Рішення
від 03.07.2018 по справі 390/419/18
КІРОВОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 390/419/18

Провадження № 2/390/386/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2018 р. Кіровоградський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючої судді - Бойко І.А.,

при секретарі - Губанові М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (25011, АДРЕСА_1) до ТОВ Саторі - С (27632, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Грузьке, вул. Молодіжна, б.1) про розірвання договору оренди землі ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому просить розірвати договір оренди землі № 23, укладений між нею та відповідачем. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на підставі укладеного договору оренди землі, відповідач використовує земельну ділянку належну позивачці. В порушення умов договору відповідач не вживає заходів щодо запобігання ерозії ґрунту, здійснює беззмінне вирощування одних і тих же сільськогосподарських культур, які виснажують ґрунт, чим сприяє ерозії і зниження його родючості та погіршення стану земельної ділянки в цілому. Крім того, відповідач не проводить достатніх заходів для запобігання ерозії ґрунту. Наведене позивач вважає істотним порушенням умов договору оренди та порушенням своїх прав, тому вона звернулась до суду з даним позовом.

Позивач та її представник - адвокат ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, від представника позивача до суду надійшла заява, в якій він повідомляє, що у сторони позивача не має інших доказів по справі, тому просить розглядати справу за наявними письмовими матеріалами справи без участі представника позивача.

Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_3 у відзиві на позов позовні вимоги заперечив та зазначив, що ТОВ Саторі-С , як землекористувач земельної ділянки позивача, здійснює постійний контроль за якістю ґрунтів шляхом проведення їх моніторингу, який виконує філія ДУ Держгрунтоохорона . Земельна ділянка позивача перебуває в належному стані та не має ознак погіршення чи пошкодження, які б перешкоджали її використанню та були б підставою для розірвання договору оренди землі. В поданому до суду письмовому клопотанні просив розгляд справи проводити без участі представника відповідача.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19.11.2007 року між ОСОБА_1 та ТОВ Саторі-С строком на 10 років укладено договір оренди земельної ділянки, площею 4,42 га, кадастровий номер 3522582800:02:000:0045, яка належить ОСОБА_1 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії КР № 071346. Договір зареєстрований у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП ЦДЗК при держкомземі України 21.04.2010 року, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 041037200134 (а.с.4-6).

Згідно довідки ТОВ Саторі-С № 28 від 02.05.2018 року, земельна ділянка з кадастровим номером 3522582800:02:000:0045, яка належить ОСОБА_1, знаходиться на полі № 1, загальною площею 181,0700 га (а.с. 21).

Згідно відомостей Кіровоградської філії ДУ Держґрунтоохорони про стан родючості ґрунтового покриття земельної ділянки № 1, площею 203,78 га, яка знаходиться в оренді ТОВ Саторі-С на території Грузьківської сільської ради, Кіровоградського району та області за 2006 та 2011 роки поле № 1 у 2006 та у 2011 році за еколого-агрохімічною оцінкою присвоєно 70 балів (а.с.31-32).

Згідно агрохімічного паспорта поля земельної ділянки, площею 181,0700 га, зазначеному полю Кіровоградською філією ДУ Держгрунтоохорона у 2016 році присвоєно 76 білів за агрохімічною та еколого-агрохімічною оцінкою. За вказаним показником, вказане поле відноситься до ґрунтів доброї якості (а.с. 23, 24).

Відповідно до ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідне орендареві для проведення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ст.2 Закону України Про оренду землі відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору - є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст.15 Закону України Про оренду землі , в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, істотними умовами договору оренди землі визнавались: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

За загальним правилом, встановлених ст.651 ЦК України, договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли, внаслідок завданої шкоди, друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно ст.141 ЗК України, договір оренди земельної ділянки може бути припинено, також у випадку використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, систематичної несплати орендної плати.

На даний час, позивач звернулась до суду з позовною вимогою про розірвання договору оренди. Підставою розірвання договору оренди землі позивач вказала невиконанням орендарем - ТОВ Саторі-С обов'язків щодо збереження та підвищення родючості ґрунтів, встановлених діючим законодавством, згідно яких орендодавець має право вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил та обов'язку.

Відповідно до ст.1 Закону України Про охорону земель , родючість ґрунту - здатність ґрунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, повітрі і теплі в достатніх кількостях для їх нормального розвитку, які в сукупності є основним показником якості ґрунту. Основні вимоги щодо підтримання стану родючості землі передбачено ст.37 зазначеного закону, а саме: власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необґрунтовано інтенсивного використання земель.

Моніторинг земель і ґрунтів, за ч.1, ч.6 ст.54 Закону України Про охорону земель , проводиться з метою своєчасного виявлення зміни стану земель та властивостей ґрунтів, оцінки здійснення заходів щодо охорони земель, збереження та відтворення родючості ґрунтів, попереджує вплив негативних процесів і ліквідації цього впливу, та включає: агрохімічне обстеження ґрунтів, контроль змін якісного стану ґрунтів, агрохімічну паспортизацію земельних ділянок.

Згідно ст.24 Закону України Про оренду землі , орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил. Ці ж обов'язки зазначено у п.28 укладеного договору оренди землі, та згідно п.38 дія даного договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Відповідно до ст. 32 Закону України Про оренду землі , на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Дослідженими судом письмовими доказами не встановлено того, що, внаслідок здійснення господарської діяльності на земельній ділянці позивача, відповідачем ТОВ Саторі-С погіршується якість цієї земельної ділянки. Доводи позивача, про те, що відповідач використовує вказану вище земельну ділянку, не дотримуючись оптимального співвідношення культур у сівозмінах, не підтверджені матеріали справи, навпаки, довідки, надані представником відповідача, свідчать про кількісне збільшення балів за оцінкою земельної ділянки, наданої в оренду позивачем, що в свою чергу, є показником покращення якості земельної ділянки.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів щодо порушення відповідачем вимог по дотриманню екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, та погіршення ним родючості землі, тому в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст. 651 ЦК України, ст. 93, 141 Земельного кодексу України, ст.ст.24, 32, Закону України Про оренду землі , ст.54 Закону України Про охорону земель , керуючись ст.ст. 4, 5, 11, 13, 77-81, 89, 235, 259, 263-265 ЦПК України , суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (25011, АДРЕСА_1) до ТОВ Саторі - С (27632, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Грузьке, вул. Молодіжна, б.1) про розірвання договору оренди землі - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Кіровоградської області через Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.

Суддя

СудКіровоградський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення03.07.2018
Оприлюднено11.09.2018
Номер документу76277453
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —390/419/18

Рішення від 03.07.2018

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

Ухвала від 30.05.2018

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

Ухвала від 18.06.2018

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

Ухвала від 06.04.2018

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Бойко І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні