Справа № 303/4304/18
2/303/1896/18
номер рядка стат. звіту - 38
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
13 вересня 2018 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі
головуючої судді Курах Л.В.
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мукачево цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Пістрялівської сільської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
18 липня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 протягом трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду.
Позовні вимоги мотивує тим, що 26.06.2008 року помер ОСОБА_3. Після його смерті залишилася спадщина у вигляді будинку, що знаходиться за адресою: с.Пістрялово, 95 Мукачівського району.
За життя ОСОБА_3 залишив заповіт, яким заповів все своє майно позивачці, однак про вказаний заповіт їй стало відомо лише нещодавно. Інших спадкоємців за законом, чи за заповітом у померлого немає.
25.04.2018 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Мукачівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 з проханням видати їй свідоцтво про право на спадщину за заповітом, однак нотаріусом їй було відмовлено у видачі вказаного правовстановлюючого документу, оскільки не було подано у встановлений законом термін заяву про прийняття спадщини.
З огляду на це, позивач просить поновити їй строк для звернення з заявою про прийняття спадщини оскільки вона не знала про існування заповіту, за адресою якою знаходиться спадкове майно не зареєстрована та не проживає і на момент вчинення заповіту була малолітньою. Крім того, позивач не є близькою родичкою померлого, повідомлення про смерть останнього не публікувалося у регіональній пресі, про існування заповіту їй стало відомо лише після того як вона звернулася до приватного нотаріуса з метою отримання консультації. Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, Від неї на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, де зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просять суд позов задовольнити.
Представник відповідача до Пістрялівської сільської ради в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи судом повідомлявся належним чином, однак причину неявки суду не повідомив, будь-яких клопотань, заперечень суду не надавав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України , суд вважає за можливе провести розгляд справи по суті без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 помер 26.05.2008 року, місце реєстрації смерті виконком Пістрялівської сільської ради Мукачівського району, Закарпатської області, актовий запис №04 (а.с.5).
За життя померлий ОСОБА_3 залишив заповіт, яким все своє майно заповів позивачу ОСОБА_2 (а.с.6).
Позивач зверталася до приватного нотаріуса Мукачівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 з проханням видати їй свідоцтво про право на спадщину за заповітом, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва і запропоновано звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання зави про прийняття спадщини (а.с.9).
Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України .
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задоволити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 258 , 259 , 263 , 264 , 265 , 268 ЦПК України , ст.ст. 1265 , 1268 , 1269 , 1270 , 1272 ЦК України , суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_2 до Пістрялівської сільської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті ОСОБА_3, протягом трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п.15.5. Перехідних положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017 р.) через Мукачівський міськрайонний суд.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканка с.Пістрялово, буд.95а, Мукачівського району, Закарпатської області, РНОКПП - НОМЕР_1.
Відповідач: Пістрялівська сільська рада, с.Пістрялово, 152, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ - 04350636
Повний текст рішення складено 13.09.2018 року.
Головуюча Л.В. Курах
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2018 |
Оприлюднено | 14.09.2018 |
Номер документу | 76423393 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Курах Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні