АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/1453/18Головуючий по 1 інстанції Ткаченко С.Є. Категорія: 5 Доповідач в апеляційній інстанції Сіренко Ю.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року
м.Черкаси
Апеляційний суд Черкаської області у складі колегії суддів:
Бородійчука В.Г., Сіренка Ю.В., Фетісова Т.Л.
секретар: Попова М.В.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_5,
відповідач - Вершацька сільська рада Чигиринського району Черкаської області,
третя особа - ОСОБА_6,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 2 липня 2018 року у складі судді Ткаченко С.Є., :
в с т а н о в и в :
У червні 2017 року ОСОБА_5 звернулась до суду із позовом до Вершацької сільської ради Чигиринського району Черкаської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько ОСОБА_7, про що виконавчим комітетом Вершацької сільської ради було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3.
У зв'язку зі смертю ОСОБА_7 відкрилася спадщина до складу якої увійшли дві земельні ділянки кадастрові НОМЕР_1 та НОМЕР_2, загальною площею 2,90 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані в адміністративних межах Вершацької сільської ради, право власності померлого на які належало на підставі державного акту серія НОМЕР_4.
За життя ОСОБА_7 склав заповіт, яким заповів належне йому на той час право на земельну частку (пай), розташовану в адміністративних межах Вершацької сільської ради - ОСОБА_6.
23 березня 2006 року ОСОБА_7 отримав державний акт Серії НОМЕР_4 на право власності на земельні ділянки загальною площею 2,90 га в межах Вершацької сільської ради Чигиринського району, яким присвоєно кадастрові НОМЕР_1 і НОМЕР_5, що підтверджується довідкою відділу ДГК в Чигиринському районі від 16 лютого 2018 року №138/112-18.
ОСОБА_6 звертався до нотаріальної контори після смерті ОСОБА_7, однак через припинення земельної частки (паю), за вказаних обставин, оформлення спадщини за заповітом не відбулося.
Позивач вважає, що після смерті батька спадщину прийняла вона, як дочка померлого, та її мати ОСОБА_8, оскільки на час смерті вони були зареєстровані та постійно проживали разом з ОСОБА_7, що підтверджується довідкою сільської ради, а отже, прийняли спадщину у вигляді вище вказаної земельної ділянки відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_8 померла, не встигнувши оформити належну їй частину спадкового майна після смерті ОСОБА_7
Через відсутність оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку, їй відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно в нотаріальній конторі.
Факт втрати вказаного державного акту підтверджується повідомленням у газеті Чигиринські вісті .
З урахуванням зменшених позовних вимог, позивач просила визнати за нею право власності на 1/2 частину земельної ділянки в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7
Рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 2 липня 2018 року позов задоволено.
Рішення мотивоване тим, що ОСОБА_5 є дочкою померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_7, яка на підставі статті 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину. Врахувавши факт втрати державного акту на право власності на земельну ділянку Серії НОМЕР_4 та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд прийшов висновку за можливе визнати за позивачем право власності на ? частину спадкового майна в порядку спадкування за законом.
У липні 2018 року ОСОБА_6 подав на вказане рішення апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги вказав, що згідно рішення Чигиринського районного суду від 29 вересня 2008 року, яке вступило в законну силу, за ним було визнано право власності на земельну ділянку площею 2,90 га в межах Вершацької сільської ради Чигиринського району, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії НОМЕР_7, яка належала ОСОБА_7, в порядку спадкування за заповітом.
На підставі вказаного рішення йому виготовлено та видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_6 від 28 січня 2009 року. Право власності на успадковані земельні ділянки за скаржником зареєстроване в установленому законом порядку.
Зазначає, що Державний акт на право власності на земельну ділянку Серії НОМЕР_7 на ім'я ОСОБА_7 не був втрачений, як про те вказує позивач та суд в оскаржуваному рішенні, а був погашений у зв'язку з переходом права власності на земельні ділянки від померлого ОСОБА_7 до скаржника у порядку спадкування за заповітом.
Стосовно заяви від 20 червня 2018 року, яку він зробив суду першої інстанції про те, що розуміє зміст позовних вимог і не заперечує проти їх задоволення зазначив, що він помилявся, оскільки не зрозумів, які саме земельні ділянки є предметом позову. Отримавши рішення суду і звіривши кадастрові номери земельних ділянок, що вказані у судовому рішенні і в Державному акті на його ім'я, зрозумів, що оскаржуваним рішенням його позбавили права власності на належні земельні ділянки.
Представник ОСОБА_5 - ОСОБА_9 скерував до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що скаржник в апеляційній скарзі не навів жодного об'єктивного аргументу на підтвердження неможливості подати до суду першої інстанції докази, яким він просить дати оцінку судом апеляційної інстанції. Тому вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_6 є необґрунтованою, вимоги викладені в ній не відповідають чинному законодавству, а докази на які посилається скаржник не можуть братися апеляційним судом до уваги.
Заслухавши представника позивача та третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_10, що стверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_3. (а.с. 6)
Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку загальною площею 2,90 га, розташована в межах Вершацької сільської ради Чигиринського району Черкаської області.
Вказана земельна ділянка належала померлому ОСОБА_7 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_7, що підтверджується листом № 138/112-18 відділу у Чигиринському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 16 лютого 2018 року. (а.с. 12)
Спадкоємцями першої черги відповідно до ст. 1261 ЦК України були позивач, як дочка померлого, про що свідчать свідоцтва про її народження № НОМЕР_8 та про шлюб № НОМЕР_9, а також дружина померлого ОСОБА_8. (а.с. 8, 9)
ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_8, не встигнувши оформити належну їй частину спадкового майна після смерті ОСОБА_7
У статті 41 Конституції України, статті 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (частина 2 вказаної статті).
Відповідно до частини першої статті 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 16 ЦК України унормовано, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права.
Підтвердження в суді права власності або іншого речового права на майно, що складає предмет спору, здійснюється за допомогою спростування у суді установлених фактів або шляхом підтвердження фактів, що свідчать про володіння спірним майном на праві власності або іншому речовому праві.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 29 вересня 2008 року визнано за ОСОБА_6 право власності на земельну ділянку площею 2,90 га, розташовану в межах Вершацької сільської ради Чигиринського району, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, яка належала ОСОБА_7, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, в порядку спадкування за заповітом. Вказане рішення вступило в законну силу. (а.с. 50)
На підставі вказаного рішення ОСОБА_6 було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серії НОМЕР_6 від 28 січня 2009 року. (а.с. 51)
Враховуючи викладене, колегія суддів вбачає, що даний позов пред'явлений на вже існуюче, наявне право ОСОБА_6 на майно, що є предметом даного позову, яке виникло у останнього за передбачених законодавством підстав та підтверджується належними та допустимими доказами.
Проте, позивач у даній справі пред'явив позов до Вершацької сільської ради Чигиринського району Черкаської області, а не до ОСОБА_6 який є власником спірних земельних ділянок.
Вищенаведені обставини справи в їх об'єктивній сукупності дають підстави для висновку про те, що суд невірно визначився із характером спірних правовідносин учасників справи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та виклав у рішенні висновки, які не відповідають обставинам справи, що у відповідності до ч.1 ст.376 ЦПК України є підставою для скасування оскаржуваного рішення і прийняття нової постанови про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог до Вершацької сільської ради Чигиринського району Черкаської області.
Керуючись ст.ст. 374, 376, 381, 382 ЦПК України, апеляційний суд у складі колегії суддів, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити.
Рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 2 липня 2018 року у даній справі - скасувати.
Прийняти нову постанову.
ОСОБА_5 в позові до Вершацької сільської ради Чигиринського району Черкаської області, третя особа - ОСОБА_6, про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Судк протягом тридцяти днів.
Повний текст постанови складений 5 вересня 2018 року
Судді: В.Г.Бородійчук
Ю.В.Сіренко
Т.Л.Фетісова
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2018 |
Оприлюднено | 06.09.2018 |
Номер документу | 76256009 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Сіренко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні