У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 609/1052/18
6/609/25/2018
"07" вересня 2018 р. Шумський районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого судді: Ковтуновича О.В.
при секретарі: Сандулович О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шумськ подання Шумського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника без вилучення паспортного документа, суд -
В С Т А Н О В И В :
Державний виконавець Шумського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області ОСОБА_1 звернулася до суду із поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника без вилучення паспортного документа відносно гр. ОСОБА_2.
На виконанні у Шумському районному ВДВС знаходиться виконавче провадження №53235356 з виконання наказу № 921/1198/14-г/16 виданий 22.12.2014 року про стягнення з ДМВ Старт на користь ПАТ ДПЗКУ боргу у розмірі 139 984,13 грн.
За вказаними виконавчими документами боржником є - ПП ДМВ Старт , код ЄДРПОУ:32807881.
Керівником ПП ДМВ Старт є ОСОБА_2 згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань.
11.01.2017 року державним виконавцем Шумського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою боржника зобов'язано подати декларацію про доходи та майно та попереджено боржника про відповідальність за неподання такої декларації або винесення до неї завідомо неправдивих відомостей, копію якої було направлено сторонам виконавчого провадження.
Постановою державного виконавця № 78608952 від 23.01.2017 року накладено арешт на все рухоме та нерухоме майно боржника.
Під час виконання рішення суду виконацем встановлено, що згідно інформації наданої на запити майна належного боржнику на праві власності відсутнє.
Рішення боржником на сьогоднішній день не виконано, декларацію не надано, будь-яких дій спрямованих на його виконання не здійснено.
Подання обґрунтовано тим, що боржник ухиляється від виконання рішення суду про стягнення з нього грошових коштів, оскільки будь-яких дій, спрямованих на його виконання не здійснює.
Державний виконавець в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
Від стягувача ПАТ Державна продовольчо-зерновакорпорація України надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
Повідомлення про вручення поштового відправлення на ОСОБА_2 повернулося за закінченням встановленого строку зберігання.
Розглянувши дане подання, вивчивши надані матеріали, суд вважає, що подання задоволенню не підлягає.
З матеріалів подання вбачається, що на виконанні у Шумському районному ВДВС знаходиться виконавче провадження №53235356 з виконання наказу № 921/1198/14-г/16 виданий 22.12.2014 року про стягнення з ДМВ Старт на користь ПАТ ДПЗКУ боргу у розмірі 139 984,13 грн.
11.01.2017 року державним виконавцем Шумського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою боржника зобов'язано подати декларацію про доходи та майно та попереджено боржника про відповідальність за неподання такої декларації або винесення до неї завідомо неправдивих відомостей, копію якої було направлено сторонам виконавчого провадження.
Постановою державного виконавця № 78608952 від 23.01.2017 року накладено арешт на все рухоме та нерухоме майно боржника.
Державним виконавцем вчинено запити для виявлення майна боржника, на яке можна звернути стягнення, до: територіального управління Державної служби гірничого нагляду промислової безпеки України у Тернопільській області, управління Держгеокадастру у Шумському районі, у ТОВ Розрахунково-кліринконсалтингову Компанію АВС-РЕЄСТР , у відділ статистики Шумського району, ДФСУ, Державної казначейської служби України, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій, Рівненській, Тернопільських областях , Головного управління Держпродспоживслужби у Тернопільській області.
Згідно відповіді територіального управління Державної служби гірничого нагляду промислової безпеки України у Тернопільській області підприємство не володіє технологічними транспортними засобами, управління Держгеокадастру у Шумському районі не має зареєстрованих земельних ділянок, ТОВ Розрахунково-кліринконсалтингової Компанії АВС-РЕЄСТР зареєстрованих цінних паперів підприємство не має, відділу статистики Шумського району підприємство не подавало фінансову звітність за 9 місяців 2016 року, посіви проводилися у 2015-2016 роках, озимі під урожай у 2017 році не проводились, підприємство не мало в наявності сільськогосподарської техніки, ДФСУ, відкрито рахунки у Казначействі України ( у системі адміністрування податку), забороняється звернення стягнення та накладення арешту на такі кошти, Державної казначейської служби України, відсутній рух коштів, інші рахунки закриті на підставі реєстру ДФС 03.02.2017 року, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій, Рівненській земельні ділянки за боржником не облікуються, державні акти на земельні ділянки не видавалися, ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області облікуються земельні ділянки площею 20,5433 га на території Великозагайцівської сільської ради, Головного управління Держпродспоживслужби у Тернопільській області техніка за боржником не зареєстрована.
Постановами державного виконавця від 09.02.2017 року накладено арешти на рахунки № НОМЕР_1, 26000293901, 260040551355447, 26041055100096, 26059055135547, 26001341102580, 26045341102580, 26046341110087.
Державним виконавцем 05.04.2018 року проведено перевірку майнового стану боржника-юридичної особи за місцем його реєстрації, майна на яке можна було б звернути стягнення не виявлено.
Державним виконавцем 05.04.2018 року винесено постанову про арешт коштів, що перебувають у касі підприємства та надходять до неї.
Згідно до даних інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 133053798 від 02.08.2018 нерухомого майна відсутні відомості щодо боржника ПП ДМВ Старт , код ЄДРПОУ:32807881.
Згідно зі ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод (далі - Конвенція), який гарантує деякі права і свободи, не передбачені в Конвенції та у Першому протоколі до неї, кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною. На здійснення цих прав не може бути встановлено жодних обмежень, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
Також ст. 12 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права передбачено, що кожна людина має право покидати будь-яку країну, включаючи свою власну. Згадані вище права не можуть бути об'єктом ніяких обмежень, крім тих, які передбачено законом, які є необхідними для охорони державної безпеки, громадського порядку, здоров'я чи моральності населення або прав і свобод інших і є сумісними з іншими правами, визначеними в цьому Пакті.
Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок вирішення спорів у цій сфері регулюється Законом від 21 січня 1994 р. № 3857-XII "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України"(далі - Закон № 3857-XII ).
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадках, якщо: діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання, - до виконання зобов'язань, або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України; він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов'язань; щодо нього подано цивільний позов до суду - до закінчення провадження у справі.
Відповідно до вимогст. 441 ЦПК України , тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як захід забезпечення виконання судового рішення. Тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України застосовується в порядку, визначеному цим Кодексом для забезпечення позову, із особливостями, визначеними цією статтею. Суд може постановити ухвалу про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником за невиконаним нею судовим рішенням, на строк до повного виконання такого судового рішення. Ухвала про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути постановлена за поданням державного або приватного виконавця, яким відкрито відповідне виконавче провадження. Суд негайно розглядає таке подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.
За змістом п. 19 ч. 3ст. 18 Закону України Про виконавче провадження , у разі ухилення боржника від виконання зобовязань, покладених на нього рішенням, звертатися досуду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника -фізичної особичи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобовязань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів; Закону №606- XIV державнийвиконавець під час здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника-фізичної особи або керівника боржника-юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.
Отже, з погляду значення словосполучення ухилення від виконання зобов'язань, покладених судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи) , означає з об'єктивної сторони такі діяння (дії чи бездіяльність) особи боржника, які полягають у навмисному чи іншому свідомому невиконанні нею зазначених обов'язків. У зв'язку з цим і здійснюється примусове виконання. Це також є підставою для звернення з поданням до суду щодо вирішення питання про застосування до такої особи тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.
Особа, яка має невиконані зобов'язання, не може вважатися винною в ухиленні, поки не буде доведено протилежне.
Одночасно суд зауважує, що в ст.2 Свобода пересування Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , який гарантує деякі права і свободи, не передбачені в Конвенції та у Першому протоколі до неї, наголошено, що кожен є вільним залишати будьяку країну, включно із своєю власною, й обмеження може бути встановлено законом в разі крайньої необхідності в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину й захисту здоровя чи моралі, й якщо це виправдано суспільними інтересами в демократичному суспільстві.
Законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявність факту невиконання зобов'язань, а за ухилення від їх виконання. У зв'язку з цим з метою всебічного і повного з'ясування всіх обставин справи, встановлення дійсних прав та обов'язків учасників спірних правовідносин, суду належить з'ясувати, чи дійсно особа свідомо не виконувала належні до виконання зобов'язання в повному обсязі або частково.
Саме невиконання боржником самостійно зобов'язань протягом строку, про що вказує державний виконавець в постанові про відкриття виконавчого провадження, не може свідчити про ухилення боржника від виконання покладених на нього рішенням обов'язків.
На момент звернення до суду з поданням факт ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, повинен вже відбутися і бути об'єктивно наявним та вбачатися з матеріалів виконавчого провадження. І саме державний виконавець повинен довести суду чи дійсно особа свідомо не виконувала належні до виконання зобов'язання в повному обсязі або частково.
У зв'язку із цим про ухилення боржника від виконання покладених на нього рішенням обов'язків у виконавчому провадженні може свідчити невиконання ним своїх обов'язків, передбачених ч. 5ст. 19 Закону України Про виконавче провадження , зокрема: утримання від вчинення дій, які унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення; надання у строк, встановлений державним виконавцем, достовірних відомостей про свої доходи та майно, у тому числі про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, про рахунки у банках чи інших фінансових установах; своєчасна явка за викликом державного виконавця; письмове повідомлення державному виконавцю про майно, що перебуває в заставі або в інших осіб, а також про кошти та майно, належні боржникові від інших осіб.
Як встановлено із поданих державним виконавцем копій документів виконавчого провадження, боржник доходів не отримує, кошти на рахунках у банках відсутні, відомостей про перетинання державного кордону ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 в базі даних не виявлено.
Разом з тим, в матеріалах справи є пояснення ОСОБА_2, що підприємство у 2018 році не здійснювало ніяких фінансових операцій, оборотні активи та основні засоби відсутні, оскільки рахунки заблоковано, фінансові операції не проводяться.
За таких обставин, не вбачається факту ухилення боржника від виконання рішення, так як відсутні будь-які докази свідомих діянь (дій або бездіяльності) боржника, спрямованих на невиконання відповідного обов'язку у виконавчому провадженні.
Крім того, в поданні державним виконавцем взагалі не обґрунтовано, в чому є крайня необхідність, в розумінні ст. 2 Свобода пересування Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , застосування обмеження виїзду боржника за кордон, і яким чином це сприятиме погашенню існуючої заборгованості.
Шумським районним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області не долучено до подання жодних доказів, як і немає посилань в поданні на те, які дії державним виконавцем проводились для встановлення факту ухилення боржником від виконання судового рішення.
За таких обставин, суд вважає, що подання державного виконавця Шумського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області до задоволення не підлягає, оскільки він не надав суду достатніх доказів та відомостей про те, що боржник має намір вчинити будь-які дії щодо ухилення від сплати боргу, чи виїхати за межі території України.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 441 ЦПК України , подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України розглядається судом негайно, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб, за участю державного виконавця, однак державний виконавець в судове засідання не з'явився, що розцінюється судом як непідтримання внесенного ним подання та недоведення обставин, викладених у ньому, тому суд приходить до висновку, що вказане подання державного виконавця Шумського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника без вилучення паспортного документа є необґрунтованим, а тому в його задоволенні необхідно відмовити.
На підставі наведеного, керуючись статями 260 , 261 , 352-354 , 441 Цивільного процесуального кодексу України , -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні подання державного виконавцяШумського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника без вилучення паспортного документа відносно гр. ОСОБА_2 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Тернопільської області або через Шумський районний суд Тернопільської області протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження- якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: ОСОБА_3
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2018 |
Оприлюднено | 11.09.2018 |
Номер документу | 76345251 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні