Справа № 738/1158/18
№ провадження 2/738/424/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2018 року місто Мена Чернігівської області
Менський районний суд Чернігівської області
в складі головуючого судді Парфененко О.Я.
з участю секретаря судового засідання Зубкович Н.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_6 міської ради, ОСОБА_7 сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно ,
В С Т А Н О В И В:
У липні 2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду з позовом до ОСОБА_6 міської ради, ОСОБА_7 сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно . Позов мотивовано тим, що 05 березня 2002 року помер ОСОБА_8, після смерті якого відкрилася спадщина на 1/7 частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області та інше майно. Спадкоємцем другої черги після смерті є його рідний брат ОСОБА_2, який звернувся до державного нотаріуса ОСОБА_6 районної державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. При зверненні до нотаріуса за оформленням спадщини, нотаріусом було роз'яснено, що отримати свідоцтво про право на спадщину позивач ОСОБА_2 не може у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів та запропоновано визнати право власності на нерухоме спадкове майно в судовому порядку. 13 листопада 2016 року помер ОСОБА_9, після смерті якого відкрилась спадщина на 1/7 частину в житловому будинку з надвірними будівлями, що знаходяться у селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області та інше майно. Спадкоємцем першої черги після смерті є його дружина ОСОБА_10, яка звернулася до державного нотаріуса ОСОБА_6 районної державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. При зверненні до нотаріуса за оформленням спадщини, нотаріусом було роз'яснено, що отримати свідоцтво про право на спадщину позивач не може у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів та запропоновано визнати право власності на нерухоме спадкове майно в судовому порядку. Позивачі ОСОБА_10 та ОСОБА_2 просять визнати за ними право власності по 2/7 частині за кожним житлового будинку з надвірними будівлями розташованого в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області; позивачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 просять визнати за ними право власності по 1/7 частині за кожним спірного майна, оскільки станом на 15 квітня 1991 року вони були членами колгоспного двору.
Позивачі у судове засідання не з'явилися, просили розглянути справу без їх участі, позовні вимоги підтримують.
Представник відповідача ОСОБА_6 міської ради в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Представник відповідача ОСОБА_7 сільської ради Менського району Чернігівської області у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причину своєї неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що між сторонами виник спір про спадкування нерухомого майна, у якому спадщина відкрилась і була прийнята до і після 01 січня 2004 року, тому застосуванню підлягають норми законодавства, що визначаються на час відкриття спадщини, а саме норми ЦК УРСР 1963 року, ЦК України та інше законодавство, яке регулювало виникнення права власності у спадкодавця, зокрема Вказівки по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затверджені Центральним статистичним управлінням СРСР 13 квітня 1979 року за № 112/5, Вказівки по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затверджені Центральним статистичним управлінням СРСР 12 травня 1985 року № 5-24-26, Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української PCP, затверджена наказом Міністра юстиції Української PCP від 31 жовтня 1975 року № 45/5 та інші.
За змістом вищезазначених нормативних актів виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права. До компетенції виконкомів місцевих Рад відносилось питання узаконення цих будівель та внесення записів про право власності на будинки за громадянами у погосподарські книги місцевих Рад, записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Так, за приписами п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української PCP, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах, які є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року.
На виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 11 березня 1985 року № 105 у 1985-1988 роках сільськими, селищними, районними Радами народних депутатів ухвалювалось рішення щодо оформлення права власності та реєстрації будинків у бюро технічної інвентаризації за даними погосподарських книг сільських, селищних Рад із додатками списків громадян, яким ці будинки належали.
При вирішенні питання щодо визнання права власності на житлові будинки, споруди у порядку спадкування, підлягають з'ясуванню та оцінюються судом записи у погосподарських книгах, ухвалені органами місцевого самоврядування рішення про оформлення права власності громадян на будинки, технічний паспорт на будівлі, документи про відведення в установленому порядку земельних ділянок під забудову тощо.
Відповідно до ст. 530 ЦК УРСР при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Відповідно до вимог ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР прийняття спадщини здійснюється шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном, а також прийняття спадщини особами, які постійно проживали зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Згідно із записами у погосподарських книгах господарство в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області мало статус колгоспного двору, за вказаною адресою були зареєстровані та проживали станом на 15 квітня 1991 року ОСОБА_9 - голова господарства, ОСОБА_1 - дружина голови господарства, ОСОБА_2 - син голови господарства, ОСОБА_8 - дочка голови господарства, ОСОБА_5 - дочка голови господарства, ОСОБА_8 - син голови господарства, ОСОБА_2 - дочка голови господарства (а.с. 62).
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, спірна садиба належала на праві власності ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_5 а саме по 1/7 частині кожному, стосовно цього нерухомого майна рішення щодо оформлення права власності та реєстрація у бюро технічної інвентаризації не здійснювалась станом на 31 грудня 2012 року (а.с. 23).
ОСОБА_8 змінила прізвище на Гусейнова , що підтверджується Свідоцтвом про шлюб (а.с. 52).
ОСОБА_2О, змінила прізвище на Констанчук , що підтверджується Свідоцтвом про шлюб (а.с. 58).
Дослідженням технічного паспорту в житловому будинку №12 по вулиці Набережній в селі Стольне Менського району Чернігівської області встановлено, що рік побудови будинку - 1990 рік, станом на 21 травня 2018 року зазначений будинок має такі характеристики: житловий будинок А-1, погріб з шийкою В-1, прибудова А1-1, сарай Б-1, гараж Б1-1, навіс Г-1, погріб Д-1, ганок а-1 (а.с. 24-28).
Із звіту про оцінку житлового будинку, здійсненого КП Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації Чернігівської обласної ради вбачається, що ринкова вартість житлового будинку з господарським будівлями та спорудами за адресою Чернігівська область Менський район село Стольне, вулиця Набережна, 12 становить 36492,00 грн. (а.с. 29-47).
05 березня 2002 року в селі Стольне Менського району Чернігівської області помер ОСОБА_8, що підтверджується свідоцтвом про смерть, після смерті якого відкрилася спадщина на 1/7 частину в житловому будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області та інше майно. Спадкоємцем другої черги за законом є його рідний брат ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвами про народження (а.с. 12-14).
З матеріалів спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_8 державним нотаріусом ОСОБА_6 районної нотаріальної контори ОСОБА_11, вбачається, що позивач ОСОБА_2 звернувся до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини. Спадкоємець ОСОБА_9 звернувся до нотаріальної контори із заявою про відмову від частки у спадковому майні. У матеріалах спадкової справи заяви інших спадкоємців про прийняття спадщини відсутні. Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 20 червня 2018 року №1349/02-31 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірний будинок у зв'язку із відсутністю правовстановлюючого документу (а.с. 64, 125,-127).
13 листопада 2016 року в селі Стольне Менського району Чернігівської області помер ОСОБА_9, що підтверджується свідоцтвом про смерть, після смерті якого відкрилась спадщина на частку в житловому будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області та інше майно. Спадкоємцем першої черги за законом є його дружина ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с. 18-19) .
З матеріалів спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_9 державним нотаріусом ОСОБА_6 районної нотаріальної контори ОСОБА_11, вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Спадкоємці ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5 звернулися до нотаріальної контори із заявами про відмову від частки у спадковому майні. У матеріалах спадкової справи заяви інших спадкоємців про прийняття спадщини відсутні. Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 20 червня 2018 року №1349/02-31 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірний будинок у зв'язку із відсутністю правовстановлюючого документу (а.с. 64, 81-86.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову та визнання: за позивачкою ОСОБА_1 права власності на 2/7 частини спірного майна, оскільки вона має право на 1/7 частину житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області, в порядку спадкування за законом майна ОСОБА_9, який помер 13 листопада 2016 року та їй належить 1/7 частина цього житлового будинку, як частка в колгоспному дворі; за позивачем ОСОБА_2 права власності на 2/7 частини спірного майна, оскільки він має право на 1/7 частину спірного майна, в порядку спадкування за законом майна ОСОБА_8, який помер 05 березня 2002 року та йому належить 1/7 частина цього житлового будинку, як частка в колгоспному дворі; за позивачами ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, необхідно визнати право власності по 1/7 частині за кожною спірного майна, як частку в колгоспному дворі.
На підставі викладеного, керуючись 530, 548, 549 ЦК УРСР (в ред. 1963р.), ст.ст. 1261, 1297 ЦК України, ст. ст. 263 - 265 , 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), ОСОБА_2 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2), ОСОБА_3 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3), ОСОБА_4 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4), ОСОБА_5 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5) до ОСОБА_6 міської ради (місцезнаходження місто Мена, вулиця Героїв АТО, 7 Чернігівської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04061777 ), ОСОБА_7 сільської ради Менського району Чернігівської області (місцезнаходження село Стольне, вулиця Леніна, 10 Менського району Чернігівської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04414247 ) про визнання права власності на нерухоме майно - задовольнити.
Визнати право власності за ОСОБА_1 на 2/7 частини житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області.
Визнати право власності за ОСОБА_2 на 2/7 частини житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області.
Визнати право власності за ОСОБА_3 на 1/7 частини житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області.
Визнати право власності за ОСОБА_4 на 1/7 частини житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області.
Визнати право власності за ОСОБА_5 на 1/7 частини житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований в селі Стольне по вулиці Набережній, 12 Менського району Чернігівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Чернігівської області через Менський районний суд Чернігівської області.
Суддя Парфененко О.Я.
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2018 |
Оприлюднено | 11.09.2018 |
Номер документу | 76346959 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Парфененко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні