Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
№ 610/2391/18
№ 2/610/1015/2018
14.09.2018 року
Балаклійський районний суд Харківської області -
головуючий : Стригуненко В.М.
за участі
секретаря : Паточка А.М.,
розглянувши в місті Балаклія Харківської області у підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду цивільну справу № 610/2391/18 (№ 2/610/1015/2018) за позовом ОСОБА_1 до Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
14.08.2018 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить: 1) визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька - ОСОБА_2; 2) визнати за нею в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) на території Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, яка перебувала у колективній власності КСП Червоноармієць та яка залишилась після смерті її батька ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, якому це право належало на підставі сертифіката на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 20.10.1997р.
На обґрунтування поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини вказує про те, будинок, який залишився після смерті її батька, утримувала його співмешканка ОСОБА_3, після смерті якої будинок фактично розвалився і не придатний для нормального проживання, тому вона не зверталася раніше до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. А про існування у померлого батька прав на земельну частку (пай) вона дізналась лише на початку липня 2018 року, коли їй по телефону про це повідомили з Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області. Для оформлення спадщини позивач звернулася до нотаріуса, однак їй було в цьому відмовлено у зв'язку з пропуском встановленого законодавством строку для прийняття спадщини.
Крім того, нотаріально не може оформити право власності внаслідок відсутності оригіналу правовстановлюючого документу, яким є Сертифікат на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_2
Наведені обставини підтверджені матеріалами справи.
Позивач надала письмову заяви про підтримку позову, розгляд справи за її відсутності (а.с. 24).
Відповідач надав письмову заяву про визнання позову, розгляд справи за їхньої відсутності (а.с. 23).
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Частиною 3 ст. 200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є рідною донькою ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджено відповідними свідоцтвами про народження, про укладення шлюбу, свідоцтвами про смерть та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с. 7-11).
Згідно з довідкою Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області від 21.06.2018 року ОСОБА_2, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1, на день смерті був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_3, померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 12).
Позивач, відповідно до відміток в її паспорті, з 2001 року була зареєстрована в смт. Савинці Балаклійського району Харківської області (а.с. 4, 5).
Із відповіді приватного нотаріуса Балаклійського районного нотаріального округу Дворник Я.В. вбачається, що ОСОБА_1 пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2. та їй було рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 14).
Суд визнає наведені вище позивачем причини пропуску строку поважними.
Із відповіді Відділу у Балаклійському району ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 20.07.2018 року вбачається, що відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на земельні частки (паї) громадян по КСП Червоноармієць на ОСОБА_2 зареєстровано за № 158 та видано Сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 20.10.1997 року. Державний акт на право приватної власності на землю відсутній (а.с. 13).
У газеті Вісті Балаклійщини № 61 від 10.08.2018р. розміщено оголошення наступного змісту: Сертифікат НОМЕР_2 від 20.10.1997р. на ім'я ОСОБА_2 на земельну частку (пай) по КСП Червоноармієць вважати втраченим (а.с. 15).
Із відповіді приватного нотаріуса Балаклійського районного нотаріального округу Дворник Я.В. вбачається, що свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів, проте правовстановлюючий документ Сертифікат на право на земельну частку (пай) було втрачено, тому позивачу було рекомендовано звернутися до суду. Також зазначено, що на сьогоднішній час спадщина після смерті ОСОБА_2 ніким не прийнята (а.с. 14).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003р. № 899-IV, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Статтею 1 цього Закону передбачено, що право на земельну частку (пай) мають, зокрема, громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Суд виходить з того, що у встановленому порядку право спадкодавця ОСОБА_2 на земельну частку (пай) було зареєстровано, але оригінал правовстановлюючого документа не зберігся, а стороннім особам, у т.ч. позивачу, не може бути виданий його дублікат.
Тому отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину - право на земельну частку (пай) позивач не має можливості у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа - сертифіката на земельну частку (пай).
Згідно до правил статей 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).
Приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області відмовлено позивачу в оформлені права на спадщину внаслідок відсутності документа, який засвідчує право на земельну частку (пай) на ім'я спадкодавця (а.с. 14).
Осіб, що мають право на обов'язкову частку у спадщині, не встановлено.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеній в п. 23 Постанови Пленуму Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Наведене свідчить, що батьку позивача, як члену КСП Червоноармієць , було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 20.10.1997 року. Вказаний сертифікат було втрачено. Відсутність документа, який підтверджує право спадкодавця на земельну частку (пай), зумовлює необхідність визнання права заявника на земельну частку (пай) лише в судовому порядку.
Вирішуючи цивільний позов суд виходить з положень ст. 1261 ЦК України, констатуючи наявність у позивача прав, як спадкоємиці першої черги за законом, на земельну частку (пай) на території Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька - ОСОБА_2, якому це право належало на підставі сертифіката на земельну частку (пай).
Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Внаслідок задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.
Оскільки відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то на підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України позивачу необхідно повернути з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 142, 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України,
у х в а л и в:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий двохмісячний строк, починаючи з дня набрання даним рішенням законної сили, для подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2.
3.Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах на території Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 20.10.1997р., зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельні частки (паї) по КСП Червоноармієць за № 158
4.Повернути ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2) з Державного бюджету України 704,80 гривень судового збору, сплаченого при поданні позову за квитанцією № N1D2I32707 від 14.08.2018р., видавши їй з матеріалів справи завірену копію з оригіналу вказаної квитанції.
5.Стягнути з Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2) 704,80 гривень судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суду Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: 64270, АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_1.
Відповідач: Морозівська сільська рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64241, Харківська область Балаклійський район с. Морозівка вул. Центральна б. 20/1, код ЄДРПОУ 04397299.
Головуючий В.М. Стригуненко
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2018 |
Оприлюднено | 16.09.2018 |
Номер документу | 76459635 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Стригуненко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні