Справа № 527/1130/18
провадження 2-о/527/40/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2018 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Олефір А.О.,
присяжних - ОСОБА_1 та ОСОБА_2,
за участю секретаря - Бутко В.В.,
заявника - ОСОБА_3, заінтересованої особи - ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_3, заінтересовані особи: Виконавчий комітет Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області, Глобинський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області, Градизька державна нотаріальна контора, ОСОБА_4 про оголошення фізичної особи померлою,-
В С Т А Н О В И В:
13 червня 2018 року заявник звернувся до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою.
У своїй заяві зазначив, що його батьки ОСОБА_5 та мати - ОСОБА_6 перебували в зареєстрованому шлюбі. З 2001 року батьки припинили шлюбі відносини і з цього часу вони почали проживати окремо, офіційно шлюб розірвано 16 січня 2014 року рішенням суду. Його батько - ОСОБА_5 переїхав жити в м. Кременчук Полтавської області, але його зареєстрованим місцем проживання залишилося с. Бугаївка Глобинського району Полтавської області. З 2001 по 2013 рік вони з батьком зустрічалися рідко, спілкувалися переважно по телефону. Остання розмова між ними відбулася у вересні 2013 року, а потім він перестав відповідати на телефонні дзвінки, зник з невідомих причин, не попередивши про свої наміри на майбутнє. З вересня 2013 року жодних відомостей про батька він не має. Останнім місцем його проживання була квартира АДРЕСА_1, останнє місце роботи невідоме. Кременчуцьким відділом поліції заведена оперативно-розшукова справа з приводу розшуку зниклого ОСОБА_5 (кримінальне провадження №12013180100004206), проте заходи спрямовані на розшук батька не дали результатів, його місцезнаходження встановити не вдалося. За місцем реєстрації в с. Бугаївка Глобинського району Полтавської області батько не з'являвся протягом п'яти років. Згідно повідомлень відділів адресно-довідкової роботи управлінь ДМС України Полтавської, Харківської, Дніпропетровської та Київської областей батько не значитися там зареєстрованим.
Оскільки з вересня 2013 року ні йому, ні іншим родичам не відоме місце перебування батька - ОСОБА_5, останнім часом він спілкувався з друзями, які зловживали алкогольними напоями, мав великі борги, які не віддавав кредиторам, є достатні підстави вважати останнього померлим. У власності батька є земельна ділянка, площею 3,04 га, проте передати зазначену землю в оренду, чи самостійно обробляти він та його сестра не мають змоги через відсутність свідоцтва про смерть батька. Оголошення ОСОБА_5 померлим необхідно заявнику для прийняття спадщини за законом після батька.
Посилаючись на викладене, заявник просив суд оголосити ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, Таджикистан, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_3 померлим.
У судовому засіданні заявник заяву підтримував з підстав та обставин, зазначених в ній.
Заінтересована особа - ОСОБА_4 у судовому засідання пояснила, що востаннє спілкувалася з батьком в 2013 році, він на той час проживав в м. Кременчуці. Після його зникнення його рідна сестра зверталася до правоохоронних органів з приводу його розшуку, крім того вони зверталися на телепередачу Жди меня , але пошуки не дали результату.
Представники заінтересованих осіб - Виконавчого комітету Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області, Глобинського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області, Градизької державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явилися, подали до суду заяви, в яких просили справу розглядати за їх відсутності.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Свідок ОСОБА_6 у судовому засідання пояснила, що вона є колишньою дружиною ОСОБА_5, після припинення шлюбних відносин останній переїхав проживати в м. Кременчук, але залишився зареєстрованим в ІНФОРМАЦІЯ_4. Близько 5 років місцезнаходження його невідоме.
Свідок ОСОБА_7 та Кушнір М М. у судовому засіданні пояснили, що ОСОБА_5 є їхнім рідним братом, після розлучення переїхав проживати у м. Кременчук, зловживав спиртними напоями. В 2013 році їх брат зник за невідомих їм обставин, після чого, вони здійснювали заходи спрямовані на його пошук, за місцем роботи їм повідомили, що його немає на роботі близько 2-3 тижнів, зверталися до правоохоронних органів, з якими здійснювали вихід за останнім його місцем проживання, де ними було встановлено, що вдома знаходяться його особисті речі та документи, в ході проведення розшукових заходів, слідчий направляв запити до прикордонної служби, разом з тим, встановлено, що за кордон він не виїздив, місце його знаходження встановити не вдалося.
Заслухавши пояснення заявника, заінтересованої особи, показання свідків, дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об'єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
Згідно паспорту громадянина України КО 497195, виданого Глобинським РВ УМВС України в 11 березня 2003 року, ОСОБА_5 народився 10 серпня 1969 року в м. Душанбе, Таджикистан (а.с. 10).
Як вбачається із довідки виконавчого комітету Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області від 04 червня 2018 року №02-45/258 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_5. За даною адресою не проживає з 2002 року, місце перебування ОСОБА_5 сільській раді невідоме (а.с. 9).
Відповідно свідоцтва про народження серії ІІІ-КЕ №373164, виданого 27 липня 1991 року Бугаївської сільською радою Глобинського району Полтавської області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6 (заявник) є сином ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 14).
Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 16 січня 2014 року шлюб, укладений між ОСОБА_6 та ОСОБА_5, розірвано (а.с. 15).
ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право власності серії ПЛ №187568 належить земельна ділянка площею 3,04 га, розташована на території Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області (а.с.17).
Згідно витягу з кримінального провадження №12013180100004206 від 29 листопада 2013 року, в кінці вересня місяця 2013 року ОСОБА_5 залишив місце мешкання за адресою: АДРЕСА_2 та по теперішній час на зв'язок не виходить, місцезнаходження невідоме. Відомості по вказаному факту внесено в ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України (а.с. 18).
Як вбачається із повідомлення Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області від 01 липня 2016 року, розшукується безвісно зниклий ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкав у АДРЕСА_3 (заведена оперативно-розшукова справа категорії Розшук ). На теперішні час місцезнаходження ОСОБА_5 не встановлено, проводяться заходи, направлені на його розшук ( а.с. 19).
Згідно повідомлення відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання управління з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ГУ ДМС в Дніпропетровській області від 15 березня 2018 року проведеною перевіркою встановлено, що гр. ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованим або знятим з реєстраційного обліку не значиться (а.с. 21).
Надаючи правову оцінку вимогам заявника, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців.
Оголошення особи померлим має своїм призначенням необхідно для усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ, є те що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущені смерті особи.
Пункт 13 постанови Пленуму Верховного СУДУ України №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення звертає увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України .
При цьому заявник має мати особисту цивільну правову зацікавленість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, матеріально-правовий зв'язок або за відсутності такого зв'язку дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
ОСОБА_3 в своїй заяві зазначив, що оголошення ОСОБА_5 померлим йому необхідно для оформлення спадщини, як спадкоємця за законом, оскільки згідно державного акту на право власності на землю останній є власником земельної ділянки.
Наведені заявником обставини та мета, з якою заявнику необхідно оголосити особу померлою, свідчать про наявність між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою, такого матеріально-правового зв'язку.
Відповідно до ч. 2 ст.47 Цивільного кодексу України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Приймаючи до уваги викладене, встановивши, що ОСОБА_5 відсутній в місці його постійного проживання, а також відсутні відомості про місце його перебування протягом трьох років, суд дійшов висновку, що заява є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Відповідно до ст. ст. 46,47 Цивільного кодексу України, пунктом 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , ст.ст. 13, 258, 259, 263- 265, 273, 305, 307, 308 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_3 - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, Таджикистан, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_3 - померлим.
Вважати ОСОБА_5 померлим з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд Полтавської області.
Заявник: ОСОБА_3 (39023, Полтавська область, Глобинський район, с. Бугаївка, вул. Космонавтів, буд. 8, рнокпп: НОМЕР_1).
Заінтересована особа: Виконавчий комітет Бугаївської сільської ради Глобинського району Полтавської області (39023, Полтавська область, Глобинський район, с. Бугаївка, вул. Шевченка, буд. 28А, код ЄДРПОУ: 04382091).
Заінтересована особа: Глобинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (39000, Полтавська область, м. Глобине, вул. Центральна, 212, код ЄДРПОУ: 22547880).
Заінтересована особа: Градизька державна нотаріальна контора: 39070, Полтавська область, Глобинський район, смт. Градизьк, вул. Київська, буд. 51, код ЄДРПОУ: 22548187).
Заінтересована особа: ОСОБА_4 (39023, Полтавська область, Глобинський район, с. Бугаївка, вул. Космонавтів, буд. 8, рнокпп: НОМЕР_2).
Повний текст рішення складено 30 серпня 2018 року.
Суддя А. О. Олефір
ОСОБА_8 ОСОБА_1
ОСОБА_2
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2018 |
Оприлюднено | 02.09.2018 |
Номер документу | 76171537 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Олефір А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні