Провадження № 2/229/359/2018
ЄУН 229/813/18
РІШЕННЯ
іменем України
21 серпня 2018 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Лопатко Н.В.
за участю секретаря судового засідання Буймістрової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 громади в особі Дружківської міської ради, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 громади в особі Дружківської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування. В обґрунтування позову посилається на те, що 02.10.2007 року вона та її батько ОСОБА_4 уклали між собою договір міни квартири, відповідно до якого у власність позивача переходила квартира, що належала батькові, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, а у власність батька перейшла квартира, яка належала позивачеві та розташована за адресою: АДРЕСА_2. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_4 та після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді однокімнатної квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2. Спадщину після померлого ОСОБА_4 вона не могла своєчасно прийняти через життєві ситуації які склались, оскільки вона не знаходилась у м. Дружківка., а коли повернулась почала займатись оформленням спадщини. Свідоцтво про право на спадщину вона отримати не може, оскільки не має оригіналу правовстановлюючого документу на квартиру та постановою нотаріуса їй було відмовлено в отриманні свідоцтва на спадщину. У зв'язку з чим просить в судовому порядку визнати за нею право власності на квартиру, що розташована АДРЕСА_3.
Ухвалою суду від 14.06.2018 року до участі у справі було залучено в якості співвідповідача ОСОБА_3
В судове засідання ні позивач ОСОБА_1, ні її представник ОСОБА_5 не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте надали до суду заяви в яких просять розглядати справу у їх відсутність, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 громади в особі Дружківської міської ради в судове засідання не з'явився, проте надав до суду заяву в якій просить розглядати справу у його відсутність.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, проте надала до суду заяву в якій просить розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить суд їх задовольнити. Зазначає, що на спадкове майно не претендує.
Відповідачі не скористались правом, передбаченим ст.178 ЦПК України, відзив суду не надали.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи по суті, встановивши такі фактичні дані тавідповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку, що позов може бути задоволено зважаючи на таке.
Відповідно до ст. 41 Конституції України право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно зі ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Відповідно до ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки спадкодавця.
Судом установлено, що ОСОБА_1.(дошлюбне прізвище ОСОБА_4) є донькою ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 виданим 30.07.185 року.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 (виданим повторно) від 06 лютого 2018 року.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_6.
Зазначена квартира належала ОСОБА_6 на підставі договору обміну квартир від 02.10.2007 року посвідченого нотаріусом Дружківського міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за № 7246., що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до положень ч.1,3,5 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Згідно ч. 1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 1297 ЦК України спадкоємець, що прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до відповіді № 212/01-16 від 19.03.2018 року, наданої Дружківською державною нотаріальною конторою на запит суду, після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, 16.08.2013 року приватним нотаріусом Редько Ю.А. було заведено спадкову справу.
Відповідно до відповіді № 4-5-466 від 25.04.2018 року, наданої Головним територіальним управлінням юстиції у Донецькій області на запит суду нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Дружківського міського нотаріального округу ОСОБА_10. було припинено в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_5. Нотаріальні документи зазначеного нотаріуса за період з 1995 по 2014 роки були передані на зберігання до Донецького обласного державного нотаріального архіву в м. Донецьку, яке віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження на підставі Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. №1085-р(в ред..№1276-р від 02.12.2015р.), та доступ до якого відсутній.
Відповідно до відповіді № 15-34-5-1274 від 17.04.2018 року, наданої Дружківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану на запит суду, ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується копією актового запису про смерть №429 від 27.05.2014 року.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Дружківського міського нотаріального округу ОСОБА_8 від 27.02.2018 року №128/01-16 ОСОБА_1 вімовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, яка залишилась після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4
Зазначені обставини відповідач підтвердила суду письмово та просила суд визнати право власності на квартиру за позивачем. Оскільки, вонанаправляла нотаріусу ОСОБА_10. письмову заяву про відмову від спадщини на користь позивача, яка є її сестрою.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_3, яка є донькою ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4 виданим (повторно) від 26.06.2013 року зверталась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Однак свідоцтво про право на спадщину не отримувала.
Зазначені обставини відповідач підтвердила суду письмово та просила суд визнати право власності на квартиру за позивачем. Оскільки, вонанаправляла нотаріусу ОСОБА_10. письмову заяву про відмову від спадщини на користь позивача.
Судом приймається така позиція відповідача, та у суду не має сумнівів щодо її добровільності.
Як вбачається з роз'яснень п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05. 2008 року №7 Про судовому практику в справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Аналогічна думка викладена в роз'ясненні наданому Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику з розгляду цивільних справ про спадкування №24-753/0-13 від 16 травня 2013 року, відповідно до якого, визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватись якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до ст.67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1298 ЦК свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, тому спір про спадкування може бути вирішений лише після закінчення цього строку.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи викладене, а також те, що визнання позову відповідачем не суперечить закону і не порушує прав чи інтересів інших осіб, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому суд враховує, що ОСОБА_9 від спадкового майна не відмовлялась, однак не має змоги оформити свої спадкові права, так як не має правовстановлюючих документів на нерухоме майно.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 10, 13, 76 - 80, 89, 259, 263 - 265,п.15.5 перехідних положень ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_7), до ОСОБА_2 громади в особі Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ 04052761, місцезнаходження: Донецька обл. м. Дружківка, вул. Соборна, 16), ОСОБА_3 (мешкає за адресою: АДРЕСА_8) про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_5, в порядку спадування за законом пісдя смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи ( вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 29 серпня 2018 року.
Суддя: Н.В.Лопатко
Суд | Дружківський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2018 |
Оприлюднено | 04.09.2018 |
Номер документу | 76134699 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дружківський міський суд Донецької області
Лопатко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні