Рішення
від 04.09.2018 по справі 579/471/18
КРОЛЕВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 579/471/18

2/579/269/18

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 вересня 2018 року Кролевецький районний суд Сумської області

в складі головуючого судді Моргуна О.В.,

за участі секретаря Сірої С.І.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Кролевець справу за позовом ОСОБА_1 до Божківської сільської ради Кролевецького району Сумської області про встановлення факту належності на праві власності земельної ділянки та визнання права власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом,-

в с т а н о в и в:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Кролевецького районного суду з позовом до Божківської сільської ради Кролевецького району Сумської області про встановлення факту належності на праві власності земельної ділянки та визнання права власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер її батько ОСОБА_3. До складу спадщини, що відкрилась після його смерті, окрім іншого майна, входить земельна ділянка загальною площею 1,755 га, що розташована на території Червоноранківської (Божківської) сільської ради, яка належала померлому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 від 12.09.2002 року. На випадок своєї смерті ОСОБА_3 залишив заповітне розпорядження на її, ОСОБА_1, користь.

Вона (позивачка) прийняла спадщину після смерті батька, вступивши в управління спадковим майном, та 12 серпня 2004 року отримала Свідоцтво про право на спадщину на частину майна померлого. Отримати Свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, яка належала померлому ОСОБА_3 згідно державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, у нотаріуса вона не може у зв'язку з тим, що вказаний державний акт містить підчистки, а документи, які мають підчистки не приймаються нотаріусом для вчинення нотаріальної дії.

Листом від 5 січня 2018 року відділ у Кролевецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надав роз'яснення щодо неможливості видати дублікат державного акту у зв'язку з набранням чинності з 01.01.2013 року Закону України Про Державний земельний кадастр , яким відмінені державні акти.

Посилаючись на викладене, позивачка просить суд встановити факт належності ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, земельної ділянки загальною площею 1,755 га, яка розташована на території Червоноранківської (Божківської) сільської ради Кролевецького району, та визнати за нею, ОСОБА_1, право власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3

Позивачка та її представник ОСОБА_4 в підготовче засідання не з'явились, надали заяви про проведення судового засідання без їх участі, позов пітримують та просять його задовольнити (а.с. 72, 73).

Відповідач Божківська сільська рада Кролевецького району Сумської області в підготовче засідання свого представника не направила, надавши заяву про проведення судового засідання за відсутності представника сільради, проти позову не заперечує (а.с. 70).

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе відповідно до ст.ст. 200, 211, 223, 247 ЦПК України розглядати справу у підготовчому засіданні за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ч.ч. 3,4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст. 206, 207 цього Кодексу.

Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні підготовчого засідання.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області від 09.09.2002 року №400 затверджено технічну документацію по складанню державних актів на право приватної власності на землю власникам земельних часток (паїв) на території Червоноранківської (Божківської) сільської ради (а.с.24). У списку громадян власників земельних сертифікатів, яким надаються державні акти на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Червоноранківської (Божківської) сільської ради (СТОВ "Ранок") Кролевецького району Сумської області, який є додатком до вищевказаного розпорядження, під порядковим номером 117 значиться землевласник ОСОБА_3, всього с/г угідь 4,266 га, рілля 2,511 га, сіножаті 1,440 га, пасовища 0,315 га (а.с.25). Дані обставини також підтверджуються архівною довідкою Кролевецької РДА Сумської області від 07.02.2018 року (а.с.27).

Із технічної документації по складанню державних актів на право приватної власності на землю громадянам-власникам земельних сертифікатів на території Червоноранківської сільської ради (СТОВ "Ранок") Кролевецького району Сумської області, вбачається, що житель с.Червоний Ранок (після перейменування - Божок) ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримав у приватну власність земельну ділянку на території СТОВ "Ранок" Кролевецького району площею 4,266 га (а.с.22-23).

Згідно копії державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №192 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 1,755 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Червоноранківської (Божківської) сільської ради і передана йому у приватну власність на підставі розпорядження голови Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області від 09.09.2002 року №400 (а.с.15).

Реєстрація вказаного державного акта за №192 підтверджуються копією Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю громадян по Червоноранківській (Божківській) сільській раді Кролевецького району Сумської області (а.с. 19-20).

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Червоний Ранок (Божок) Кролевецького району Сумська область, про що складено відповідний актовий запис № 23 (а.с.12). На випадок своєї смерті ОСОБА_3 залишив заповітне розпорядження, за яким все належне йому майно заповів ОСОБА_1. Заповіт було посвідчено секретарем Червоноранківської (Божківської) сільської ради 25.07.2002 року та зареєстровано в реєстрі за №109, заповіт не змінювався та не скасовувався, що вбачається з копії вказаного заповіту, довідки виконавчого комітету Божківської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 13.11.2017 року (а.с.28, 29).

Позивачка ОСОБА_1 є дочкою померлого ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.13, 14).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Божківської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 13.11.2017 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, до дня смерті був зареєстрований в АДРЕСА_2; разом з ним була зареєстрована дружина ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року (а.с.28).

Відповідно до ст.548 ЦК УРСР (1963 р.) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з часу відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном (п.1 ч.1, ч.2 ст.549 ЦК УРСР).

Позивачка ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_3, фактично вступивши у володіння спадковим майном, та 12 серпня 2004 року отримала Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями та грошові вклади з належними до них процентами. Дані обставини підтверджуються копією спадкової справи, заведеної Кролевецькою державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_3 (а.с.64-68).

Таким чином, позивачка, будучи спадкоємицею за заповітом, прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 та отримала Свідоцтва про право на спадщину за законом на інше спадкове майно. Отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, яка належала померлому ОСОБА_3 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, вона не може, оскільки правовстановлючий документ - державний акт на приво приватної власності на землю містить підчищення, а тому не може бути прийнятий нотаріусом для вчинення нотаріальної дії, що вбачається з письмового роз'яснення приватного нотаріуса Кролевецького районного нотаріального округу Часової Г.М. від 17.01.2018 року (а.с. 17).

Відділ у Кролевецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 5 січня 2018 року повідомив ОСОБА_1 про неможливість видачі нового державного акта на право приватної власності на землю, оскільки з 01.01.2013 року набрав чинності Закон України Про Державний земельний кадастр , яким відмінені державні акти (а.с.18). При цьому позивачці було надано копію архівного примірника державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, в якому також є підчищення (а.с.21).

Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст.81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що є всі законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову та встановлення факту належності ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Червоний Ранок Кролевецького району Сумської області, земельної ділянки площею 1,755 га, що розташована на території Божківської (Червоноранківської) сільської ради Кролевецького району Сумської області і призначена для ведення особистого селянського господарства, а за позивачкою ОСОБА_1, як за спадкоємицею за заповітом, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, є підстави визнати право власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом.

Відповідно до ст. ст. 525, 526, 534, 548, 549 ЦК УРСР 1963 р., керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 200, 206, 211, 223, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 315 ЦПК України,-

в и р і ш и в:

позовну заяву ОСОБА_1, місце проживання: поштовий індекс АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, до Божківської сільської ради Кролевецького району Сумської області, місцезнаходження: поштовий індекс 41352, Сумська область, Кролевецький район, с.Божок, вул.Молодіжна, 2/1, код ЄДРПОУ 04389584, про встановлення факту належності на праві власності земельної ділянки та визнання права власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом задовольнити повністю.

Встановити факт належності ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Божок (Червоний Ранок) Кролевецького району Сумської області, на праві власності земельної ділянки загальною площею 1,755 га, що розташована на території Божківської (Червоноранківської) сільської ради Кролевецького району Сумської області і призначена для ведення особистого селянського господарства (державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №192).

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, право власності на земельну ділянку загальною площею 1,755 га, що розташована на території Божківської (Червоноранківської) сільської ради Кролевецького району Сумської області і призначена для ведення особистого селянського господарства.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.

Повне судове рішення складено 11 вересня 2018 року.

Суддя О. В. Моргун

СудКролевецький районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення04.09.2018
Оприлюднено13.09.2018
Номер документу76408313
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —579/471/18

Рішення від 04.09.2018

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

Ухвала від 02.04.2018

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

Ухвала від 26.03.2018

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Моргун О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні