Справа № 724/1262/18 Провадження № 2-о/724/57/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2018 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Гураль Л.Л.
секретаря судового засідання: Рижак П.С.
розглянувши в порядку окремого провадження в місті Хотині Чернівецької області справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Територіальна громада с.Крутеньки в особі Крутеньківської сільської ради Хотинського району Чернівецької області про встановлення факту проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
31 липня 2018 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Хотинського районного суду Чернівецької області із заявою про встановлення факту проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини , в якій просить встановити факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто смерті останньої 11.04.2015 року.
В обгрунтування заяви посилається на те, що 11.04.2015 року померла ОСОБА_2. Після смерті померлої відкрилась спадщина на земельну ділянку пай згідно державного акту серії ЯЕ №362711.
Зазначає, що він являється її внуком і в зв'язку із погіршенням стану здоров'я покійної виникла необхідність в допомозі, тобто в щоденному догляді. В результаті чого 03.03.2004 року між ним та покійною було укладено договір довічного утримання і він переїхав проживати до неї за адресою вул. 40-річчя Перемоги, 53, с.Крутеньки, Хотинського району, Чернівецької області. З того часу по день смерті ОСОБА_2 він проживав разом з нею та вели спільне господарство.
Після смерті ОСОБА_2 відповідно до договору довічного утримання житловий будинок з погосподарськими спорудами було переоформлено на ОСОБА_1
У 2018 році він дізнався про те, що у власності покійної знаходилась земельна ділянка (пай) в зв'язку із чим звернувся до Хотинської державної нотаріальної контори з питанням переоформлення вказаної земельної ділянки, проте у відповідь отримав лист відмову у вчинені нотаріальної дії, оскільки він надав свій паспорт громадянина України в якому міститься відмітка про реєстрацію місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 яка є відмінною від адреси місця проживання померлої: вул. 40-річчя Перемоги, 53, с.Крутеньки, Хотинського району, Чернівецької області та у зв'язку з тим, що протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини він не подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
Вказує, що встановлення даного факту йому необхідне для подальшого оформлення спадщини, тому він вимушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, оскільки в позасудовому порядку це встановити неможливо.
Підтримуючи вищевикладене, просить задовольнити заявлені вимоги та встановитифакт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто смерті останньої 11.04.2015 року.
Заявник - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, але від його представника ОСОБА_3 на адресу суду надійшла заява з проханням слухати справу за їх відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Заінтересована особа - представник Крутеньківської сільської ради Хотинського району Чернівецької області - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, проте надав суду заяву, в якій просить справу слухати без участі представника сільської ради, вимоги заяви визнає.
Свідок ОСОБА_5 в своїх письмових поясненнях підтвердила факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто смерті останньої 11.04.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
У відповідності до ст. 293 ч. 2 п. 5 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 .ВІ. звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, оскільки він не може оформити своїх спадкових прав.
Судом встановлено, що 11 квітня 2015 року померла ОСОБА_2, факт смерті якої підтверджується копією свідоцтва про смерть, серії І-МИ № 144566 від 14.04.2015 року (а.с.9).
Судом досліджено копії договору довічного утримання від 03.03.2004 року та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 17.03.2004 року (а.с.6-8).
Також судом досліджено копію Державного акту на земельну ділянку серії ЯЕ №362711, згідно якого ОСОБА_2 була власником земельної ділянки (а.с.10).
Згідно довідок № 532, 571 від 10.07.2018 року виданих виконавчим комітетом Крутеньківської сільської ради Хотинського району Чернівецької області вбачається, що покійна ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, на день її смерті в даному господарстві проживав онук - ОСОБА_1, 1958р.н., який проводив похорон останньої (а.с.12).
Також судом встановлено, що заявник не може оформити право власності на спадкове майно, оскільки не встановлено факт постійного проживання з померлою, що і підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 307/01-16 від 19.07.2018 року, виданою державним нотаріусом Хотинської державної нотаріальної контори Чернівецької області ОСОБА_6, також у постанові зазначено, що ніхто із спадкоємців не звертався (а.с.13).
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року роз'яснено, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. У відповідності до ст. 293 ч. 2 п. 5 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Факт, про встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки надає право на оформлення права на спадщину, як спадкоємцю.
Таким чином, суд вважає, що факт проживання зі спадкодавцем в певний час і при певних обставинах підтверджений.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 76-80, 141, 206, 247, 259, 263- 265, 293, 315 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, вул.Кліща, 132, м.Хотин, Чернівецької області, паспорт серії КР № 176024, ІПН - НОМЕР_1, заінтересована особа: Територіальна громада с.Крутеньки в особі Крутеньківської сільської ради Хотинського району Чернівецької області, с.Крутеньки, Хотинський район, Чернівецької області, ідентифікаційний код 04416861 про встановлення факту проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто смерті останньої 11.04.2015 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Чернівецької області через Хотинський районний суд, а у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 31.08.2018р.
Суддя: ОСОБА_7
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2018 |
Оприлюднено | 02.09.2018 |
Номер документу | 76178285 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Гураль Л. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні