ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у видачі судового наказу
"14" вересня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1928/18
Суддя господарського суду Одеської області Д'яченко Т.Г., розглянувши заяву Акціонерного товариства комерційний банк „Приват Банк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д; код 14360570) про видачу судового наказу до боржника ОСОБА_1 підприємства „Юридична компанія „Центр права» (65058, АДРЕСА_1; код 35049045)
Встановив : Акціонерне товариство комерційний банк „Приват Банк» звернулось до господарського суду Одеської області із заявою (вх. № ГСОО 2083/18 від 10.09.2018р.) про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 підприємства „Юридична компанія „Центр права» заборгованості за Договором б/н від 11.11.2013р. в розмірі 64947,50 грн., яка складається з заборгованості за кредитом у розмірі 9795,14 грн., заборгованості по процентам за користування кредитом у розмірі 24203,79 грн. та заборгованості по пені за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором у розмірі 30948,57 грн.
Заяву Акціонерне товариство комерційний банк „Приват Банк» обґрунтовано неналежним виконанням з боку боржника - ОСОБА_1 підприємства „Юридична компанія „Центр права» прийнятих на себе зобов'язань за умовами Договору б/н від 11.11.2013р.
Відповідно до ч. 1 ст. 148 ГПК України, судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором , укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст.152 ГПК України, суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо: заявлено вимогу, яка не відповідає вимогам статті 148 цього Кодексу.
Проте, заявником - Акціонерним товариством комерційний банк „Приват Банк» крім суми грошової заборгованості за договором , яка складається із заборгованості за кредитом у розмірі 9795,14 грн., було також заявлено вимоги про стягнення процентів у розмірі 24203,79грн. та пені у розмірі 30948,57 грн.
Статтею 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Нормами ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до ст. 230 Господарського Кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно до ч. 3 статті 152 ГПК України, у разі якщо в заяві про видачу судового наказу містяться вимоги, частина з яких не підлягає розгляду в порядку наказного провадження, суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу лише в частині цих вимог. У разі якщо заявлені вимоги між собою пов`язані і окремий їх розгляд неможливий, суд відмовляє у видачі судового наказу.
Таким чином, пеня за своєю правовою природою не є заборгованістю за договором, а являється видом штрафних санкцій, яку сторона зобов'язання сплачує у разі невиконання/неналежного виконання зобов'язань та у випадку, якщо відповідальність у вигляді пені була передбачена договором. Відтак, пеня є штрафною санкцією, а вимоги про сплату пені у зв'язку з порушенням грошових зобов'язань хоча й мають грошовий характер, але за своєю природою не є основним зобов'язанням, а є заходом відповідальності за порушення договірних зобов'язань.
Вимоги в частині стягнення процентів не підлягають розгляду в порядку наказного провадження, оскільки ці вимоги не ґрунтуються на договорі.
Приймаючи до уваги вищевикладене та необхідність розгляду вимог про стягнення пені та процентів окремо у позовному провадженні, з дослідженням та перевіркою судом нарахованих сум, підстав таких нарахувань, періодів , тощо, суд вважає, що заява Акціонерного товариства комерційний банк „Приват Банк» про видачу судового наказу до боржника ОСОБА_1 підприємства „Юридична компанія „Центр права» в частині стягнення пені у розмірі 30948,57 грн. та процентів у розмірі 24203,79 грн. задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 150, п.3 ч.1, ч.2 ст.152, ч. 1 ст. 148, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити Акціонерному товариству комерційний банк „Приват Банк» у видачі судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 підприємства „Юридична компанія „Центр права» в частині стягнення пені у розмірі 30948,57 грн. та процентів у розмірі 24203,79 грн.
Ухвала набрала чинності 14.09.2018 року та може бути оскаржена відповідно до положень ГПК України.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Суддя Т.Г. Д'яченко
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2.Подати до суду заяву про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заяви до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заяві.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2018 |
Оприлюднено | 14.09.2018 |
Номер документу | 76444603 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Д'яченко Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні