Слідчий суддя ОСОБА_1
Єдиний унікальний № 374/242/18
Провадження № 1/кс374/54/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2018 року Слідчий суддя Ржищівського міського суду Київської області ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ;
розглянувши у залі судових засідань Ржищівського міського суду Київської області клопотання прокурора відділу прокуратури Київської області ОСОБА_3 про обшук житла,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор відділу прокуратури Київської області ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про обшук житла в рамках розслідування кримінального провадження № 120181100000000285 від 18 квітня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368 КК України, мотивуючи його тим, що прокуратурою Київської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, внесеному слідчим 18.04.2018 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 120181100000000285 щодо службових осіб Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (далі за текстом ДП «МА «Бориспіль»), які, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди та власного збагачення, організували злочинну схему по наданню незаконних переваг окремим підконтрольним їм суб`єктам господарювання під час проведення тендерних процедур та укладення договорів щодо закупівлі за бюджетні кошти у 2018 році товарів, робіт і послуг за значно завищеними ринковими цінами, за що систематично отримають неправомірну вигоду.
18.04.2018 слідчим відомості про вчинене кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 120181100000000285 та розпочате досудове розслідування.
Так, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що ДП «МА «Бориспіль» є державним комерційним підприємством цивільної авіації, яке засноване на державній формі власності та входить до сфери управління Міністерства Інфраструктури України, який є уповноваженим органом управління. Закупівля робіт, товарів та послуг для вказаного підприємства здійснюється на підставі затвердженого Річного плану закупівель та спрямована на забезпечення безперервної та ефективної діяльності аеропорту у сфері надання пасажирських та вантажних авіаперевезень.
В свою чергу, з початку 2018 року група службових осіб ДП «МА «Бориспіль» з числа: заступника генерального директора з комерційної діяльності та стратегічного розвитку ОСОБА_4 , його підлеглих начальника Служби закупівель ОСОБА_5 , начальника відділу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_6 та інших працівників зазначеного відділу налагодили схему систематичного отримання неправомірної вигоди від підконтрольних суб`єктів господарювання за виконання робіт та постачання товарів за бюджетні кошти ДП «МА «Бориспіль» за значно завищеними ринковими цінами.
Зокрема, з моменту призначення ОСОБА_4 на посаду заступника генерального директора з комерційної діяльності та стратегічного розвитку ДП «МА «Бориспіль», до виконання робіт та постачання товарів на замовлення підприємства почали залучатися підконтрольні йому та пов`язані між собою суб`єкти господарювання: ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944) та ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294). Зазначені товариства здійснюють господарську діяльність під фактичним керівництвом ОСОБА_4 через підконтрольних йому осіб ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Водночас встановлено, що, згідно розподілу функціональних обов`язків між генеральним директором ДП «МА «Бориспіль» та його заступниками, до сфери управління заступника генерального директора з комерційної діяльності та стратегічного розвитку підприємства, крім інших служб аеропорту, входить Служба закупівель та її структурний підрозділ відділ матеріально-технічного забезпечення. З початку квітня 2018 року, за безпосереднього лобіювання ОСОБА_4 , на посаду начальника Служби закупівель ДП «МА «Бориспіль» в порядку переміщення призначена колишній начальник відділу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_5 , а на вивільнену посаду, котру остання займала, колишній інженер вказаного відділу ОСОБА_6 . Зазначені службові особи уповноважені на організацію та проведення закупівель товарів, робіт та послуг для ДП «МА «Бориспіль» у порядку, визначеному Законом України «Про публічні закупівлі» (як із застосуванням тендерної процедури, так і без неї), а також прийняття результатів виконання укладених договорів.
Таким чином, ОСОБА_4 , маючи безпосередній вплив на прийняття рішень ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , надав останнім вказівку на пріоритетне укладання основної маси договорів на закупівлю у 2018 році товарів, робіт та послуг, визначених Річним планом закупівель ДП «МА «Бориспіль» на 2018 рік, з ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944) та ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294). В свою чергу, з відома вказаних осіб, ціни укладених договорів повинні бути суттєво вище ринкових, внаслідок чого можливе формування значної різниці між доходами і витратами залучених суб`єктів господарювання, яка в подальшому через проведення фіктивних господарських операцій конвертується у готівку. За прямою вказівкою ОСОБА_4 , за укладання відповідних договорів, прийняття результатів по їх виконанню та проведення на їх підставі перерахунку коштів, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 повинні отримувати від ОСОБА_7 та ОСОБА_8 неправомірну вигоду у розмірі 10%-15% від ціни договорів, яку через довірених осіб (у більшості випадків нею виступає ОСОБА_8 ) мають передавати ОСОБА_4 за підписання останнім зазначених фінансово-господарських документів. Водночас, крім ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , до отримання неправомірної вигоди від вказаних суб`єктів господарювання причетні посадові особи відділу матеріально-технічного забезпечення ДП «МА «Бориспіль».
За таких обставин діями ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , працівників відділу матеріально-технічного забезпечення ДП «МА «Бориспіль» та перерахованих суб`єктів господарювання інтересам даного державного підприємства завдається матеріальна шкода у особливо великих розмірах внаслідок проведення закупівель робіт, послуг та товарів за значно завищеними ринковими цінами.
Тому для повного, всебічного та об`єктивного дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, необхідно відшукати та вилучити:
- документацію щодо підготовки, укладання та виконання договорів (укладені договори, акти приймання-постачання товарів / надання послуг / виконання робіт, видаткові накладні щодо придбання та збут товарів, товаро-транспортні накладні, податкові накладні, шляхові листи, відомості про складські витрати, банківські платіжні документи тощо), укладених між ДП «МА «Бориспіль» та ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944), ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294);
- записники, чорнові записи, комп`ютерну техніку, USB-накопичувачі, мобільні телефони керівників, засновників та працівників ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944), ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294);
- грошові кошти, призначені для надання чи передані службовим особам, працівникам Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» як неправомірна вигода від суб`єктів господарювання за укладання договорів та прийняття їх результатів.
Зазначені речі та документи можуть знаходитися за місцем фактичного проживання директора ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944) та за сумісництвом юрисконсульта ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832) ОСОБА_9 в АДРЕСА_1 .
Крім цього в органу досудового розслідування наявні достатні підстави вважати, що ОСОБА_9 може бути причетною до вчинення вказаного кримінального правопорушення та у разі проведення тимчасового доступу до перерахованих речей і документів чи витребування їх за запитом може знищити, внести зміни до них чи надати не в повному обсязі весь перелік речей та документів, які являються предметами даного кримінального правопорушення, тому орган досудового розслідування вважає за необхідне проведення обшуку як слідчої (розшукової) дії, котра надасть можливість відшукати та вилучити у повному обсязі дані речі та документи, а також реалізувати завдання кримінального провадження щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.
Так, встановлено, що ОСОБА_9 фактично проживає в АДРЕСА_1 . Водночас, згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, квартира, що розташована в АДРЕСА_1 , належить на праві приватної власності ОСОБА_10 .
Перераховані вище речі та документи, котрі можуть зберігатися за місцем фактичного проживання ОСОБА_9 ,мають доказове значення у вказаному кримінальному провадженні та без їх вилучення неможливо повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадження, встановити осіб, які вчинили зазначене кримінальне правопорушення, а також встановити вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Відомості, наявні у цих речах та документах, у своїй сукупності можуть бути доказами під час судового розгляду, тому в органу досудового розслідування виникла необхідність у відшуканні та вилученні перерахованих документів, які можуть зберігатися за місцем фактичного проживання ОСОБА_9 .
Беручи доуваги вищевикладене,з метоювиявлення тафіксації відомостейпро обставинивчинення кримінальногоправопорушення,відшукання знаряддякримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення та які мають значення для досудового розслідування і можуть бути доказами під час судового розгляду, зокрема з метою відшукання та вилучення перерахованого переліку документації, органу досудового розслідування необхідно провести обшук за місцем проживання ОСОБА_9 в АДРЕСА_1 .
Прокурор просив надати дозвіл прокурору відділу прокуратури Київської області ОСОБА_3 , прокурорам групи прокурорів, слідчим групи слідчих, та, за дорученням прокурора, - працівникам управління захисту економіки в Київській області ДЗЕ Національної поліції України на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_9 в АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_10 ,з метоювиявлення тафіксації відомостейпро обставинивчинення кримінальногоправопорушення,відшукання знаряддякримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення та які мають значення для досудового розслідування і можуть бути доказами під час судового розгляду, зокрема з метою відшукання та вилучення наступних речей та документів:
- документації щодо підготовки, укладання та виконання договорів (укладені договори, акти приймання-постачання товарів / надання послуг / виконання робіт, видаткові накладні щодо придбання та збут товарів, товаро-транспортні накладні, податкові накладні, шляхові листи, відомості про складські витрати, банківські платіжні документи тощо), укладених між ДП «МА «Бориспіль» та ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944), ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294);
- записників, чорнових записів, комп`ютерної техніки, USB-накопичувачів, мобільних телефонів керівників, засновників та працівників ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944), ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294);
- грошових коштів, призначених для надання чи переданих службовим особам, працівникам Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» як неправомірна вигода від суб`єктів господарювання за укладання договорів та прийняття їх результатів.
Заслухавши прокурора, який підтримав клопотання, приходжу до наступного.
Статтею 30 Конституції України визначено, що не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У справі Бакланов проти Росії (рішення від 9 червня 2005 р.), так і в справі Фрізен проти Росії (рішення від 24 березня 2005 р.), ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним.
Окрім того, у справі Ізмайлов проти Росії (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий і надмірний тягар для особи.
Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
Внесене клопотаннявідповідає вимогамст.234КПК України,матеріалами клопотання,а такожпрокурором всудовому засіданнідоведено достатністьданих проздійснення досудового розслідуваннявказаного кримінальногопровадження,з матеріалівякого вбачаєтьсянаявність достатніхпідстав вважати,що за місцем проживання ОСОБА_9 в АДРЕСА_1 ,можуть знаходитись речові докази, що можуть мати значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, а також враховуючи, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді, приходжу до висновку, щодо наявності підстав для задоволення клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 107, 117, 223, 234, 235, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора відділу прокуратури Київської області ОСОБА_3 про обшук житла , - задовольнити.
Надати дозвіл прокурору відділу прокуратури Київської області ОСОБА_3 , прокурорам групи прокурорів, слідчим групи слідчих, та, за дорученням прокурора, - працівникам управління захисту економіки в Київській області ДЗЕ Національної поліції України на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_9 в АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_10 ,з метоювиявлення тафіксації відомостейпро обставинивчинення кримінальногоправопорушення,відшукання знаряддякримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення та які мають значення для досудового розслідування і можуть бути доказами під час судового розгляду, зокрема з метою відшукання та вилучення наступних речей та документів:
- документації щодо підготовки, укладання та виконання договорів (укладені договори, акти приймання-постачання товарів / надання послуг / виконання робіт, видаткові накладні щодо придбання та збут товарів, товаро-транспортні накладні, податкові накладні, шляхові листи, відомості про складські витрати, банківські платіжні документи тощо), укладених між ДП «МА «Бориспіль» та ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944), ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294);
- записників, чорнових записів, комп`ютерної техніки, USB-накопичувачів, мобільних телефонів керівників, засновників та працівників ТОВ «ПК «ВАСКО» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 39875832), ТОВ «Авілар» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40162944), ТОВ «АЕ-ІН-БУД» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 40483294);
- грошових коштів, призначених для надання чи переданих службовим особам, працівникам Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» як неправомірна вигода від суб`єктів господарювання за укладання договорів та прийняття їх результатів.
Відповідно до ст. 235 КПК України, ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав зазначених у клопотанні прокурора, слідчого надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Строк дії ухвали визначити до 21 вересня 2018 року.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали оголошено о 9 год 20 хв. 27 серпня 2018 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ржищівський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2018 |
Оприлюднено | 01.03.2023 |
Номер документу | 76199920 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Ржищівський міський суд Київської області
Козіна С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні