Рішення
від 31.08.2018 по справі 177/1320/18
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/1320/18

Провадження № 2/177/845/18

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

31 серпня 2018 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Суботіної С. А.

за участі: секретаря Ференц Я. З.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Кривому Розі матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернулася до суду із зазначеною позовною заявою 11.07.2018, в якій просила суд встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем - ОСОБА_2, померлою ІНФОРМАЦІЯ_4, на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області.

В обґрунтування позову вказувала на те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати позивача - ОСОБА_1, яка за життя склала на ім'я позивача заповіт, яким заповіла ОСОБА_1 сертифікат на право на земельну частку /пай/, серії НОМЕР_1.

При зверненні до нотаріальної контори для реалізації своїх спадкових прав, ОСОБА_1 отримала від нотаріуса постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки спадкоємець пропустила 6-ти місячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини та те, що у спадкоємця відсутні докази постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, у зв'язку з чим ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду.

Позивач та її представник до суду не з'явилися, до початку розгляду справи від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача, Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, про день, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, участь свого представника у судовому засіданні не забезпечила, однак надала заяву про розгляд справи за відсутності представника, проти задоволення позовних вимог не заперечував. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

У зв'язку з тим, що сторони правом на участь в судовому засіданні не скористалися, відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. У разі визнання позову відповідачем, суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч. 4 ст. 206 ЦПК України).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати позивача - ОСОБА_2, про що свідчить свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.11). Родинні зв'язки між позивачем, та померлою ОСОБА_2, підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с.14).

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла ОСОБА_1 сертифікат на право на земельну частку /пай/, серії НОМЕР_1 (а.с.13).

При зверненні позивача до нотаріальної контори, для реалізації своїх спадкових прав, ОСОБА_1 отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.17), у зв'язку з пропуском 6-ти місячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини та відсутності у спадкоємця доказів постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Як стверджує позивач, її мати хворіла та потребувала стороннього догляду, про що свідчить лікарське свідоцтво про смерть № 373 (а.с. 12), відповідно до якого причиною смерті ОСОБА_2, є генералізований атеросклероз, тому позивач з 2005 року проживала разом із померлою ОСОБА_2 за її місцем своєї реєстрації, а саме за адресою: АДРЕСА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, що також підтверджується актом від 10.07.2018 (а.с.20), де і померла.

Відповідно до 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтями 1216, 1217 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1222, 1223 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних справ, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть встановлюватися факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з п. 23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування , від 30.05.2008 № 7, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Оскільки в судовому засіданні, сукупністю доказів підтверджено факт спільного проживання позивача зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини після смерті останньої, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та встановити факт того, що ОСОБА_1 постійно проживала разом зі спадкодавцем - ОСОБА_2, померлою ІНФОРМАЦІЯ_4, на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області.

Керуючись ст. ст. 10-13, 76-81, 89, 189, 196, 197, 198, ч. 3 ст. 200, ч.4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, 263-265 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Мельники-Речицькі Ратнівського району Волинської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 до Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (місцезнаходження: Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Златоустівка, вул. Підстепна, 29 А, код ЄДРПОУ 04339830) про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, разом зі спадкодавцем - ОСОБА_2, померлою ІНФОРМАЦІЯ_4, на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_3

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через Криворізький районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Суддя:

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення31.08.2018
Оприлюднено11.09.2018
Номер документу76351555
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —177/1320/18

Рішення від 31.08.2018

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Ухвала від 15.08.2018

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Ухвала від 16.07.2018

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні