдалося вирішити вказане питання, тому змушений звертатися до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 11.06.2018 року, відповідно до положень ст. 52 ЦПК України, до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог, залучено Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з явився, але у своїй заяві просить розглядати справу без його участі та задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з явився, але у своїй заяві просить розглядати справу без його участі та задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача - ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району Чернігівської області в судове засідання не з явився, але від органу місцевого самоврядування надійшла заява про розгляд справи у відсутності їх представника. Позовні вимоги визнають та не заперечують проти їх задоволення.

Представник відповідача - Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області в судове засідання не з явився, але надав заяву про розгляд справи у відсутності їх представника. При ухваленні рішення покладаються на розсуд суду.

Представник третьої особи відділу у Бахмацькому районі Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не запрошувався, оскільки даний відділ не є юридичною особою.

Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з явився. У наданій суду заяві просить розглядати справу без участі їх представника. При винесення рішення покладаються на розсуд суду.

В зв язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Згідно п. 24 ППВСУ від 12.06.2009 року № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції У разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з ясування досліджених інших обставин справи .

Відповідно до ч. 4 ст 206 ЦПК у разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні позивач з 1987 року по червень 2002 року працював в колгоспі Дружба , який знаходився в с. Зеленівка, ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району, що підтверджується копією трудової книжки колгоспника серії УКР № 2345514 (а.с. 10-11).

В подальшому зазначений колгосп було реорганізовано в КСП Дружба на підставі розпорядження Представника Президента України від 14.06.1993 року за № 117.

Розпорядженням голови Бахмацької райдержадміністрації від 09.03.2000 року № 84 КСП Дружба було реорганізовано у СТОВ Дружба , що підтверджується листом архівного відділу Бахмацької районної державної адміністрації № 05-05/66 від 15.03.2017 року (а.с. 12).

В судовому засіданні також встановлено, що на даний час СТОВ Дружба не існує, так як 07.02.2009 року державна реєстрація зазначеної юридичної особи припинена у зв'язку з визнанням її банкрутом, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1 від 15.03.2017 року (а.с.13-14).

Пунктом 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям № 720 від 08.08.95 року визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства є рівними.

Відповідно зазначеного Указу особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.

Отже, право на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному КСП, членом якого вони є.

18.09.1995 року КСП Дружба отримало Державний акт на право колективної власності на землю серії І-ЧН № 000093. До зазначеного Державного акту додавався список осіб - членів КСП, співвласників землі. Позивача помилково не включили в зазначений список осіб, які мають право на земельну частку (пай). Сертифіката, який посвідчує це право не виготовили та не надали, відповідно останній не отримав земельну частку (пай), що підтверджується листом відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № П-163/0-0.22-162/132-18 від 04.06.2018 року (а.с. 18-19).

Як вбачається зі змісту архівної довідки архівного відділу Бахмацької районної державної адміністрації № 05-05/2016 від 28.12.2016 року та листа об'єднаного трудового архіву Бахмацького району № 43/02-09 від 10.01.2017 року в протоколі № 4 зборів уповноважених членів колгоспу Дружба від 03.11.1987 року є рішення про прийом ОСОБА_1 в члени колгоспу. У протоколах загальних зборів колгоспників КСП Дружба у 1995 році не розглядалось питання про звільнення Позивача з членів зазначеного КСП (а.с. 15-16).

ОСОБА_2 сільської ради № 03-08/12 від 12.01.2017 року позивачу відмовлено у внесенні його прізвища до зазначеного списку та повідомлено, що на даний час сільська рада не уповноважена складати додаткові списки на право на земельну частку (пай) у зв'язку з тим, що землі державної власності перебувають в розпорядженні Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (а.с. 17).

Листом № П-1835/0-1121/6-17 від 16.02.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівської області відмовлено позивачеві у вирішенні питання щодо включення його в списки колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємства та запропоновано з даним питанням звернутись до суду (а.с.19).

Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.

За приписами ст. ст. 316, 328 ЦК України право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП

на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її

права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з

колективної власності через відсутність необхідної для цього землі

остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8

серпня 1995р. № 720/95 Про порядок паювання земель,

переданих у колективну власність сільськогосподарським

підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу,

створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну

власність.

Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Як вбачається зі змісту довідки за № 168, виданої 05.06.2018 року ОСОБА_2 сільською радою Бахмацького району Чернігівської області в комунальній власності ОСОБА_2 сільської ради наявний земельний пай № 281 загальною площею 6,8004 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Зазначений земельний пай складається з наступних угідь: рілля - 2,2459 га, рілля - 4,2044 га, пасовище - 0,3501 га. (а.с. 21).

Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай). Також документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Статтею 3 вищевказаного Закону передбачено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Статтею 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

За повідомленням відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № П-163/0-0.22-162/132-18 від 04.06.2018 року середній розмір земельної частки (паю) на території ОСОБА_2 сільської ради по КСП Дружба становить 9,1 умовних кадастрових гектарів. Вартість земельної частки (паю) на території ОСОБА_2 сільської ради по КСП Дружба становить 205743, 99 грн. (а.с.20).

Виходячи з вищевикладеного, враховуючи, що позивач позбавлений можливості в позасудовому порядку реалізувати своє право на отримання земельної частки (паю), тому зазначене право підлягає захисту в судовому порядку.

Керуючись ст. ст. 328, 392 ЦК України, ст.ст. 5, 12, 76-81, 89, 247 ч.2, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, п.24 ППВСУ України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до територіальної громади в особі ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Бахмацької районної державної адміністрації, треті особи на стороні відповідачів: відділ у Бахмацькому районі Держгеокадастру у Чернігівській області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай) та передачу земельної ділянки у власність задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2 право на земельну частку (пай) розміром 9.1 га в умовних кадастрових гектарах із земель колишнього КСП Дружба на території ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.

Зобов язати ОСОБА_2 сільську раду Бахмацького району Чернігівської області передати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2 у власність земельний пай № 281 загальною площею 6.8004 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який розташований на території ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.

Позивач: ОСОБА_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач: територіальна громада в особі ОСОБА_2 сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, с. Біловежі Перші вулиця Центральна, 45 Бахмацького району Чернігівської області, ЄДРПОУ 04414483.

Відповідач: Бахмацька районна державна адміністрація, м. Бахмач вулиця Першотравнева, 36 Чернігівської області, ЄДРПОУ 24843252.

Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, м. Чернігів проспект Миру, 14, код ЄДРПОУ 39764881.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено тільки вступну і резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлено 27.08.2018 року.

Суддя О.І. Глушко

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення27.08.2018
Оприлюднено30.08.2018
Номер документу76127704
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/989/18

Рішення від 27.08.2018

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 10.07.2018

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 11.06.2018

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні