ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2018 року справа № 925/577/18
Господарський суд Черкаської області в складі :
Головуючий суддя - Єфіменко В.В.,
з секретарем судового засідання - Ковбою І.М.
представники сторін :
від позивача - ОСОБА_1 за довіреністю;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області в м. Черкаси, матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Група ТОМПО» , м.Київ,
до Приватного акціонерного товариства «Черкаський асфальтобетонний завод» , м.Черкаси,
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Група ТОМПО» , посилаючись на ст.ст. 11, 509, 525, 526, 625, 1046 Цивільного кодексу України та ст.ст. 175, 193, 199 Господарського кодексу України звернулося з позовом про стягнення з відповідача - Приватного акціонерного товариства «Черкаський асфальтобетонний завод» на користь позивача:
- 62 694 грн. боргу за неповернуту фінансову допомогу, надану відповідно до умов договору від 07.04.2015;
- 2 738, 71 грн. втрат внаслідок інфляції за період з 01 січня 2018 р. по 06 червня 2018 р.;
- 809,01 грн. 3% річних за період з 01 січня 2018 р. по 06 червня 2018 р. за неналежне виконання зобов'язань по грошовим розрахункам за договором про надання поворотної фінансової допомоги від 07.04.2015.
Ухвалою суду від 31.07.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11:00 год. 30 серпня 2018 р.
21.08.2018 від позивача до суду надійшло письмове пояснення щодо отримання фінансової інформації та управління банківськими рахунками у системі розрахунків Клієнт-Банк .
Відповідач відзиву на позову суду не надав, його представник в судове засідання повторно не з'явився , про причини нез'явлення суд не повідомлений.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, місцезнаходження відповідача: 18036, м.Черкаси, вул..Чигиринська,86 (а.с.8-11).
Позовна заява з додатками та ухвали суду направлялись за вищевказаною адресою, вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.6-7).
Факт отримання відповідачем ухвали суду з повідомленням про дату, час і місце розгляду справи підтверджується також інформацією на офіційному сайті ПАТ Укрпошта у розділі Пошук поштових відправлень - Укрпошта (а.с.30).
За приписами ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відтак, Суд приходить до переконання, що вжиті належні заходи для повідомлення Відповідача про дату, час і місце розгляду справи.
Справа розглядається за наявними матеріалами.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.
За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Предметом спору є стягнення з відповідача суми грошових коштів, наданих позивачем відповідачу по договору про надання поворотної фінансової допомоги та стягнення господарських санкцій за неналежне невиконання умов цього договору.
Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За змістом статті 509 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (стаття 626 ЦК України).
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що 07.04.2015 між позивачем та Приватним акціонерним товариством Черкаський асфальтобетонний завод , яке на підставі положень Закону України Про акціонерні товариства та Протоколу загальних зборів акціонерів від 30.06.2016 є правонаступником всіх прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства Черкаський асфальтобетонний завод , укладено договір про надання поворотної фінансової допомоги (далі-Договір), відповідно до умов якого Позивач зобов'язався надати Відповідачу фінансову допомогу на поворотній основі в сумі 62 694 грн., а Відповідач зобов'язався повернути фінансову допомогу у строк до 31.12.2017 (а.с.17).
Факт належного виконання Позивачем умов вищевказаного договору підтверджується, дослідженим у судовому засіданні, платіжним дорученням від 07.04.2015 № 584 на суму 62694 грн. із вказаним призначенням платежу: Надання фінансової допомоги зг договору від 07.04.2015р. Без ПДВ (а.с.16).
З приписами абз.2 ч.І ст.1046 Цивільного кодексу України, договір позики є укладеним з моменту переведення грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
П.3.1 Договору сторонами узгоджено строк повернення Відповідачем суми фінансової допомоги Позивачу - 31.12.2017.
Доказів повернення грошових коштів в розмірі 62694 грн. Відповідач до суду не надав.
Положеннями статті 175 Господарського кодексу України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію па користь другої сторони або утриматися від певної дії. а управлена сторона мас право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання у відповідності із ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
За змістом ч.І ст. 199 Господарського кодексу України, виконання господарського зобов'язання забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими Господарським кодексом України та іншими законами.
Ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
Ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Станом на дату розгляду справи доказів здійснення перерахування грошових коштів відповідно до умов вищевказаного договору, Відповідач суду не надав.
Суд приходить до переконання, що Позивач довів у судовому засіданні розмір боргу Відповідача на суму 62694 грн.
Положеннями статті 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а так само три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
Таким чином, за порушення грошового зобов'язання Відповідачем, Позивач має право на отримання боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення грошового зобов'язання, а також 3 % річних від простроченної суми та оплату них сум.
За приписами ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Перевіряючи розрахунки заявлених Позивачем вимог, суд з'ясував наступне:
Розрахунок суми боргу з урахуванням індексу інфляції:
Період заборгованостіСума боргу Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргу (грн.)Сума боргу з врахуванням індексу інфляції (грн.) 01.01.2018-06.06.2018 62 694 1.044 2 738.71 65 432,71
Розрахунок 3% річних від простроченої суми:
Сума боргу (гри) Період прострочення Кількість днів прострочення Розмір процентів річних Загальна сума процентів (грн.) 62 694 01.01.2018-06.06.2018 159 3 % 809,01
Відтак, суд визнає обґрунтованим розрахунок Позивача, на підставі якого Відповідачу нараховано 2738 грн. 71 коп. втрат внаслідок інфляції та 809 грн. 01 коп. 3% річних за період з 01.01.2018 по 06.06.2018 (кількість днів - 159).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що Позивач у судовому засіданні довів свої позовні вимоги, які підлягають до повного задоволення. І з Відповідача на користь Позивача необхідно стягнути 62 694 грн. боргу ; 2 738, 71 грн. втрат внаслідок інфляції та 809,01 грн. 3% річних за період з 01 січня 2018 р. по 06 червня 2018 р. за неналежне виконання зобов'язань по грошовим розрахункам за договором про надання поворотної фінансової допомоги від 07.04.2015.
Витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 1762 грн. підлягають відшкодуванню з відповідача на користь позивача відповідно до положень ст..ст.123 і 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 123, 219, 220, 232 - 240 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути 66 241 (шістдесят шість тисяч двісті сорок одна) грн, 72 коп. з них: 62 694 (шістдесят дві тисячі шістсот дев'яносто чотири) грн. заборгованість за неповернутою фінансовою допомогою; 2 738,71 три. втрат внаслідок інфляції, судовий збір у сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. з Приватного акціонерного товариства Черкаський асфальтобетонний завод (код ЄДРПОУ 03327552; р/р 26002012011361 відкритий в ПАТ УКРСОЦБАНК , МФО 300023) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Група Томпо (код ЄДРПОУ 31056645: р/р 26002388381001 відкритий в ТАСКОМБАНК , МФО 339500).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в порядку визначеному ГПК України.
Рішення складено 06.09.2018.
Суддя В.В.Єфіменко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2018 |
Оприлюднено | 06.09.2018 |
Номер документу | 76265718 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Єфіменко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні