АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 551/575/16-ц Номер провадження 22-ц/786/1462/18Головуючий у 1-й інстанції Колос Ю. А. Доповідач ап. інст. Обідіна О. І.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2018 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого : Обідіної О.І.
Суддів : Бутенко С.Б., Прядкіної О.В.
За участю секретаря : Кальник А.М.
розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за апеляційною скаргою Фермерського господарства "Агро-Дарина" на рішення Шишацького районного суду Полтавської області в складі судді Колоса Ю.А. від 23 квітня 2018 року по справі за позовом Фермерського господарства "Агро-Дарина" до Шишацької районної державної адміністрації, виконавчого комітету Шишацької селищної ради в особі управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - державне підприємство "Полтавський науково-дослідний проектний інститут землеустрою", про визнання недійсним рішення суб'єкта владних повноважень, скасування відомостей про реєстрацію права власності на земельні ділянки,
В С Т А Н О В И Л А :
В червні 2016 року ФГ Агро-Дарина звернулося до суду з вказаним позовом, в якому просило визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Шишацької РДА №251 від 04.09.2014 року про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 площею 5,72 га та 1,28 га ріллі та посвідчення права власності на них; скасувати реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на ? частину земельної ділянки площею 1,28 га кадастровий №НОМЕР_1, відповідно до Витягу з Державно реєстру речових прав на нерухоме майно 29020882, номер запису 7570253 та ? частину земельної ділянки площею 5,72 га кадастровий номер НОМЕР_2, витяг з Дрежавного реєстру речових прав на нерухоме майно 29030286, номер запису 7572404; скасувати реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на ? частину земельної ділянки площею 1,28 га кадастровий №НОМЕР_1, відповідно до Витягу з Державно реєстру речових прав на нерухоме майно 29020882, номер запису 7570253 та ? частину земельної ділянки площею 5,72 га кадастровий номер НОМЕР_2, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 29030286, номер запису 7572404.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що господарство є орендарем земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Сагайдацького старостату Шишацької селищної ради Шишацького району загальною площею 116,74 га. Зазначені земельні ділянки розташовані у АДРЕСА_1. Проект поділу на земельні частки (паї) був затверджений рішенням 15 сесії 23 скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 14.03.2001 року, на підставі чого були виготовлені державні акти на право приватної власності на землю. Будь-які зміни у проект поділу земель та зазначене рішення не вносились. Рішенням Шишацького районного суду Полтавської області від 20.11.2008 року за відповідачами визнано право власності в порядку успадкування в рівних частках по 1/2 за кожним, на конкретні земельні ділянки площею 3, 27 га. та 3,73 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сагайдацької сільської ради. При виготовленні технічної документації землевпорядником - ДП Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою була допущена помилка, яка потягла за собою скасування державних актів на право приватної власності на земельні ділянки, що встановлено рішенням Шишацького районного суду від 11.11.2013 року.
В подальшому, розпорядженням голови Шишацької РДА Полтавської області від 06.03.2014 року № 63 було надано дозвіл відповідачам на виготовлення нової технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі зі зміною конфігурації, після чого розпорядженням №251 від 04.09.2014 року технічна документація була затверджена і дозволено ОСОБА_3 та ОСОБА_4 посвідчити право власності на земельні ділянки площею 5,7200 га. та 1,2800 га. ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сагайдацької сільської ради Шишацького району.
Позивач вважає дане розпорядження протиправним, винесеним без належної перевірки технічної документації із землеустрою, що призвело до зміщення земельних ділянок інших власників, які передали йому в оренду свої паї. Оскільки технічна документація, яка затверджена зазначеним розпорядженням не узгоджується з технічною документацією із землеустрою, яка була виготовлена раніше на підставі рішення 15 сесії 23 скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району від 14.03.2001 року, площа земельного АДРЕСА_1 була зміщена відносно автодороги праворуч, що потягло зменшення площі сінокосів з 9,4 га. до 3,64 га. Крім того, землевпорядником було включено до земельної ділянки №295 площею 1,28 га. частини земель населеного пункту с. Салимівщина.
Рішенням Шишацького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмова вмотивована відсутністю вини в діях відповідачів ОСОБА_4 та ОСОБА_3 щодо зміщення орендованих земельних ділянок позивача, які не вчиняли дій по порушенню прав та інтересів останнього як орендаря земельних паїв, останнім не доведено протиправності їх дій, а проведені по справі судово-технічні експертизи не містять висновків про допущені відповідачами порушення.
В апеляційній скарзі ФГ "Агро-Дарина", посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Зокрема вказує, що суд не дав належної оцінки висновку як судової земельно-технічної експертизи від 24.03.2017 року, так і висновку №1746-1750 комісійної судової земельно-технічної експертизи, в яких встановлено зміщення земельного масиву, накладення меж масиву №18 на межі земельних масивів №12 та №17, що повністю доводить заявлені ним вимоги.
Крім того суд не взяв до уваги позицію відповідача по справі, чиї дії безпосередньо він оскаржував - Шишацької РДА, яка визнала допущення помилки при винесенні розпорядження №251 від 04.09.2014 року внаслідок недосконалості технічної документації.
У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача ОСОБА_4 - ОСОБА_5 просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, оскільки позивачем не наведено жодних підстав для визнання недійсним та скасування розпорядження голови Шишацької РДА.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до висновку про її задоволення.
Згідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Відповідно до п.п.3,4 ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом, ФГ Агро-Дарина єорендарем земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Сагайдацького старостату Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області загальною площею 116, 74 га.
Проект поділу на земельні частки (паї) був затверджений рішенням 15 сесії 23 скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району від 14.03.2001 року, на підставі чого були виготовлені державні акти на право приватної власності на землю, які в подальшому власники земель передали йому в довгострокову оренду.
Будь-які зміни у проект поділу земель та зазначене рішення не вносились.
Рішенням Шишацького районного суду Полтавської області від 20.11.2008 року визнано за ОСОБА_6 та ОСОБА_4 право власності в порядку успадкування в рівних частках по 1/2 за кожним, на конкретні земельні ділянки площею 3, 27 га. та 3,73 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сагайдацької сільської ради.
В подальшому, в зв'язку з допущеною помилкою Державним підприємством Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою при виготовленні технічної документації на земельні ділянки ОСОБА_6 та ОСОБА_4, рішенням Шишацького районного суду від 11.11.2013 року визнано недійсними державні акти на право приватної власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Розпорядженням голови Шишацької РДА Полтавської області від 06.03.2014 року № 63 був наданий дозвіл ОСОБА_6 та ОСОБА_4 на виготовлення нової технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі зі зміною конфігурації, а розпорядженням №251 від 04.09.2014 року технічна документація була затверджена, і відповідачам дозволено посвідчити право власності на земельні ділянки площею 5,7200 га. та 1,2800 га. ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сагайдацької сільської ради Шишацького району.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовим доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
За змістом статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд дійшов висновку проте, що висновок експерта не доводить факт зміщення орендованих агрофірмою земельних ділянок внаслідок дії відповідачів та відсутністю доказів щодо зменшення земельних ділянок внаслідок вини останніх.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду.
За змістом ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
У відповідності до ст. 27 ЗУ Про оренду землі орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Вважаючи, що внаслідок дій відповідача - Шишацької РДА по затвердженню технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, порушуються його права як орендаря, який уклав договори оренди на конкретні земельні ділянки з відповідної площею та місцем їх розташування, останні зазнають змін, зменшується їх площа та відбувається зміщення на землі з іншим цільовим використанням, ФГ Агро-Дарина звернулось до суду з позовом про захист своїх інтересів.
Під час розгляду справи в суді першої інстанції, з метою з'ясування обставин, що мають значення для справи, позивачем заявлялися клопотання про проведення судової земельно-технічної експертизи.
На вирішення експертизи ставилися питання:
стосовно зміщення земельного АДРЕСА_1 на площу сінокосу, з відповідним зменшенням його площі,
чи включена до земельної ділянки №295 площею 1.28 га частина земель населеного пункту с. Салимівщина,
чи наявний в натурі на місцевості земельний масив №18, запроектований згідно проекту поділу на земельні частки (паї) та затверджений рішенням 15 сесії 23 скликання Сагайдацької сільської ради.
Згідно висновку №3 судової земельно-технічної експертизи від 24.03.2017 року, розроблена ДП Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельної ділянки №296 площею 5,72 га по встановленню меж земельної ділянки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на території Сагайдацького старостату призведе до зміщення АДРЕСА_1 на площу сінокосів, а в подальшому до зменшення їх площ відповідно з 9,4 га до 3,64 га.
Одночасно, висновком експертизи визначено, що відповідно до технічної документації на земельні ділянки №295 та №296, власниками яких є відповідно ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в разі виділення їх в натурі на місцевості має місце накладення останніх на земельніАДРЕСА_2 (власник ОСОБА_7 ) та АДРЕСА_3 (власник ОСОБА_8).
Аналогічного висновку стосовно зміщення земельного АДРЕСА_1 внаслідок виділу відповідачам земельних ділянок дійшов експерт під час проведення іншої комісійної судової земельно-технічної експертизи від 15.02.2018 року.
Окрім того експерт встановив, що межі земельного масиву №18 накладаються на межі земельного масиву №12 між поворотними точками №№11-12, №№13-14 та на межі земельного АДРЕСА_1 між поворотними точками №№17-18, №№21-22, №№25-26.
Зазначені експертні висновки є належними та допустимими доказами по справі, безпосередньо стосуються предмета доказування, тому були безпідставно відхилені судом першої інстанції.
Крім зазначеного, суд не дав належної правової оцінки і іншим доказам по справі.
Так, згідно відповіді в.о. директора ДП Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою під час виготовлення технічної документації на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на земельні ділянки 295-296, при занесенні даних ділянок до бази Державного земельного кадастру, не було вказано асфальтну дорогу. У зв'язку з чим було прийнято рішення перепроектувати частину земельних масивів. При цьому були змінені земельні ділянки гр. ОСОБА_9 земельний пай НОМЕР_3 та земельний пай ОСОБА_10 НОМЕР_4, зі збереженням загальних площ.
Уточнюючи свою позицію, відповідач Шишацька РДА в своїх додаткових письмових поясненнях зазначила, що при розроблені землевпорядної документації гр.гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 були допущені помилки внаслідок надання недостовірних даних щодо місця розташування земельних ділянок, а саме викопіювання земельної ділянки на момент подання заяви про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації. У зв'язку з чим, Шишацька РДА як відповідач по справі підтримує позовні вимоги ФГ Агро-Дарина .
Крім того, вказані спірні питання були предметом перевірки прокуратури Шишацького району, яка при розгляді заяви ОСОБА_7 встановила, що землевпорядною організацією, яка виготовляє технічну документації гр.гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_11 на підставі розпорядження голови Шишацької РДА встановлюються межі їх земельних ділянок на землях, власниками яких є інші особи - ОСОБА_7 та ОСОБА_12 загальною площею 3.43 га та 3, 27 га, які передані на підставі договору оренди ФГ Агро-Дарина .
Вищезазначеним письмовим доказам суд першої інстанції не дав належної правової оцінки, безпідставно відхилив як належний та допустимий доказ - висновки проведених по справі експертиз, а обмежився лише формальним посиланням на те, що відповідачами по справі не порушувались права та інтереси позивача як орендаря земельних ділянок.
Між тим, зазначаючи про те, що діями відповідачів - ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не порушувались права ФГ Агро-Дарина , а відтак позов є необґрунтований, місцевий суд залишив поза увагою те, що предметом спору є не дії вказаних фізичних осіб, а предметом оскарження є рішення органу виконавчої влади (органу місцевого самоврядування), який в межах своєї компетенції прийняв рішення про затвердження технічної документації на ім'я вказаних осіб.
Більше того, Шишацька РДА як відповідач по справі в ході судового розгляду уточнила свою позицію та повністю визнала заявлені вимоги, проте судом першої інстанції всупереч положенням ст. 206 ЦПК України вказаній процесуальній дії також не було надано правової оцінки.
Також, при розгляді спору суд першої інстанції безпідставно послався на положення статей 140 -149 ЗК України, які регулюють підстави припинення права власності на земельну ділянку і не поширюються на спірні правовідносини, предметом яких є рішення органу виконавчої влади про затвердження технічної документації із землеустрою, але аж ніяк рішення про припинення права власності на земельну ділянку. Враховуючи при цьому, що право власності на земельні ділянки відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 набули на підставі судового рішення.
За вказаних обставин, судове рішення підлягає скасуванню, з постановленням по справі нового рішення про задоволення позовних вимог в частині визнання недійсним та скасування розпорядження голови Шишацької районної державної адміністрації №251 від 04.09.2014 року про затвердження технічних документацій та в частині скасування реєстрації права власності як похідної вимоги.
Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.1, 375, 382, 383, 384 ЦПК України колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агро-Дарина" задовольнити .
Рішення Шишацького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2018 року скасувати, ухваливши нове.
Позов Фермерського господарства "Агро-Дарина" до Шишацької районної державної адміністрації, виконавчого комітету Шишацької селищної ради в особі управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - державне підприємство "Полтавський науково-дослідний проектний інститут землеустрою", про визнання недійсним рішення суб'єкта владних повноважень, скасування відомостей про реєстрацію права власності на земельні ділянки задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Шишацької районної державної адміністрації №251 від 4 вересня 2014 року про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 площею 5,72 га та 1,28 га ріллі.
Скасувати реєстрацію права власності :
за ОСОБА_4 на ? частину земельної ділянки площею 1,28 га кадастровий №НОМЕР_1, відповідно до Витягу з Державно реєстру речових прав на нерухоме майно 29020882, номер запису 7570253 та ? частину земельної ділянки площею 5,72 га кадастровий номер НОМЕР_2, витяг з Дрежавного реєстру речових прав на нерухоме майно 29030286, номер запису 7572404;
за ОСОБА_3 на ? частину земельної ділянки площею 1,28 га кадастровий №НОМЕР_1, відповідно до Витягу з Державно реєстру речових прав на нерухоме майно 29020882, номер запису 7570253 та ? частину земельної ділянки площею 5,72 га кадастровий номер НОМЕР_2, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 29030286, номер запису 7572404.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 3 вересня 2018 року.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно.
Суддя Апеляційного суду
Полтавської області Обідіна О.І.
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2018 |
Оприлюднено | 11.09.2018 |
Номер документу | 76341904 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Обідіна О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні