Дата документу 07.09.2018
Справа № 320/6278/18
2/320/3538/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2018 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі головуючого - судді Ковальової Ю.В., секретар судового засідання - Левандовська О.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до Мелітопольської міської ради Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить надати їй додатковий строк в шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2. В 2016 році мати приїхала до неї до м. Петропавловськ-Камчатський Російської Федерації та ІНФОРМАЦІЯ_1 померла. Зазначає, що після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно - 9/20 частин житлового будинку АДРЕСА_1. Вона є єдиним спадкоємцем після померлої, що підтверджується заповітом. Померла матір була громадянкою України та на день своєї смерті постійно проживала в АДРЕСА_1. Позивачка є інвалідом, тяжко хворіє. З 02.08.2016 по 17.08.2016 знаходилась на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні Петропавловськ-Камчатської міської лікарні. За таких обставинах вона не змогла подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори м. Мелітополя. Таким чином, вимушена звернутися до суду з даним позовом.
В судове засідання позивачка не з'явилася, від її представника надійшла заява про розгляд справи за його та позивачки відсутності, на позові наполягає і просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява, в якій просить розглядати справу за його відсутності у зв'язку із зайнятістю. Заперечень щодо позову та заповіту не мають.
У зв'язку з неявкою сторін у судове засідання, з урахуванням заяв про розгляд справи за їх відсутності, згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об'єктивному та всебічному з'ясуванні обставин справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступними підставами.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено наступне.
Як слідує з позову позивачка є донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Як убачається з копії заповіту, посвідченого 06.06.1996, державним нотаріусом Мелітопольської державної нотаріальної контори ОСОБА_3, зареєстрованого в реєстрі за № 1-1384, ОСОБА_2, проживаюча в АДРЕСА_1, на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все своє майно, яке на день смерті буде їй належати, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалося, заповідає ОСОБА_1. /а.с. 7/.
Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 22.08.2018 вищезазначений заповіт є чинним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Петропавловськ-Камчатський Російської Федерації померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, про що складено відповідний актовий запис № 301, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого 18.02.2016 відділом ЗАГС м. Петропавловськ-Камчатського Агентства запису актів громадянського стану Камчатського краю Російської Федерації. /а.с.5/.
Згідно довідки Мелітопольського МБТІ від 29.09.1987 № 1744, 9/20 частин житлового будинку АДРЕСА_1 зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_2. /а.с. 8/.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема на 9/20 частин житлового будинку АДРЕСА_1. Згідно довідки Мелітопольського МБТІ від 29.09.1987 № 1744, 9/20 частин житлового будинку АДРЕСА_1 зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_2. /а.с. 8/.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1236 ЦК України, заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Якщо заповідач розподілив між спадкоємцями у заповіті лише свої права, до спадкоємців, яких він призначив, переходить та частина його обов'язків, що є пропорційною до одержаних ними прав. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.
Таким чином, встановлено, що оформити свої спадкові права після померлої матері позивачка не може, оскільки у встановлений законом шестимісячний строк не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв'язку з тим, що з 02.08.2016 по 17.08.2016 знаходилась на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні Петропавловськ-Камчатської міської лікарні, що підтверджується випискою з історії хвороби № 5608. Крім того позивач є інвалідом, та станом на 26.12.2016 мала другу групу інвалідності. /а.с.9,10/.
Згідно з п.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд приймає до уваги твердження позивача, що в період шестимісячного строку після смерті матері вона хворіла, потім перебувала на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні Петропавловськ-Камчатської міської лікарні, тому суд прийшов до висновку, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому не змогла своєчасно звернутись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача, суд вважає можливим визнати причину пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачем поважною та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, в шість місяців з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Керуючись ст. ст. 1217, 1220, 1222, 1261, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 81, 89, 247, 263-265 ЦПК України -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Мелітопольської міської ради Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Надати ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, в шість місяців з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі в 30-денний строк апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка тимчасово проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідач: Мелітопольська міська рада Запорізької області, розташована за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, буд. 5.
Суддя: Ю.В. Ковальова
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2018 |
Оприлюднено | 11.09.2018 |
Номер документу | 76338488 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Ковальова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні