Рішення
від 16.08.2018 по справі 540/256/18
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 540/256/18

Номер провадження 2/540/182/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.08.2018 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Косик С.М.

за участю: секретаря Ткач Н.М.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області, Фермерського господарства Веселка , ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,

відповідно до ч.1 ст.268 ЦПК України в судовому засіданні 16.08.2018 року проголошено вступну та резолютивну частину Рішення, -

в с т а н о в и в :

у квітні 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Машівського районного суду Полтавської області зі вказаною позовною заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року померла її мати ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 5,2456 га на території Селещинської сільської ради для ведення фермерського господарства, яку померла отримала при розпаюванні земель ФГ Веселка , засновником якого є ОСОБА_3 Вона, позивач по справі, являється спадкоємицею майна померлої за заповітом та належним чином прийняла спадщину. Однак нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказану земельну ділянку, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу. У зв'язку з наведеним позивач просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після померлої мами ОСОБА_4 право власності на земельну ділянку площею 5,2456 га, кадастровий номер НОМЕР_2, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та наполягав на його задоволенні, позивач не з'явилася, натомість направила заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити (а.с.82). Відповідачі не з'явилися, направили заяви про розгляд справи без їх участі, відповідач-1 при прийняття рішення покладається на розсуд суду (а.с.85), відповідачі-2,3 позовні вимоги підтримують в повному обсязі визнають їх, а тому просить суд задовольнити їх у повному обсязі.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, прийшов до наступного висновку.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року померла ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 05 липня 2017 року (а.с.6).

Відповідно до заповіту від ІНФОРМАЦІЯ_6 р. за життя померла ОСОБА_4 заповіла все належне їй майно доньці ОСОБА_2 (а.с.9).

ОСОБА_2 - позивачка по справі є донькою померлої ОСОБА_4, що стверджується копіями свідоцтв про її народження та про укладення шлюбу, що підтверджує зміну прізвища (а.с.7,8).

Як вбачається з Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 61317782 від 03.10.2017, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_4 приватним нотаріусом Довгань А.М. заведена спадкова справа номер 77/2017 (а.с.10).

До складу спадкового майна увійшла земельна ділянка площею 5,2456 га, кадастровий номер НОМЕР_2, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області.

Відповідно до державного акта на право користування землею власником (засновником) даної земельної ділянки є ОСОБА_3, який 20.07.2015 р. надав згоду на проведення розпаювання земель ФГ Веселка , які надані в строкове платне володіння та користування між її членами, в тому числі і ОСОБА_4 (а.с.16,25).

Право на вказану земельну ділянку виникло у померлої ОСОБА_4 як члена ФГ при здійсненні розпаювання земель ФГ Веселка , що підтверджується статутом, який затверджений рішенням №1 засновника ФГ Веселка віл 06.07.2015 р. та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №15721050009000 (а.с.51-68).

За життя ОСОБА_4 отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі середньої частки (паю) по Селещинській сільській раді Машівського району Полтавської області 5,32 га в приватну власність для ведення фермерського господарства. У зв'язку з чим до Державного земельного кадастру внесено інформацію про проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5,2456 га у власність ОСОБА_4, що підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.12).

Постановою від 21.02.2018 р. нотаріус відмовила позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа, що підтверджує право власності на вищевказану земельну ділянку (а.с.63).

Відповідно до п. 4.15. Глави 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Пунктом 4.20 Глави 10 Розділу 2 цього Порядку передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.

За таких обставин, суд вважає, що у позивачки існують перешкоди для отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку в нотаріальній конторі.

Згідно з ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до вимог ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права і обов'язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті. Частиною 5 ст. 1268 цього Кодексу передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

За змістом ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування, із збереженням її цільового призначення.

Згідно п. г ч.1 ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно п. ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

Відповідно до п.3 Указу Президента України від 08.08.1995 р. №720 Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено, що розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах

визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства.

Згідно ст.11 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості)

земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) передбачено, що встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Земельні ділянки, які будуть використовуватися їх власниками, самостійно закріплюються межовими знаками встановленого зразка кожна окремо.

Відповідно до ч.2,2,3 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадя.

Таким чином, оскільки померла ОСОБА_4 за життя набула право на земельну ділянку як член ФГ при здійсненні розпаювання земель ФГ Веселка та отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі середньої частки (паю) по Селещинській сільській раді Машівського району Полтавської області 5,32 га в приватну власність для ведення фермерського господарства та до Державного земельного кадастру внесено інформацію про проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5,2456 га у власність ОСОБА_4, але остання не встигла отримати правовстановлюючий документ, позивач є спадкоємцем ОСОБА_4 та вчасно звернулася до нотаріальної контори, однак оформити спадщину в нотаріуса не має можливості, суд вважає що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 1-18, 76-81, 141, 209-241, 259, 263-265, 268, 273, 355 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_2 до Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області, Фермерського господарства Веселка , ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 5,2456 га, кадастровий номер НОМЕР_2 цільове призначення для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області, в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 року матері ОСОБА_4.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Машівський районний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач - ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Селещина Машівського району Полтавської області, зареєстроване місце проживання (згідно паспортних даних): с. Селещина Машівського району Полтавської області паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 виданий Машівським РВ УМВС України в Полтавській області 26.07.1996 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач-1 - Селещинська сільська рада Машівського району Полтавської області, місце знаходження: с. Селещина, вул. Миру,27 Машівський район Полтавська область, код ЄДРПОУ 21047649.

Відповідач-2 - Фермерське господарство Веселка , місцезнаходження: с. Селещина, вул. Матросова,1 Машівський район Полтавська область, код ЄДРПОУ 13949349.

Відповідач-3 - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець с. Кустолово-Суходілка Машівського району Полтавської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Повний текст Рішення складено 27.08.2018.

Суддя С.М.Косик

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.08.2018
Оприлюднено05.09.2018
Номер документу76146447
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —540/256/18

Рішення від 16.08.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Рішення від 16.08.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Рішення від 15.06.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 27.04.2018

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні