Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/2461/18
Провадження №: 2-о/332/79/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2018 р. м. Запоріжжя
Заводським районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Мєркулової Л.О.
при секретарі Чебикіній Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: державний нотаріус ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Заводського районного суду м. Запоріжжя із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, посилаючись на те, що вона є донькою ОСОБА_3, яка померла 18.07.2017 року, після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки, частину якої вона мала б успадкувати за заповітом від 22.11.2002 року, у зв'язку з чим звернулася до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Однак, у зв'язку з тим, що її прізвище Нємна , зазначене у паспорті, не збігається з прізвищем, зазначеним у заповіті - Немна , заявниці було відмовлено у вчинені нотаріальних дій. Через зазначену помилку у написанні її прізвища, заявниця позбавлена можливості прийняти спадщину.
Заявник у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, надала суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі та заяву задовольнити у повному обсязі.
Заінтересована особа державний нотаріус ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, заперечень на надала.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 1 ст. 223 УПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов до наступних висновків.
Відповідно доч.2ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
У відповідності з п.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 12,13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності.
Згідно зі ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.ст. 76,81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є донькою ОСОБА_3, яка померла 18.07.2017 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть І-ЖС № 391931 видане Заводським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
Після смерті матері відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки , частину якої вона мала б успадкувати за заповітом від 22.11.2002 року, у зв'язку з чим звернулася до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Однак, у зв'язку з тим, що її прізвище Нємна , зазначене у паспорті, не збігається з прізвищем, зазначеним у заповіті - Немна , заявниці було відмовлено у вчинені нотаріальних дій, а саме: у видачі свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом, посвідченим Плодородненською сількою радою Михайлівського району Запорізької області 22.11.2002 року зареєстрованим № 343, від імені ОСОБА_3, яка померла 18.07.2017 року, була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, вул. без назви буд.84-а на земельну ділянку площею 5,7799га, розташовану на території Плодородненської сілької ради, Михайлівського району, Запорізької області кадастровий номер 2323385500:06:003:0001. Через зазначену помилку у написанні її прізвища, заявниця позбавлена можливості прийняти спадщину.
Викладені в заяві обставини підтверджені дослідженими копіями письмових доказів: паспортом громадянина України ОСОБА_1; довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера; свідоцтвом про народження ; свідоцтвом про шлюб; свідоцтвом про смерть; заповітом; постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.4-10).
Згідно п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Пунктом 1Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Як роз'яснено в п.12 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.
Враховуючи те, що підтвердити вищевказаний факт у позасудовому порядку неможливо, суд дійшов висновку, що заява, враховуючи надані заявником докази, підлягає задоволенню, оскільки встановлення факту має для заявника певні юридичні наслідки (прийняття спадщини) та іншого шляху для підтвердження даного факту не існує.
Керуючись ст. ст. 4,12,13,76,81,141, 315 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: державний нотаріус ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, (паспорт серії СА № 871579 виданий Заводським РВ УМВС України в Запорізькій області 15 жовтня 1998 року) заповіту посвідченого Плодородненською сількою радою Михайлівського району Запорізької області 22.11.2002 року зареєстрованим № 343 на ім'я ОСОБА_4.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повний текст рішення складено 05.09.2018 року.
Суддя Л.О. Мєркулова
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2018 |
Оприлюднено | 06.09.2018 |
Номер документу | 76244643 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Мєркулова Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні