Рішення
від 11.09.2018 по справі 927/567/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

11 вересня 2018 року м. Чернігів справа № 927/567/18

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , за участю секретаря судового засідання Репех О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Авантаж Інспект 68000, м. Чорноморськ Одеської області, вул. Шевченка, 7 - а, офіс 47 - б До Товариства з обмеженою відповідальністю Ярославна - 2014 16500, м. Бахмач Чернігівської області, вул. Колгоспна, 40, кв. 2 про стягнення 371 015 грн. 23 коп.

Представники сторін:

від позивача: Дудченко Д.Д. - предст., дов. від 07.08.2018р. № 07/08-2018

від відповідача: не з'явився

В судовому засіданні 11.09.2018р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

30 липня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Авантаж Інспект до Товариства з обмеженою відповідальністю Ярославна - 2014 про стягнення 341 274,60 грн. заборгованості за послуги, надані згідно договору № 06-27/11-25 про надання транспортно-експедиційних послуг від 27.11.2017р., 1 076,03 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 2 316,07 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 26 348,53 грн. пені за несвоєчасну оплату наданих послуг.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань щодо своєчасної оплати наданих послуг.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 31.07.2018р., зокрема:

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

ухвалено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження;

призначено розгляд позовної заяви в підготовчому судовому засіданні на 22.08.2018р.;

встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, зміст та порядок подання якого повинні відповідати ст. 165 Господарського процесуального кодексу України;

викликано для участі в судовому засіданні представника Товариства з обмеженою відповідальністю Авантаж Інспект в якості позивача з одночасним повідомленням останнього про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез'явлення не перешкоджає вирішенню спору;

викликано для участі в судовому засіданні представника Товариства з обмеженою відповідальністю Ярославна - 2014 в якості відповідача з одночасним повідомленням останнього про те, що його неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду справи.

У встановлений господарським судом процесуальний строк відповідачем відзив на позовну заяву поданий не був.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 22.08.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 11.09.2018р.

Вказана вище ухвала суду від 31.07.2018р. була отримана відповідачем 02.08.2018р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400040495233; ухвала суду від 22.08.2018р., що направлялась відповідачеві на адресу, вказану позивачем і яка відповідає адресі, наявній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, була повернута до суду за закінченням встановленого строку зберігання.

Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Авантаж Інспект .

10 вересня 2018 року на електронну пошту Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання б/н від 10.09.2018р. представника позивача Гершман Л.В. про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечити явку до суду 11.09.2018р. через необхідність прийняття участі в судових засіданнях Господарського суду Одеської області, призначених на 11.09.2018р. на 11 год. 00 хв. по справі № 916/1705/18 та на 12 год. 00 хв. по справі № 916/1764/18.

Розглянувши вказане вище клопотання представника позивача Гершман Л.В., враховуючи явку в судове засідання іншого повноважного представника товариства, суд постановив протокольну ухвалу про відмову в його задоволенні, оскільки згідно п. 3 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема неявки представника в судове засідання, якщо в судове засідання з'явилася особа, яку він представляє, або інший її представник.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Авантаж Інспект зареєстроване в якості суб'єкта господарювання 18.09.2014р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 554 102 0000 003353.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

27 листопада 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Авантаж Інспект в особі директора Гарлицької М.А. (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Ярославна - 2014 в особі Глущенка С.Г. (Замовник) був укладений договір № 06-27/11-25 про надання транспортно-експедиційних послуг (надалі - Договір).

За умовами Договору (п. 1.1 - 1.4, 2.1 - 2.3, 3.1, 3.2, 4.1 - 4.3, 4.5, 6.1 та 8.2), Виконавець зобов'язався передати у строкове платне користування напіввагони, технічно та комерційно придатні для перевезень, в кількості, зазначеній у Додатках до цього Договору (надалі - вагони), а Замовник зобов'язався прийняти у строкове платне користування вагони та своєчасно й у повному обсязі здійснювати розрахунки на умовах, передбачених цим Договором.

Виконавець гарантує, що вагони, які передаються в користування відповідно до даного Договору, не передані в користування або управління третім особам, а також не існує жодних обмежень для надання вагонів в користування.

Вагони можуть використовуватися тільки для перевезення вантажів, передбачених Правилами перевезення вантажів.

Надані Виконавцем Замовнику вагони мають право використовуватися на території України та території держав СНД. Заборонено використання вагонів на станціях АР Крим, а також на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей.

Надання вагонів в користування відбувається в місці (місцях), визначених за згодою Сторін цього Договору і оформлюється Актом прийому-передачі, який підписується на залізничній станції прийому-передачі вагону на території України, узгодженій Сторонами. Датою початку користування є дата прибуття вагону на станцію прийому-передачі згідно календарного штемпеля станції, що вказується в Акту прийому-передачі.

Акти прийому-передачі підписуються уповноваженими представниками Сторін. В актах прийому-передачі фіксуються кількість, номери вагонів, модель, вид вагонів, дати побудови, технічний стан рухомого складу, переданого в користування.

По закінченню терміну користування вагони підлягають обов'язковому поверненню Виконавцеві не пізніше останнього дня користування, про що Сторони складають Акт про повернення вагонів. Повернення вагонів здійснюється на станції приписки або станції, зазначеній Виконавцем, що знаходиться у межах митної території України, яка визначається календарним штемпелем у залізничній накладній.

Замовник:

здійснює платежі Виконавцю в сумах і в терміни, визначені цим Договором;

підписує зі свого боку Акт наданих послуг протягом 3 (трьох) робочих днів з дати його отримання від Виконавця. У разі виникнення зауважень по Акту наданих послуг, в цей же термін направляє письмові зауваження Виконавцю. У випадку відсутності письмових зауважень з боку Замовника до Акту наданих послуг протягом встановленого у цьому пункті строку, зазначені в Акті послуги вважаються прийнятими Замовником без будь-яких зауважень;

повертає Замовнику підписані зі свого боку екземпляри актів приймання-передачі та повернення вагонів протягом трьох робочих днів з моменту їх отримання;

проводить взаємне звіряння виконання Сторонами зобов'язань та нарахування належних сум платежів.

Виконавець:

передає Замовнику в користування вагони за актом приймання-передачі в належному комерційному та технічному стані, попередньо очищені від залишків вантажу, із зазначенням пономерного переліку вагонів, що передаються в користування;

протягом перших трьох календарних днів місяця, наступного за звітним, складає та надає Замовникові акти наданих послуг з розрахунком сум плати за користування вагонами та відшкодуванням залізничного тарифу, сплаченого Виконавцем за перевезення вагонів до станцій, погоджених Сторонами;

проводить взаємне звіряння виконання Сторонами обов'язків та нарахування належних сум платежів;

отримує від Виконавця плату за надані в користування вагони та відшкодування за сплачений залізничний тариф та інші платежі, що виникають при перевезенні по території України.

Плата за користування вагонами нараховується за кожну добу користування рухомим складом.

Сума Договору в цілому складається з плати за користування вагонами за всі одиниці рухомого складу, які були передані в користування згідно даного Договору, та відшкодування Замовником сплаченого Виконавцем залізничного тарифу за транспортування вагонів по території України.

Строки та розмір плати за користування вагонами, а також залізничний тариф, який відшкодовується Замовником Виконавцю, зазначаються в додатках до Договору.

Плата за користування вагонами та відшкодування сплаченого залізничного тарифу проводиться в національній валюті України шляхом безготівкового переказу на рахунок Виконавця, вказаний у Договорі. Датою оплати є дата зарахування коштів на банківській рахунок Виконавця.

Цей Договір діє з дати укладання строком до 31.12.2018р.

Цей Договір укладений у 2-х примірниках, кожний із яких має однакову юридичну силу.

Сторонами були погоджені додатки до Договору з визначенням плати за користування вагонами за одну добу користування (з ПДВ 20 %):

від 14.12.2017р. № 1 - 800,00 грн.;

від 10.03.2017р. № 1/2 - 780,00 грн.;

від 14.02.2018р. № 2 - з 01.03.2018р. - 850,00 грн.;

від 28.02.2018р. № 2/2 - з 01.03.2018р. по 31.03.2018р. - 379,86 грн.;

від 01.04.2018р. № 2/3 - 01.04.2018р. - 850,00 грн.;

від 13.04.2018р. № 3 - з 15.04.2018р. - 1 000,00 грн.

Як вбачається зі змісту додатків № № 1, 1/2, 2, 2/2 та 2/3, оплата здійснюється Замовником в наступному порядку:

за перший та останній місяці користування вагонами здійснюється передоплата не пізніше двох банківських діб до дня передачі в користування вагонів (до дня підписання Акту прийому-передачі вагонів) згідно виставленого Виконавцем рахунку;

в подальшому плата за користування здійснюється щомісячно до 5-го (п'ятого) числа;

окремо Замовник протягом 3-х банківських днів з моменту отримання відповідного рахунку Виконавця компенсує останньому сплачений ним залізничний тариф за транспортування вагонів під час їх використання Замовником;

додатково Замовник компенсує Виконавцю сплачений ним залізничний тариф за транспортування вагонів по території України на станцію (ї), узгоджену (і) Сторонами при поверненні вагонів з користування.

Згідно додатку № 3, Замовник здійснює передплату за користування вагонами за весь термін користування по 31.05.2018р. згідно виставленого Виконавцем рахунку. В подальшому плата за користування здійснюється щомісячно до 5-го (п'ятого) числа за поточний місяць користування.

Як вбачається з матеріалів справи, сторонами були складені акти подачі/повернення вагонів до Договору № 1 від 26.12.2017р., № 2 від 02.01.2018р., № 3 від 19.01.2018р., № 4 від 23.01.2018р., № 5 від 31.01.2018р., № 6 від 07.02.2018р., № 7 від 06.03.2018р., № 8 від 11.03.2018р., № 9 від 22.03.2018р., № 10 від 30.03.2018р., № 11 від 23.05.2018р., № 12 від 25.05.2018р., № 13 від 28.06.2018р. та № 14 від 07.07.2018р. При цьому, акти № № 11 - 14 з боку відповідача підписані не були за відсутності жодних зауважень та претензій.

На виконанні умов Договору позивачем були передані відповідачеві у користування вагони, що підтверджується наступними актами виконаних робіт/послуг:

від 31.03.2018р. № 27 на суму 299 891,60 грн.;

від 30.04.2018р. № 45 на суму 157 800,00 грн.;

від 31.05.2018р. № 60 на суму 141 900,00 грн.;

від 30.06.2018р. № 71 на суму 73 383,00 грн.;

від 08.07.2018р. № 73 на суму 7 000,00 грн., загалом на суму 679 974,60 грн. При цьому, акти № 60, № 71 та № 73 з боку відповідача підписані не були за відсутності жодних зауважень та претензій.

Разом з тим, за умовами Договору (п.п. 3.1.13 п. 3.1) за відсутності письмових зауважень з боку Замовника (відповідача) до актів наданих послуг, відповідні послуги вважаються такими, що прийняті останнім без будь-яких зауважень.

Для здійснення оплати за користування вагонами позивачем були пред'явлені відповідачеві наступні рахунки на оплату:

від 30.03.2018р. № 55 на суму 153 000,00 грн.;

від 26.04.2018р. № 79 на суму 105 400,00 грн.;

від 15.05.2018р. № 86 на суму 62 000,00 грн. та № 87 на суму 118 991,60 грн.;

від 25.05.2018р. № 98 на суму 60 000,00 грн.;

від 22.06.2018р. № 106 на суму 31 000,00 грн.;

від 04.07.2018р. № 110 на суму 334 274,60 грн., загалом на суму 864 666,20 грн.

Вказані вище акти та рахунки направлялись позивачем на адресу відповідача рекомендованими листами.

Крім того, відповідачеві направлялись акти звірки взаєморозрахунків станом на березень 2018р., квітень 2018р., за період з 27.11.2017р. по 30.06.2018р. та з 27.11.2017р. по 10.07.2018р., які, в порушення умов Договору, останнім підписані не були.

В подальшому відповідач частково розрахувався з позивачем, сплативши 338 700,00 грн.

Таким чином, за підрахунком позивача станом на 23.07.2018р. сума заборгованості по оплаті наданих послуг становить 341 274,60 грн.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов'язання шляхом надання у користування вагонів.

Відповідач зобов'язання щодо внесення плати за користування вагонами своєчасно та в повному обсязі не виконав, у зв'язку з чим має заборгованість в сумі 341 274,60 грн.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов'язання по внесенню плати за користування вагонами, з нього підлягає стягненню 1 076,03 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції за період з 06.03.2018р. по 23.07.2018р. та 2 316,07 грн. трьох процентів річних від простроченої суми за період з 06.03.2018р. по 23.07.2018р.

Згідно з п. 5.5 Договору, в разі несвоєчасного (або не в повному обсязі) перерахування плати за користування вагонами, Замовник сплачує Виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який вона нараховується від суми заборгованості, за кожний день прострочення за весь період такого прострочення.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

На підставі умов Договору (п. 5.5), позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов'язання по внесенню плати за користування вагонами, нарахував пеню в розмірі 26 348,53 грн. за період з 06.03.2018р. по 23.07.2018р.

Матеріалами справи підтверджується факт прострочення відповідачем виконання зобов'язань по внесенню плати за користування вагонами, а тому з нього підлягає стягненню пеня в сумі 26 348,53 грн.

17 травня 2018 року позивач направив на адресу відповідача лист від 15.05.2018р. № 03/1405 з проханням погасити існуючу заборгованість по оплаті користування вагонами.

Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 173 - 175, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 546, 549, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. 129, 165, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Ярославна - 2014 (16500, м. Бахмач Чернігівської області, вул. Колгоспна, 40, кв. 2, код 38765313) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Авантаж Інспект (68000, м. Чорноморськ Одеської області, вул. Шевченка, 7 - а, офіс 47 - б, код 39400733) 341 274 грн. 60 коп. заборгованості, 1 076 грн. 03 коп. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 2 316 грн. 07 коп. трьох процентів річних з простроченої суми, 26 348 грн. 53 коп. пені та 5 565 грн. 23 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено 13.09.2018р.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення11.09.2018
Оприлюднено13.09.2018
Номер документу76414467
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/567/18

Рішення від 11.09.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 23.08.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 31.07.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні