ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2018 р. м. Київ Справа № 911/1589/18
м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108
господарський суд Київської області
Господарський суд Київської області, одноособово, у складі судді Саванчук С.О., секретар судового засідання Цукурова Ю.В., розглянувши матеріали
за позовом ОСОБА_1
09400, АДРЕСА_1
до Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс"
09400, Київська обл., смт Ставище, вул. Сергія Цимбала, буд. 72, кв. 11, код ЄДРПОУ 37323605
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2
09400, АДРЕСА_1
про зобов'язання провести державну реєстрацію змін до установчих документів
за участю представників:
позивач - не з'явився;
відповідача - ОСОБА_3 (свідоцтво НОМЕР_3 від 18.01.2012);
третя особа - ОСОБА_2 (паспорт серія НОМЕР_4, виданий 27.01.1996);
обставини справи:
До господарського суду Київської області (вх. № 1635/18 від 19.07.2018) надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс" про зобов'язання провести державну реєстрацію змін до установчих документів.
Позовні вимоги обґрунтовані ігноруванням відповідачем питання щодо виходу ОСОБА_1 зі складу членів Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс" та внесення відповідних відомостей, у зв'язку з цим, до державного реєстру.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.07.2018 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 14.08.2018, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2.
Через канцелярію господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 15384/18 від 08.08.2018), де зазначається про повне визнання позову відповідачем.
Через канцелярію господарського суду Київської області від третьої особи надішли письмові пояснення (вх. № 15879/18 від 14.08.2018).
У підготовче засідання 14.08.2018 з'явились представники учасників справи, представником відповідача зазначено про повне визнання позову.
Представнику відповідача роз'яснено правові наслідки такої дії як визнання позову відповідачем.
Ухвалою господарського суду Київської області від 14.08.2018 відкладено підготовче судове засідання у справі на 21.08.2018.
Через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без її участі (вх. № 17189/18 від 20.08.2018).
У судове засідання 21.08.2018 з'явились представник відповідача, який визнав позов у повному обсязі та представник третьої особи, який не заперечував проти задоволення позову, представник позивача у судове засідання не з'явився.
Відповідно до статті 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 21.08.2018 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд -
встановив:
Короткий зміст позовних вимог
Позовні вимоги обґрунтовані ігноруванням відповідачем питання щодо виходу ОСОБА_1 зі складу членів Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс" та внесення відповідних відомостей, у зв'язку з цим, до державного реєстру.
Узагальнені доводи учасників справи
Аргументи ОСОБА_1
14.03.2018 позивачем подано заяву про вихід із засновників (членів) Споживчого товариства Ставторгбудсервіс , однак, відповідач, з моменту подачі зазначеної заяви та до моменту подання позовної заяви до суду, не вчинив жодних дій щодо вирішення питання про вихід її зі складу членів товариства.
Аргументи Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс"
Позовні вимоги позивача про зобов'язання Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс" провести державну реєстрацію змін до установчих документів товариства у зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу учасників товариства визнає повністю.
Аргументи ОСОБА_2
Оскільки відповідачем, протягом двох років з моменту отримання заяви позивача про вихід зі складу учасників товариства, не вчинено жодних дій, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Норми права, що підлягають застосуванню
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суду розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Відповідно до пунтку 1 частини 2 статті 55 Господарського кодексу України господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Згідно з частиною 1 статті 111 Господарського кодексу України споживча кооперація в Україні - система самоврядних організацій громадян (споживчих товариств, їх спілок, об'єднань), а також підприємств та установ цих організацій, яка є самостійною організаційною формою кооперативного руху.
Відповідно до частини 1 статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно з статтею 5 Закону України Про споживчу кооперацію первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану.
Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначаються порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Статтею 191 Господарського процесуального кодексу України визначено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Відповідно до частини 3 статті 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з пунктом 4.12. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 під час вирішення спорів, пов'язаних з виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до статті 148 ЦК України та статті 10 Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ (ТДВ) має право у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням загальних зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є такими, що суперечать чинному законодавству.
Встановлюючи момент виходу учасника з товариства, господарським судам слід враховувати, що таким моментом є дата спливу строку, передбаченого частиною першою статті 148 ЦК України, або інша дата, зазначена у заяві учасника, якщо така дата визначена з дотриманням вимог цієї норми ЦК України.
Пунктом 4.17. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 встановлено, якщо товариство не вчиняє дій у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства має право звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України "Про господарські товариства".
Згідно з пунктом 4.24. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 під час вирішення спорів, пов'язаних з виключенням учасників з господарських товариств, господарським судам слід враховувати, що прийняття рішення про виключення учасника з господарського товариства законом віднесено до компетенції загальних зборів учасників цих товариств, а не суду.
Виключення учасника з товариства судом є втручанням у господарську діяльність товариства, а тому суд не має права брати на себе функції органів управління товариством; суд перевіряє обґрунтованість та законність прийняття рішення про виключення учасника у разі подання ним позову про визнання такого рішення недійсним.
Мотиви прийняття або відхилення кожного аргументу, викладеного сторонами у матеріалах справи та висновки суду за результатами розгляду справи
14.03.2018 позивачем подано заяву про вихід із засновників (членів) Споживчого товариства Ставторгбудсервіс , що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, однак, відповідач, з моменту подачі зазначеної заяви та до моменту подання позовної заяви до суду, не вчинив жодних дій, щодо вирішення питання про вихід її зі складу членів товариства.
Відповідно до пункту 5 розділу 2 Статуту Споживчого товариства Ставторгбудсервіс членство у споживчому товаристві припиняється у разі, зокрема, добровільного виходу з нього. Член споживчого товариства може вийти з нього на підставі письмової заяви, яка розглядається правлінням (головою) споживчого товариства у 30-денний строк, з наступним затвердженням рішення правління (голови) про вихід загальними зборами (зборами уповноважених) членів споживчого товариства.
Відповідно до пункту 7 Статуту член споживчого товариства має право добровільного виходу з нього.
Згідно з пунктом 2 розділу 3 Статуту, загальні збори приймають фізичних та юридичних осіб у члени споживчого товариства та виключають з них.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано відзив на позовну заяву (вх. № 15384/18 від 08.08.2018) в якому зазначено про повне визнання позову та можливість повного відшкодування позивачу понесених судових витрат.
У судовому засіданні 21.08.2018, за участі представників відповідача та третьої особи, судом розглянуто визнання відповідачем позову, встановлено наявність повноважень особи, яка підписала відзив, у якому зазначено про визнання позову у повному обсязі, на вчинення таких дій, а саме: голова Споживчого товариства Ставторгбудсервіс ОСОБА_4 уповноважений представляти відповідача без обмежень, згідно з наявним у матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.07.2018 № НОМЕР_1 станом на 20.07.2018, судом роз'яснено наслідки визнання позову - прийняття рішення про повне задоволення позовних вимог, за результатами розгляду визнання позову.
З огляду на вказані вище положення законодавства, Статуту Споживчого товариства Ставторгбудсервіс та правових позицій пленуму Вищого господарського суду України, суд дійшов висновку, що член споживчого товариства вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства, відтак, учасник вважається таким, що вийшов з товариства з моменту затвердження рішення правління (голови) з розгляду заяви про вихід загальними зборами членів споживчого товариства, а у випадку відсутності такого рішення - з дати закінчення строку, встановленого законом або статутом для повідомлення про вихід з товариства.
Зважаючи на вказане, ОСОБА_1, у зв'язку з тим, що її заяву про вихід зі Споживчого товариства Ставторгбудсервіс від 14.03.2016 не розглянуто правлінням (головою) товариства з наступним затвердженням його рішення загальними зборами членів товариства, вважаюється такою, що вийшла з Споживчого товариства Ставторгбудсервіс після спливу 30 - денного строку для розгляду її заяви, що встановлений пунтком 5 розділу 2 Статуту Споживчого товариства Ставторгбудсервіс , тобто, з 14.04.2016.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв'язку з державною реєстрацією.
Отже, зміни до відомостей про склад засновників юридичної особи підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Однак, відповідачем не вчинено дій відповідно до вимог Закону та Статуту щодо виключення позивача зі складу учасників товариства та внесення необхідних змін до державного реєстру.
Вказане, зокрема, підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що здійснений судом під час розгляду справи від 20.07.2018 № 10042315550 та копією чинної редакції Статуту Споживчого товариства Ставторгбудсервіс , що залучена до матеріалів справи, відповідно до яких ОСОБА_1 зазначена у переліку засновників (учасників) Споживчого товариства Ставторгбудсервіс .
Зважаючи на вказане, судом враховано, що, якщо товариство не вчиняє дій у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства має право звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін до установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства.
Отже, позов ОСОБА_1 обгрунтований та відповідає чинному законодавству.
З урахуванням матеріалів справи та заяв по суті спору, що надані учасниками справи, суд дійшов висновку, що визнання відповідачем позову відповідає фактичним обставинам справи, що підтверджуються наявними у справі доказами, не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, тому підлягає прийняттю господарським судом, а позов підлягає задоволенню повністю.
Позивач при поданні позову за квитанцією від 16.07.2018 № 1292-5915-7800-0959 сплатив до Державного бюджету України 1762,00 грн. судового збору.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на відповідача у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 46, 129, 191, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
вирішив:
1. Позов (вх. № 1635/18 від 19.07.2018) ОСОБА_1 (09400, АДРЕСА_1) до Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс" (09400, Київська обл., смт Ставище, вул. Сергія Цимбала, буд. 72, кв. 11, код ЄДРПОУ 37323605) про зобов'язання провести державну реєстрацію змін до установчих документів задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Споживче товариство "Ставторгбудсервіс" (09400, Київська обл., смт Ставище, вул. Сергія Цимбала, буд. 72, кв. 11, код ЄДРПОУ 37323605) провести державну реєстрацію змін до установчих документів товариства у зв'язку з виходом ОСОБА_1 (АДРЕСА_3,09400, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) зі складу учасників Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс".
3. Стягнути зі Споживчого товариства "Ставторгбудсервіс" (09400, Київська обл., смт Ставище, вул. Сергія Цимбала, буд. 72, кв. 11, код ЄДРПОУ 37323605) на користь ОСОБА_1 (09400, АДРЕСА_1) 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено 06.09.2018.
Суддя С.О. Саванчук
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2018 |
Оприлюднено | 14.09.2018 |
Номер документу | 76444297 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Саванчук С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні