Справа №718/2093/18
Провадження №2/718/675/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.08.2018 року
Кіцманський районний суд Чернівецької області
у складі: головуючого - судді Олексюк Т.І.
секретаря - Пітак О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 18.03.2018 року помер її чоловік ОСОБА_3, після смерті якого залишилось спадкове майно: 10 відсотків у статутному фонді юридичної особи - Селянського фермерського господарства ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ 22851844, с.Берегомет Кіцманського району Чернівецької області), яке було створене у 1996 році і є діючим, до складу якого у 2015 році був включений відповідач ОСОБА_2 До складу майна СФГ ОСОБА_3, згідно Статуту, можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, не заборонених законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами господарства до його складеного капіталу. Фактично до складу цілісного майнового комплексу СФГ ОСОБА_3 входить не майно, а майнові права та зобов'язання юридичної особи. Власністю господарства є також назва, печатка, нерозподілений прибуток, визначити вартість якого неможливо. Після смерті чоловіка вона прийняла спадщину, але у видачі свідоцтва про право на спадщину отримала відмову з тих підстав, що неможливо встановити частку померлого та склад майна СФГ ОСОБА_3, тому просила позов задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 подала письмову заяву про підтримання позову та про розгляд справу у її відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги визнала, що вбачається із змісту поданої ним письмової заяви.
Відповідно до ч.2 ст.49 ЦПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд немає обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Як передбачено ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
За змістом ч.1 ст.14 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право, зокрема продавати або іншим способом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину.
Статтею 23 цього Закону передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
До складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу (стаття 19 Закону України Про фермерське господарство ).
Згідно із ч.1 ст.20 зазначеного Закону майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються статутом фермерського господарства.
Відповідно до ст.191 ЦК України підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Права на земельну ділянку та інші об'єкти нерухомого майна, які входять до складу єдиного майнового комплексу підприємства, підлягають державній реєстрації в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
За положеннями статті 182 ЦК України до складу спадщини входить лише те нерухоме майно, право на яке зареєстровано в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.
Таким чином, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, провадиться після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а ч.1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Частиною 5 статті 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Встановлено, що 18.03.2018 року помер ОСОБА_3, після смерті якого залишилось спадкове майно: 10 відсотків у статутному фонді юридичної особи - Селянського фермерського господарства ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ 22851844, с.Берегомет Кіцманського району Чернівецької області), яке було створене у 1996 році і є діючим, до складу якого у 2015 році був включений відповідач ОСОБА_2
Згідно Статуту до складу майна СФГ ОСОБА_3 можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, не заборонених законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами господарства до його складеного капіталу.
У видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину отримала відмову з тих підстав, що неможливо встановити частку померлого та склад майна СФГ ОСОБА_3
Оскільки позивач позбавлена можливості оформити свої спадкові права у інший спосіб, а також оскільки право засновника фермерського господарства є майновим правом, яке не є невід'ємним від фізичної особи (ст.178 ЦК України), а відтак, воно має входити до складу спадщини, наявні підстави для задоволення позову.
Враховуючи наведене, ст.ст. 11, 15, 16, 178, 182, 191, 1216, 1217, 1218, 1261, 1268, 1269, 1270, 1296, 1297, 1299 ЦК України, ст.ст.14, 20, 23 Закону України Про фермерське господарство керуючись ст.ст. 49, 82, 200, 206, 352, 354 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, 15.05.1962р.н., мешканкою АДРЕСА_1, право на спадкове майно: 10 відсотків у статутному фонді юридичної особи - Селянського фермерського господарства ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ 22851844, с.Берегомет Кіцманського району Чернівецької області), після смерті 18.03.2016 року ОСОБА_3.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя:
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2018 |
Оприлюднено | 02.09.2018 |
Номер документу | 76177817 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Олексюк Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні