Справа № 540/312/18
Номер провадження 2/540/203/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.08.2018 Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Косик С.М.
за участю: секретаря Ткач Н.М.
представника позивача ОСОБА_1
представника третьої особи ОСОБА_2
відповідачів ОСОБА_3
ОСОБА_4
представника відповідачів ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу в загальному позовному провадженні за позовом Машівської районної державної адміністрації (органу опіки та піклування) в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Кошманівська сільська рада Машівського району Полтавської області, як орган опіки та піклування, до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_10, про позбавлення батьківських прав,
відповідно до ч.1 ст.268 ЦПК України в судовому засіданні 28.08.2018 проголошено вступну та резолютивну частину Рішення-
в с т а н о в и в :
у травні 2018 року Машівська районна державна адміністрація звернулася до суду зі вказаною позовною заявою, посилаючись на те, що відповідачі являються батьками неповнолітніх: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, перебувають в офіційному шлюбі. Батьки систематично зловживають спиртними напоями, питання виконання ними батьківських обов'язків неодноразово розглядалися на засіданнях виконавчих комітетів сільської ради, проводилися роботи по зобов'язанню подружжя пройти лікування від алкоголізму, але все це мало періодичних характер і зловживання батьків алкоголем поверталося. За рішенням Машівського районного суду від 12.05.2000 року ОСОБА_3 позбавлена батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_2 З червня 2017 року сім 'я перебуває під соціальним супроводом, проживає за рахунок соціальних виплат, які використовує не за призначенням, неодноразово діти залишалися голодні, в квартирі брудно, речі розкидані. Вжиті заходи результатів не дали, ситуація в сім'ї має негативну динаміку, а тому 11.04.2018 виконкомом Кошманівської сільської ради прийнято рішення про негайне відібрання дітей.
У зв'язку з наведеним позивач просить позбавити відповідачів батьківських прав відносно їх неповнолітніх дітей: ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_6 та стягнути з відповідачів аліменти на дітей.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та просила його задовольнити, пояснивши, що на час перевірки сім'ї відповідачів, яка була здійснена на підставі телефонного дзвінка жительки с.Кошманівка, комісією було установлено, що батьки перебувають в стані алкогольного сп'яніння, діти голодні, в квартирі брудно та відсутня готова їжа. У зв'язку з наведеним прийнято рішення про відібрання дітей. Сім'я ОСОБА_9 перебуває під соціальним супроводом та неодноразово попереджалася про необхідність змінити ставлення до виховання дітей, зокрема припинити зловживання алкогольними напоями.
Представник Кошманівської сільської ради при прийнятті рішення покладалася на розсуд суду та пояснила, що сім'я відповідачів протягом 10 років перебуває під соціальним супроводом та уже на час народження першої дитини мама зловживала алкогольними напоями. В той час, коли батьки не зловживали спиртним, в сім'ї був порядок - в будинку прибрано та наварено, діти доглянуті. Підставою для відібрання дітей стало зловживання батьками алкогольними напоями, на даний час відповідачі змінили ставлення до виховання дітей - закодувалися, тримають господарство.
Відповідачі просили в задоволенні позову відмовити, пояснивши, що дуже хочуть щоб діти залишилися в сім'ї, люблять та скучають за дітьми, вони усвідомили свої помилки та змінили життя на краще - пролікувалися від алкогольної залежності, чоловік влаштувався на роботу.
Представник відповідачів проти задоволення позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні, вважаючи що підстави для позбавлення батьківських прав на даний час відпали, оскільки відповідачі усвідомили проблему зловживання алкогольними напоями та пролікувалися, батько дітей влаштувався на роботу. Проведено обстеження умов проживання та установлено в наявності побутову техніку, меблів та одягу, продуктів харчування, належний санітарний стан приміщень. За час проживання в сім'ї діти завжди були нагодовані, одягнуті, виховані, умови проживання забезпечені на належному рівні, коли дітей відібрали в батьків, мати перебувала з ними в лікарні, а тому і підстав для відібрання дітей не було.
Третя особа ОСОБА_10 в судове засідання не з'явилася, про дату та час слухання справи повідомлена належним чином та завчасно, надала заяву з проханням слухати справу за її відсутності та просила повернути дітей в сім'ю.
Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників, представника третьої особи, допитавши свідків, з'ясувавши думку дітей, в інтересах яких пред'явлено позов та дослідивши письмові докази, прийшов до такого висновку.
Судом установлено, що відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 22.01.2011 р. та є батьками ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.4-6).
Згідно довідок Кошманівської сільської ради № 02-09/234 та №02-09/235 від 22.05.2018, відповідачі ОСОБА_4 зареєстрований в АДРЕСА_1, ОСОБА_3 зареєстрована в АДРЕСА_2 (а.с.25,26).
Рішенням Машівського районного суду Полтавської області від 12.05.2000 р. відповідач ОСОБА_3 була позбавлена батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_11,ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_12,ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.11). - відхилити.
Згідно акта обстеження за місцем проживання відповідачів від 10.04.2018 р., за участю директора Машівського РЦСССДМ Скриль Ю.М., фахівця із соціальної роботи Свищ С.М. та поліцейського СРПП Щербини О.М., проведеного з метою контролю за умовами утримання та виховання дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, під час обстеження встановлено, що в будинку проживають батьки та четверо дітей, в будинку готової їжі немає, окрім заморожених продуктів та круп, був зіпсований борщ та салат, який за словами дітей вони їли 3 дні тому, що становить загрозу здоров'ю та життю, на час інспектування батьки перебували у стані алкогольного сп'яніння (а.с.12).
11.04.2018 р. директор РЦСССДМ Скриль Ю.М. повідомила про виїзд за місцем проживання сім'ї ОСОБА_3, під час якого були встановлені факти перебування батьків у стані алкогольного сп'яніння, в будинку брудно, речі розкидані, відсутність готової їжі, наявна зіпсована їжа, діти три були голодні, у зв'язку з цим дітей було тимчасово влаштовано до дитячого відділення Машівської ЦРЛ та надано інформацію для розгляду на засідання виконкому Кошманівської сільської ради, для вжиття заходів щодо збереження здоров'я та життя дітей (а.с.10).
11.04.2018 р. виконавчий комітет Кошманівської сільської ради Машівського району Полтавської області прийняв рішення за №23 Про негайне відібрання дітей у батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.13).
За даними довідки з КЗ Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Полтавської обласної ради від 13.04.2018 р. №101 повідомлено про те що діти: ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_13, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_14 та ОСОБА_8,ІНФОРМАЦІЯ_15 знаходяться у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей (а.с.14).
За висновком органу опіки та піклування Машівської РДА № 01-24/523 від 26.04.2018, оскільки гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 злісно ухиляються від виконання батьківських обов'язків та не створюють належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей, а тому орган опіки та піклування Машівської РДА вважає за необхідне позбавити їх батьківських прав відносно неповнолітніх дітей: ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_6 та стягнути аліменти на користь дітей (а.с.15).
Статтею 150 СК України передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Згідно із ч. 4 ст.155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини (п. 2 ч. 1 ст.164 СК України).
Відповідно до ст. 18 Конвенції ООН про права дитини, батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов'язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Європейський суд з прав людини у справі Савіни проти України (заява № 39948/06), зокрема у пункті 49 зазначив, що хоча національним органам надається певна свобода розсуду у вирішенні питань щодо встановлення державної опіки над дитиною, вони повинні враховувати, що розірвання сімейних зв'язків означає позбавлення дитини її коріння, а це можна виправдати лише за виняткових обставин. Отже, відповідне рішення має підкріплюватися достатньо переконливими і зваженими аргументами на захист інтересів дитини, і саме держава-відповідач повинна переконатися в тому, що було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини.
Так, в судовому засіданні відповідачі зазначили, що поведінку свою змінили, про що надали ряд доказів.
Зокрема, з наданих ними сертифікатів від 27.04.2018 (а.с.40-42) вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 пройшли лікування від алкогольної залежності майже відразу після відібрання дітей, що свідчить про їх свідоме бажання змінити свою поведінку.
За актами обстеження матеріально-побутових умов проживання відповідачів, складених 04.06.2018 та 17.07.2018 сім'я ОСОБА_3 проживає в 4-х кімнатній квартирі в АДРЕСА_3 та встановлено, що в житлі чисто, прибрано, в кожної дитини є ліжко, в наявності дитячий одяг, продуктами харчування сім'я забезпечена, обробляється город та ознак вживання алкоголю немає (а.с.44,67).
ОСОБА_4 з 16.07.2018 року працює слюсарем із складання металевих конструкцій будівельно-монтажної дільниці ПАТ Карлівського машинобудівного заводу (а.с.68).
Згідно з характеристиками ОСОБА_6 та ОСОБА_7, виданими Кошманівським НВК (а.с.45,46), діти забезпечені шкільною формою та приладдям, в школу ходять чисті, охайні, старанні учениці, з цікавістю опановують предмети, беруть участь в громадському житті школи, пропусків без поважних причин не допускали.
Крім цього, допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_16 та ОСОБА_17 -жителі с.Кошманівка, кожна окремо, показали, що сім'я ОСОБА_7 тримає господарство, доглядає город, діти завжди охайні та нагодовані, виховані та добре навчаються. ОСОБА_17 крім того повідомила, що являється хрещеною мамою ОСОБА_7 та дівчинка ніколи не скаржилася що її вдома ображають, в школу ходила охайна. Вона завжди приходила вітати хрещеницю з днем народження, на Різдво і вдома в ОСОБА_7 було чисто, приготовано святкові страви. Водночас указані свідки повідомили що були в сім'ї і негативні моменти, пов'язані із вживанням алкоголю, але на даний час відповідачі змінили свою поведінку.
Діти ОСОБА_6 та ОСОБА_7, кожна окремо, повідомили, що сумують за мамою з татом та хочуть повернутися додому. За час їхнього перебування в м. Полтаві батьки їх неодноразово відвідували.
Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 р. №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Пунктом 16 зазначеної постанови роз'яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Враховуючи встановлені судом обставини по справі та вищезазначені вимоги Закону, а також те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов'язки, відповідачі змінили ставлення до виховання дітей, зокрема пройшли курс лікування від алкогольної залежності та батько дітей працевлаштувався, а тому суд вважає, що у задоволенні позову про позбавлення відповідачів батьківських прав слід відмовити.
Водночас суд приймає до уваги роз'яснення, дані у п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", згідно яких суд, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох, з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов язків. Ухвалюючи таке рішення, суд має право вирішити питання про відбрання дитини у відповідача і передачу органам опіки та піклування (якщо цього потребують її інтереси).
Оскільки відповідачі не вживали заходів щодо належного догляду за дітьми, зловживали алкогольними напоями, і такі дії відповідачів стали підставою для тимчасового відібрання дітей, суд вважає за необхідне попередити відповідачів про необхідність змінити своє ставлення до утримання та виховання дітей.
Відповідно до ч.ч.6,7 ст. 141 ЦПК України судові витрати компенсуються за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 1-18, 76-81, 141, 209-241, 259-268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
у задоволенні позову Машівської районної державної адміністрації (органу опіки та піклування) в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Кошманівська сільська рада Машівського району Полтавської області, як орган опіки та піклування, до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_10, про позбавлення батьківських прав - відмовити.
Попередити ОСОБА_3, ОСОБА_4 про необхідність змінити ставлення до виховання дітей: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.
Покласти на Машівську районну державну адміністрацію (службу у справах дітей як орган опіки та піклування) контроль протягом одного року за виконанням ОСОБА_3, ОСОБА_4 батьківських обов'язків щодо їх дітей: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Машівський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач - Машівська районна державна адміністрація, (в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9), місцезнаходження: смт Машівка, вул. Незалежності,113 Полтавська область, код ЄДРПОУ 04057445.
Неповнолітні: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка с. Кошманівка Полтавської області, свідоцтво про народження Серія НОМЕР_3
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженка смт Машівка Полтавської області, свідоцтво про народження Серія НОМЕР_4
ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженець м. Полтава Полтавської області, свідоцтво про народження Серія НОМЕР_5 від 16.07.2014 р., інші відомості відсутні.
ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженець м. Полтава Полтавської області, свідоцтво про народження Серія НОМЕР_6 від 12.12.2016 р., інші відомості відсутні.
Відповідач-1 - ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_17, уродженка с. Рибці Потавського району Полтавської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач-2 - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_19, уродженець с. Кошманівка Машівського району Полтавської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Кошманівська сільська рада Машівського району Полтавської області, як орган опіки та піклування, місцезнаходження с. Кошманівка, вул. Центральна,13 Машівського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21047595.
Третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_10, зареєстроване місце проживання: с. Кошманівка Машівського району Полтавської області.
Повний текст Рішення складено 06.09.2018.
Суддя С.М.Косик
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2018 |
Оприлюднено | 11.09.2018 |
Номер документу | 76282293 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні