Справа № 673/658/18
Провадження № 2/673/429/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2018 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
представника позивача - адвоката ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження, у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області, з участю Державного кадастрового реєстратора відділу з організації діяльності ЦНАП при Деражнянській райдержадміністрації Хмельницької області та приватного підприємства Абрис як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, про визнання дійсними лінійних промірів та конфігурації зовнішніх меж земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2018 року позивачка ОСОБА_3 через свого представника за довіреністю - адвоката ОСОБА_2 звернулася із зазначеним позовом до суду, вказавши, що відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії Р1 №825191, виданого на підставі рішення сесії ОСОБА_4 сільської Ради народних депутатів від 14 березня 2001 року та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за №27, вона є власником земельної ділянки, площею 5,21 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території ОСОБА_4 сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. Маючи намір передати вказану земельну ділянку в оренду, позивачка звернулася до приватного ПП Абрис та державного реєстратора відділу Державного земельного кадастру для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера, проте під час виготовлення технічної документації із землеустрою було виявлено, що фактичні проміри ліній зовнішніх меж земельної ділянки та її конфігурація не відповідають даним, зазначеним у державному акті. З огляду на наведене, позивачка просила визнати недійсними проміри зовнішніх меж та конфігурацію земельної ділянки в точках, відображених у державному акті, та визнати дійсними проміри та конфігурацію, які відображені в Кадастровому плані земельної ділянки, виготовленому
ПП Абрис , а також внести відповідні зміни до державного акта на земельну ділянку та до Державного земельного кадастру про державну реєстрацію земельної ділянки.
В судовому засіданні представник позивачки позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить їх задовольнити з підстав, наведених у позові.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Деражнянського району Хмельницької області в судове засідання не з'явився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому вимоги позову визнав у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що відомості щодо належної позивачці земельної ділянки були внесені до Національної кадастрової системи на підставі технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та електронного документу (обмінного файлу), розроблених ПП Абрис , а тому саме вказане підприємство несе відповідальність за відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-правових документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, а також за достовірність, якість та безпеку заходів, передбачених такою документацією.
Представник відповідача ОСОБА_6 районної державної адміністрації Хмельницької області в судове засідання не з'явилася, однак, будучи присутньою в судовому засіданні 18 травня 2018 року, вона позову не визнала.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Державного кадастрового реєстратора відділу з організації діяльності ЦНАП при Деражнянській райдержадміністрації Хмельницької області та приватного підприємства Абрис в судове засідання не з'явилися, хоча про час і дату судового розгляду повідомлялися належним чином. Пояснення щодо позову та відзиву вони не надали.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи, суд вважає позовну заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Судом об'єктивно встановлено, що 10 квітня 2001 року ОСОБА_4 сільською Радою народних депутатів, на підставі рішення сесії від 14 березня 2001 року, на ім'я ОСОБА_3 було видано державний акт серії Р1 №825191 на право приватної власності на земельну ділянку, площею 5,21 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_4 сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Державний акт був зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю вказаної сільської ради за № 27.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачка звернулася до ПП Абрис , яке займається виготовленням технічної документації із землеустрою, та до державного реєстратора відділу Державного земельного кадастру із заявою про присвоєння належній їй земельній ділянці кадастрового номеру.
Однак під час виготовлення технічної документації із землеустрою було виявлено, що фактичні проміри ліній зовнішніх меж земельної ділянки та її конфігурація не відповідають даним, зазначеним у державному акті.
Так, із письмового повідомлення Відділу у Деражнянському районі ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №29-22-0.23-415/107-18 від 28 лютого 2018 року вбачається, що згідно даних державного земельного кадастру земельну ділянку, площею 5,2100 га, кадастровий номер 6821588200:02:010:0142, передану ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території ОСОБА_4 сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, було зареєстровано в Національній кадастровій системі 30 жовтня 2017 року, на підставі технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та електронного документу (обмінного файлу), розроблених ПП Абрис . При цьому, під час розробки землевпорядної документації було допущено технічну помилку, яка полягає в накладці земельної ділянки площею 5,2100га, кадастровий номер 6821588200:02:010:0142, на земельну ділянку площею 5,8 га, кадастровий номер 6821588200:02:010:0137. З огляду на наведене, відділом Держгеокадастру для вирішення даного питання було рекомендовано позивачці звернутися до суду.
Згідно із письмовим повідомленням вказаного відділу Держгеокадастру №29-22-0.23-457/107-18 від 16 березня 2018 року позивачці було роз'яснено, що відповідно до ст. 55 Закону України Про землеустрій встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка, які здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі. Зважаючи на вказане, факт накладення земельних ділянок мав бути встановлений ОСОБА_3 та сертифікованим інженером-землевпорядником при винесенні ділянки в натуру, а тому зміни до землевпорядної документації можуть бути внесені її розробником, а саме ПП Абрис .
Крім того, відділом Держгеокадастру було надано роз'яснення №29-22-0.23-371/107-18 від 19 лютого 2018 року про те, що при реєстрації земельної ділянки на етапі перевірки електронного документу критичної помилки, яка б стала підставою для відмови в реєстрації земельної ділянки згідно поданого електронного документу, система не виявила, а тому земельна ділянка позивачки автоматично була зареєстрована системою із помилкою геометрії.
Як вбачається із державного акта на право приватної власності на землю серії Р1 № 82519, виданого на ім'я ОСОБА_3, у ньому зазначені наступні проміри зовнішніх меж та конфігурація в точках земельної ділянки: від точки А до Б №1-2 - 51.00 м, №2-3 + 3.30 м, №3-4 + 165.90 м, №4-5 + 24.95 м, №5-6 + 77.00 м, №6-7 + 298.00 м;
від точки Б до В №7-8 + 77.40 м, №8-9 + 60.00 м; від точки В до А №9-10 + 488.95 м, площею 5,2100 га.
Разом із цим, проміри зовнішніх меж та конфігурація цієї земельної ділянки в Кадастровому плані, виготовленому ПП Абрис , відображені в точках з наступними координатами: від точки А до точки Б №1-2- 43.608 м, №2-3 + 3.302 м, №3-4 + 165.899 м, №4-5 + 24.951 м, №5-6 + 92.468 м, №6-7 + 306.047 м; від точки Б до точки В № 7-8 + 84.191 м, № 8-9 + 60.000 м; від точки В до точки А № 9-10 + 489.851 м, № 10-1 + 9.527 м, що в сумі складає площу 5,2100 га.
Наведене, на думку суду, вказує на недійсність промірів та конфігурації меж належної позивачці ОСОБА_3 земельної ділянки, відображених у державному акті на право приватної власності на землю серії Р1 № 82519, та свідчить про необхідність внесення змін до такого державного акта, а також до Державного земельного кадастру про державну реєстрацію земельної ділянки.
З'ясовано і те, що будь-які претензії щодо наявних розбіжностей промірів та конфігурації меж належної позивачці ОСОБА_3 земельної ділянки з боку суміжних землекористувачів, в тому числі власника сусідньої земельної ділянки ОСОБА_7, відсутні.
Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до п.3.2.6 Положення про земельно-кадастрову інвентаризацію земель населених пунктів, що затверджено Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №85 від 26.08.1997 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №522/2326 від 31.10.1997 року основним фактором, що визначає усі параметри земельно-кадастрових зйомок, є вимоги до точності та детальності відображення кадастрових об'єктів.
В силу ст. 1 Закону України Про державний земельний кадастр (далі - Закон) кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
У відповідності до ч. 1 ст. 21 Закону відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України , при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України ; на підставі проектів землеустрою щодо впорядкування існуючих землеволодінь - у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.
Згідно із ч. 4 ст. 24 Закону для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування
земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
У відповідності до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що внаслідок технічної помилки, допущеної у землевпорядній документації, є порушеним право позивачки ОСОБА_3 щодо володіння, користування та розпорядження належним їй на праві власності майном, а тому її позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати недійсними проміри зовнішніх меж та конфігурацію земельної ділянки, площею 5,2100 га, кадастровий номер 6821588200:02:010:0142, що передана у приватну власність ОСОБА_3, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, в точках, відображених у виданому на ім'я ОСОБА_3 16.04.2001 року на підставі рішення сесії ОСОБА_4 сільської Ради народних депутатів від 14.03.2001 року державному акті на право приватної власності на землю серії Р1 № 825191, зареєстрованому в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 27, а саме, від точки А до Б №1-2 - 51.00 м, №2-3 + 3.30 м, №3-4 + 165.90 м, №4-5 + 24.95 м, №5-6 + 77.00 м, №6-7 + 298.00 м; від точки Б до В №7-8 + 77.40 м, №8-9 + 60.00 м; від точки В до А №9-10 + 488.95 м, площею 5,2100 га.
Визнати дійсними проміри зовнішніх меж та конфігурацію земельної ділянки, кадастровий номер 6821588200:02:010:0142, що відображені в Кадастровому плані земельної ділянки, виготовленому приватним підприємством Абрис м. Деражня 06.04.2018 року, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та належить на праві власності ОСОБА_3, а саме: земельної ділянки, що призначена для ведення товарного сільськогосподарського
виробництва, в точках з наступними координатами: від точки А до точки Б №1-2- 43.608 м, №2-3 + 3.302 м, №3-4 + 165.899 м, №4-5 + 24.951 м, №5-6 + 92.468 м, №6-7 + 306.047 м; від точки Б до точки В № 7-8 + 84.191 м, № 8-9 + 60.000 м; від точки В до точки А № 9-10 + 489.851 м, № 10-1 + 9.527 м, що в сумі складає площу 5,2100 га, та внести відповідні зміни до виданого ОСОБА_3 державного акта на право приватної власності на землю та до Державного земельного кадастру про державну реєстрацію земельної ділянки.
Складання повного рішення було відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв'язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області через Деражнянський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
позивач - ОСОБА_3, адреса проживання (реєстрації): вул. Подільська, 2, с. Пилипи, Деражнянський район, Хмельницька область, індекс 33252, паспорт серії НА № 4554488, виданий Деражнянським РВ УМВС України в Хмельницькій області 18 грудня 1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1;
відповідач - ОСОБА_4 сільська рада Деражнянського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04403031 , адреса: вул. Центральна, 6, с. Пилипи, Деражнянський район, Хмельницька область, індекс 32252;
відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 39767479, адреса: вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, індекс 29016;
відповідач - Деражнянська районна державна адміністрація Хмельницької області, код ЄДРПОУ 02739666 , адреса: вул. Миру, 13, м. Деражня, Хмельницька область, індекс 32200;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державний кадастровий реєстратор відділу з організації діяльності ЦНАП при Деражнянській райдержадміністрації Хмельницької області, код ЄДРПОУ 02739666 , адреса: вул. Миру, 13, м. Деражня, Хмельницька область, індекс 32200;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватне підприємство Абрис , код ЄДРПОУ 31418261, адреса: вул. Лесі Українки, 6, м. Деражня, Хмельницька область, індекс 32200.
Повне рішення складено 04.09.2018 року.
Суддя: ОСОБА_8
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2018 |
Оприлюднено | 06.09.2018 |
Номер документу | 76260443 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні