Рішення
від 30.08.2018 по справі 731/183/18
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №731/183/18

Провадження №2/731/110/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2018 року Варвинський районний суд Чернігівської області в складі

головуючого судді МОЦЬОРА О.В.,

за участю секретарів Борсук А.В., Трохименко Т.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

відповідача ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №3 в с.м.т. Варва за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Варвинського районного нотаріального округу Пушкарьова-Гезердава Наталія Олексіївна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

08 травня 2018 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, яким просить визначити йому додатковий строк тривалістю один місяць з дня набрання чинності рішенням суду для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті своєї дочки ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7.

Позовні вимоги мотивовані тим, що він, ОСОБА_1, перебував у шлюбі з ОСОБА_7. Від шлюбу вони мали двох дочок - ОСОБА_8 та ОСОБА_6, які після одруження змінили свої прізвища на ОСОБА_2 та ОСОБА_6 відповідно. Старша дочка ОСОБА_8 народила двох дітей, а молодша дочка ОСОБА_6 дітей не мала. Надалі менша дочка ОСОБА_6 розірвала шлюб і повернулася в с. Озеряни. На початку 90- років минулого століття вони з дружиною на спільні кошти купили для дочки ОСОБА_6 будинок, оформивши його на дружину. У 2014 році дочка ОСОБА_9 захворіла на рак, від чого ІНФОРМАЦІЯ_7 померла. ІНФОРМАЦІЯ_8 померла і його старша дочка ОСОБА_8. Перед цим, ІНФОРМАЦІЯ_9, померла його внучка ОСОБА_10. ІНФОРМАЦІЯ_10 померла його дружина ОСОБА_7. Після смерті дочки ОСОБА_9 він має право на спадщину. Проте у встановлений законодавством строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки має похилий вік, тяжко переживав смерть найдорожчих йому людей: двох дочок, внучки та дружини. Втрата родичів негативно вплинула на психологічний та фізичний стан його здоров'я, від чого він захворів та продовжує хворіти дотепер. Зараз він бажає прийняти спадщину після смерті дочки ОСОБА_9. Однак, звернувшись до приватного нотаріуса Варвинського районного нотаріального округу Пушкарьової-Гезердави Наталії Олексіївни із заявою про прийняття спадщини у 2018 році, він отримав відмову через пропуск шестимісячного строку для прийняття спадщини. Крім того, нотаріус повідомила, що майно його дочки ОСОБА_9 заповідане іншій особі, яка фактично прийняла спадщину. Просить в судовому порядку визначити йому додатковий строк для подання заяви - один місяць після набрання рішенням суду законної сили.

Ухвалою суду від 05 червня 2018 року (а.с. 59-60) за клопотанням представника позивача ОСОБА_2 (а.с. 57) відкладено підготовче судове засідання у цивільній справі та витребувано у приватного нотаріуса Варвинського районного нотаріального округу Пушкарьової-Гезердави Н.О. належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_12, який є спадкоємцем ОСОБА_6 за заповітом.

Ухвалою суду від 22 червня 2018 року (а.с. 73-74) відкладено підготовче судове засідання у цивільній справі та витребувано належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_12 з Варвинської районної державної нотаріальної контори, оскільки приватний нотаріус Варвинського районного нотаріального округу Пушкарьової-Гезердави Н.О. повідомила, що нею вказана спадкова справа не заводилась (а.с. 71).

Ухвалою суду від 05 липня 2018 року (а.с. 100-101) відкладено підготовче судове засідання у цивільній справі та за клопотанням представника позивача ОСОБА_2 (а.с. 98) залучено до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_3, який є спадкоємцем померлого ОСОБА_12

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Озерянська сільська рада Варвинського району Чернігівської області свого представника в судове засідання не направила, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с. 126). Відзиву на позовну заяву та заяв з процесуальних питань від відповідача не надійшло.

Відповідач ОСОБА_3 та його представник адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали у зв'язку з тим, що поважні причини для пропуску шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини відсутні.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Варвинського районного нотаріального округу Пушкарьова-Гезердава Наталія Олексіївна, у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином (а.с. 125), письмово повідомила суд про те, що не може бути третьою особою у справі, оскільки є публічною особою, діє неупереджено та не може діяти в інтересах жодної із осіб - сторін нотаріальної дії (а.с. 29).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Судом встановлено, що у позивача ОСОБА_1 від шлюбу з ОСОБА_13 народилося дві дочки - ОСОБА_14 (а.с. 5) та ОСОБА_15 (а.с. 8).

ІНФОРМАЦІЯ_7 менша дочка позивача - ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла (а.с. 4).

ІНФОРМАЦІЯ_8 померла і старша дочка позивача - ОСОБА_15 (а.с. 7, 9).

ІНФОРМАЦІЯ_10 померла дружина позивача - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6).

Після смерті ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, залишилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 4,7648 га, призначена для ведення сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3, що підтверджується матеріалами спадкової справи №92/2015 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 (а.с. 30-53), зокрема копією державного акта на право приватної власності на землю НОМЕР_4 (а.с. 48).

Позивач ОСОБА_1 після смерті своєї дочки у встановлений законом строк спадщину не прийняв. Як вбачається з довідки приватного нотаріуса Варвинського районного нотаріального округу Пушкарьової-Гезердави Н.О. №143/02-31 від 23 березня 2018 року, йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, пов'язаних з прийняттям спадщини після смерті ОСОБА_6, оскільки він пропустив шестимісячний строк з дня смерті спадкодавця для звернення із заявою про прийняття спадщини, та рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с. 15). Крім того, до відома позивача було доведено, що ОСОБА_6 за життя було складено заповіт, яким вона все належне їй майно заповідала іншій особі. Спадкова справа за заявою спадкоємця за заповітом, який фактично прийняв спадщину, була заведена 24 грудня 2015 року.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи №92/2015, заведеної 24 грудня 2015 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 (а.с. 30-53), 29 жовтня 2014 року ОСОБА_6 заповідала все належне їй майно ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 43). 09 лютого 2016 року ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3, отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом, яка складається із земельної ділянки площею 4,7648 га, призначеної для ведення сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3 (а.с. 52).

ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3, помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (зворот а.с. 85).

Відповідно до матеріалів спадкової справи №33/2018 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 84-97), останній 23 лютого 2017 року склав заповіт на ім'я ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 91), який 17 травня 2018 року отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом, яка складається із земельної ділянки площею 4,7648 га, призначеної для ведення сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3 (а.с. 93).

Згідно зі ст. 1272 ЦК України спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до абзацу 6 пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З пункту 2 Листа Вищого спеціалізовано суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2014 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування вбачається, що поважною причиною пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини визнається, зокрема тривала хвороба спадкоємця. Водночас судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Встановлено, що граничний строк подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_12.

Позивач звернувся з відповідною заявою лише у березні 2018 року, мотивуючи пропуск строку подачі заяви про прийняття спадщини похилим віком, тяжкими переживаннями після смерті найдорожчих людей: двох дочок, внучки та дружини, та виниклою внаслідок цього хворобою, яка триває дотепер.

Згідно з наданою позивачем довідкою КЛПЗ Варвинська ЦРЛ №1826 від 12 грудня 2017 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, з 28 квітня 2015 року по 06 травня 2015 року, тобто протягом 9 (дев'яти) днів, перебував на стаціонарному лікуванні в терапевтичному відділенні лікарні з діагнозом Хронічний панкреатит. Стадія загострення (а.с. 12). Інших доказів, які свідчили б про проблеми зі здоров'ям, позивачем суду не надано.

За таких обставин суд вважає, що причини для пропуску позивачем ОСОБА_1 шестимісячного строку для прийняття спадщини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для нього на вчинення цих дій, відсутні. Також слід враховувати, що з часу відкриття спадщини пройшло майже 4 роки і спадщина вже двічі прийнята спадкоємцями за заповітами, які отримали у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину.

За перелічених обставин суд вважає, що законні підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 263, 265, 273, 354, п.п. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, до Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04415028, юридична адреса: 17612, Чернігівська область, Варвинський район, с. Озеряни, вул. Українська, 69, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_2, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Варвинського районного нотаріального округу Пушкарьова-Гезердава Наталія Олексіївна, АДРЕСА_3, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Чернігівської області через Варвинський районний суд Чернігівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 31 серпня 2018 року.

Суддя О.В. Моцьор

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення30.08.2018
Оприлюднено04.09.2018
Номер документу76198132
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —731/183/18

Рішення від 30.08.2018

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Рішення від 30.08.2018

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 08.08.2018

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 05.07.2018

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 22.06.2018

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 05.06.2018

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 11.05.2018

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні