Рішення
від 06.09.2018 по справі 527/1220/18
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/1220/18

провадження 2/527/588/18

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2018 року м.Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Левицької Т.В.,

за участю секретаря - Папенко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Агрофірми Вересень про розірвання договору оренди земельної ділянки та повернення земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

25.06.2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 01 січня 2008 року між її чоловіком ОСОБА_2 та Агрофірмою Вересень було укладено договір №127 оренди земельної ділянки, розташованої на території Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 3,5700 га. 15 грудня 2016 року ОСОБА_2 помер. Після його смерті позивач прийняв спадщину, в тому числі орендовану земельну ділянку, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину від 26.08.2017 року. П. 40 зазначеного Договору визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору. 05 вересня 2017 року позивач направила відповідачу лист, яким повідомила орендаря про офіційне набуття нею права власності на спірну земельну ділянку та з посиланням на п. 40 Договору просила вважати договір розірваним і передати їй земельну ділянку за актом приймання-передачі.

Посилаючись на викладене, позивач просила суд розірвати договір № 127 оренди земельної ділянки, розташованої на території Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 3,5700 га, укладений 01 січня 2008 року між ОСОБА_2 та Агрофірмою Вересень .

В судове засідання позивач, представник позивача не з'явилися подали до суду заяви, в яких просили справу розглядати за їх відсутності, позовні вимоги підтримували, не заперечували проти ухвалення заочного розгляду справи у разі неявки відповідача.

Представник відповідача повторно в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позов, заяви про розгляд справи за його відсутності або відкладення розгляду справи до суду не надходили.

ОСОБА_3 ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Суд, у відповідності до ст. 280 ЦПК України, може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Приймаючи до уваги викладене, враховуючи наявність зазначених умов проведення заочного розгляду справи, суд розглянув справу заочно, на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №912457 належала земельна ділянка площею 3,57 га, розташована на території Погребівської сільської ради Глобинської міської ради Полтавської області, кадастровий номер 5320686800:00:002:0089.

01 січня 2008 року між ОСОБА_2 та Агрофірмою Вересень в особі директора ОСОБА_4 укладено договір №127 оренди земельної ділянки загальною площею 3,57 га, у тому числі рілля, розташованої на території Погребівської сільської ради, який зареєстровано у Глобинському районному центрі Полтавської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України , запис за № 040955300043 від 29 вересня 2009 року.

ОСОБА_3 приймання-передачі від 01 січня 2008 року, що є невід'ємною частиною договору, орендодавець - ОСОБА_2 передав, а орендар - Агрофірма Вересень прийняла в оренду земельну ділянку площею 3,57 га на території Погребівської сільської ради .

Як вбачається із свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 26 серпня 2017 року державним нотаріусом Градизької державної нотаріальної контори Глобинського району Полтавської області, ОСОБА_1 є спадкоємцем майна ОСОБА_2, який помер 15 грудня 2016 року, зокрема приватизованої земельної ділянки площею 3,5700 га, кадастровий номер 5320686800:00:002:0089, що знаходиться на території Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

Право власності ОСОБА_1 на зазначену земельну ділянку підтверджується також Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №95504145 від 26.08.2017 року.

Листом-повідомленням від 05 вересня 2017 року ОСОБА_1 повідомила Агрофірму Вересень про те, що згідно п. 40 вказаного договору вважає договір оренди земельної ділянки розірваним, в зв'язку з бажанням самостійно обробляти земельну ділянку. Проте, земельну ділянку не було повернуто.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

У справі яка розглядається судом, виникли правовідносини пов'язані з орендою землі, які регулюються Земельним кодексом України , Законом України Про оренду землі (далі - Закон), ЦК України , іншими законами України, а також договором оренди землі.

Як зазначено в ч.1 ст.14 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі укладається у письмовій формі.

ОСОБА_3 з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст.3 ЗУ Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

ОСОБА_3 з ст. 13 Закону України Про оренду землі , договіроренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння, користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частина перша статті 638 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Як вбачається з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

На підставі ч. 1 статті 210 , ч. 3 статті 640 ЦК України , ч. 2 статті 125 Земельного кодексу України є укладеним з моменту його державної реєстрації.

Судом встановлено, що між ОСОБА_2 та відповідачем було укладено спірний Договір оренди, який на момент розгляду справи є дійсним.

Позивач для визнання розірваним договору оренди в односторонньому порядку зазначає пункт 40 Договору, в якому зазначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Пункт 40 Договору не суперечить нормам законодавства, насамперед Закону України Про оренду землі , який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні до даних правовідносин, іншим актам законодавства, в тому числі положенням статей 525 , 651 ЦК України , тощо.

ОСОБА_3 ч. 1,3,4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

ОСОБА_3 ч.1 ст. 80 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених статтею 81 цього Кодексу.

Статтею 14 Конституції України , визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Таким чином, укладаючи спірний договір оренди землі, сторони узгодили усі умови (пункти) договору, визначились з їх змістом.

Право власності на спірну земельну ділянку перейшло до іншої особи - позивача, що згідно з п. 40 Договору є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Позивач повідомив орендаря про зміну власника земельної ділянки, та про намір обробляти її самостійно.

Жодного доказу на спростування позовних вимог чи подання пропозицій позивачу для зміни умов договору відповідачем не надано.

Приймаючи до уваги викладене, позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Позивачем ОСОБА_1 при подачі позову було сплачено судовий збір в розмірі 704,80 гривень, позовні вимоги задоволені в повному обсязі, тому суд дійшов висновку про необхідність стягнення з АФ Вересень на користь позивача судових витрат у виді судового збору у розмірі 704,80 гривень.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 21 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 11,13,15, 203, 215,525, 627-629, 638, 651 ЦК України, ст.ст.93, 152 ЗК України, ст.ст. 76, 141, 258-259, 263-265, 273, 280-284, 289 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Розірвати договір № 127 оренди земельної ділянки, розташованої на території Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 3,5700 га, кадастровий номер: 5320686800:00:002:0089, укладений 01 січня 2008 року між ОСОБА_2 та Агрофірмою Вересень .

Стягнути з Агрофірми Вересень на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 704,80 грн

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручення у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Відповідно до п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд Полтавської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду.

Суддя Т. В. Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.09.2018
Оприлюднено11.09.2018
Номер документу76282156
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —527/1220/18

Ухвала від 01.11.2018

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Панченко О. О.

Рішення від 06.09.2018

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 06.09.2018

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 15.08.2018

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 27.06.2018

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні