Справа № 708/431/18
Номер провадження № 2/708/199/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 року
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої судді - Івахненко О.Г.,
при секретарі - Пасічній Л.А.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2 РДА - ОСОБА_3,
представника відповідача ТОВ "Голов"ятинське" - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації, Товариства з обмеженою відповідальністю "Голов'ятинське" про скасування розпорядження, визнання договорів недійсними та скасування їх реєстрації, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 РДА та ТОВ "Голов'ятинське" про визнання частково недійсним та скасування розпорядження ОСОБА_2 РДА № 268 від 10.12.2015 року, про визнання недійсними договорів оренди землі від 15.12.2015 року, укладених між ОСОБА_2 райдержадміністрацією та ТОВ "Голов'ятинське", а також про скасування державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно договорів оренди 11 земельних ділянок від 15.12.2015 року, посилаючись на те, що зазначені земельні ділянки відповідно до пояснювальної записки до технічної документації від 2003 року були передані в колективну власність та не підлягали розподілу, де розпорядженнями ОСОБА_2 РДА № 357 від 03.12.2003 року та № 44 від 26.02.2004 року вони залишені у спільній частковій власності пайовиків громадян-членів АПВ "Красносільська" на території Красносільської сільської ради. 13 січня 2000 року власники земельних часток (паїв) АПВ "Красносільська" уклали договір про спільне володіння, користування і розпорядження землею пайового фонду, до якого додано список осіб-власників земельних паїв, що відповідає списку, доданому до державного акту на право колективної власності. Позивач вважає, що ОСОБА_2 РДА прийняла оскаржуване розпорядження № 268 від 10.12.2015 року з перевищенням своїх повноважень, оскільки розпорядження землями спільної часткової власності бувшого КСП не відноситься до компетенції адміністрації та порушує права власників земельних часток (паїв) АПВ "Красносільська" самостійно володіти, користуватися та розпоряджатися земельною часткою, а тому воно підлягає скасуванню. Разом з цим позивач просить визнати недійсними договори оренди землі, укладені 15.12.2015 року між ОСОБА_2 райдержадміністрацією та ТОВ "Голов'ятинське" як такі, що укладені з порушенням ст. 203 ЦК України, та скасувати їх державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила суд їх задовольнити, посилаючись на перевищення ОСОБА_2 РДА своїх повноважень при прийнятті 10.12.2015 року розпорядження № 268 та укладенні 15.12.2015 року на його підставі договорів оренди землі з ТОВ "Голов'ятинське", що призвело до порушення права як позивача, так і інших громадян-співвласників земельних часток (паїв) АПВ "Красносільська" самостійно володіти, користуватися та розпоряджатися належною спілці земельною часткою.
Представник відповідача ОСОБА_2 РДА ОСОБА_3 проти позову заперечував, вважаючи його безпідставним, зазначивши, що земельні ділянки передані в оренду ТОВ "Голов'ятинське" на підставі ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)". Прийняте 10.12.2015 року розпорядження № 268 та укладенні 15.12.2015 року на його підставі договори оренди землі з ТОВ "Голов'ятинське" жодним чином не порушують право позивача на належну їй земельну ділянку площею 4,2827 га, не регулюють право користування нею та не перетинає орендовані ТОВ "Голов'ятинське" земельні ділянки.
Враховуючи, що до 01.01.2013 року державний акт на право на земельні ділянки, що передані в оренду ТОВ "Голов'ятинське", чи свідоцтво на право власності на них, не видавалися, тому позивачем не доведено наявність порушеного права, у зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
Представник відповідача ТОВ "Голов"ятинське" ОСОБА_4 теж заперечував проти задоволення позову, вважаючи його безпідставним та зазначив, що ТОВ "Голов"ятинське" на підставі розпорядження ОСОБА_2 РДА № 268 від 10.12.2015 року та укладених 15.12.2015 року договорів оренди землі набуло право користування земельними ділянками загальною площею 313,6795 га. При цьому процедура формування даних земельних ділянок та їх відведення була проведена відповідно до норм діючого законодавства. Позивачем не доведено наявність порушеного права, поскільки оскаржуваними нею розпорядженням та договорами оренди землі не регулюється право користування на належну їй на підставі державного акту земельну ділянку площею 4,2827 га, доказів набуття нею права власності на інше земельні ділянки останньою суду не надано. Тому просить відмовити в задоволенні позову.
Суд заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.95р. N720/95 визначено порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, за яким паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними. Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства.
Питання нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок, станом на час розгляду справи, врегульовано Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Так, відповідно до ст. 2 даного закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
А згідно зі ст.ст. 3, 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації, прийняті в межах їх повноважень (ст.ст. 3, 5 Закону). Ст. 9 цього ж закону визначено, що розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.
Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.
Так, як вбачається з державного акту на право колективної власності на землю серії ЧР № 18-3 від 02.09.1994 року КСП "Україна" передано у колективну власність 5388,9 га землі в межах згідно з планом (а.с. 37-39).
Судом також встановлено, що на підставі державного акту на право власності на землю серії ЧР № 058064, позивачу ОСОБА_5 належить земельна ділянка загально площею 4,28 га, яка розташована в межах Красносільської сільської ради Чигиринського району Черкаської області (а.с. 65). Вказану земельну ділянку позивач отримала як член КСП "Україна" с. Тіньки Чигиринського району, який в 1999 році було реорганізовано в АПВ "Україна" с. Тіньки Чигиринського району (свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 05.04.1999 року).
У свою чергу, за рішенням співвласників паїв АПВ "Україна", було створено Агрофірму приватних власників - АПВ "Красносільська" (свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 05.01.2000 року) та 13.01.2000 року укладено договір про спільне володіння, користування і розпорядження землями, право на які вони отримали в результаті паювання землі КСП "Україна" (а.с. 66-75, 85-86).
Відповідно до розпорядження голови ОСОБА_2 РДА № 137 від 14.07.2000 року затверджено проект реструктуризації АПВ "Україна" на два господарства - СТОВ "Наддніпрянське" та АПВ "Красносільська" (а.с. 93).
29.12.2000 року Інститутом землеустрою розроблено проект реструктуризації землекористування АПВ "Україна" Чигиринського району Черкаської області (а.с.76-78).
Судячи з пояснювальної записки до Технічної документації по складанню державних актів на право власності на земельні ділянки власникам земельних часток (паїв) на території Красносільської сільської ради Чигиринського району Черкаської області (інв. № 18/86 від 28.12.2005 року) сіножаті на площі 186,4 га та пасовища площею 13,4 га, що розташовані на поймі р. Тясмин, незважаючи на негативні наслідки при їх подрібленні, були залишені в спільній частковій власності АПВ "Красносільська" з можливим наступним їх подрібненням на земельні ділянки (а.с. 94-95).
Аналогічна позиція щодо сіножатей площею 186,4 га та пасовищ площею 13,4 га викладена і в пояснювальній записці до Технічної документації на земельні ділянки спільної часткової власності співвласників землі в адміністративних межах Красносільської сільської ради Чигиринського району Черкаської області (інв. № 18/106 від 07.03.2006 року) (а.с.115-116).
Відповідно до п. 1 розпорядження голови ОСОБА_2 РДА № 44 від 26.02.2004 року в спільній частковій власності в адміністративних межах Красносільської сільської ради залишено 212,94 га земель, куди входять сіножаті поліпшені площею 85,4 га, сіножаті площею 101 га та пасовища площею 13,4 га, з можливим наступним їх поділом в натурі (а.с. 140).
Таким чином вище зазначені земельні ділянки перебувають у спільній частковій власності співвласників паїв АПВ "Красносільська", тому дані правовідносини регулюються нормами ст. 356 ЦК України, якими передбачено, що власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Судячи зі змісту ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
А як передбачено ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власнику належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Конституцією України забезпечується кожному право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право власності є непорушним.
Зазначене положення повністю відповідає захисту права власності, яке гарантується ст. 1 Першого протоколу до Європейської Конвенції з прав людини та основних свобод, що у відповідності до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Як вбачається зі списку співвласників землі Красносільської сільської ради, які мають право на земельну частку (пай) в спільній частковій власності (а.с. 118-122), позивач отримала сертифікати на земельну частку (пай) № 053373 та № 053372, і, як зазначалося вище, реалізувала своє право лише на отримання основної земельної ділянки у вигляді ріллі площею 4,28 га.
Разом з тим, з аналізу вищезазначених розпоряджень ОСОБА_2 РДА та технічної документації слідує, що позивач також має право на виділення їй в натурі земельної частки на сіножатях та пасовищах, які є спільною частковою власністю співвласників паїв АПВ "Красносільська".
При цьому судом встановлено, що 10.12.2015 року ОСОБА_2 РДА прийнято розпорядження № 268 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)", що знаходяться в адміністративних межах Красносільської сільської ради (а.с. 11-12).
Зазначені земельні ділянки 15.12.2015 року на підставі договорів оренди землі передані ТОВ "Голов'ятинське" як нерозподілені земельні ділянки державної власності членів колишнього колективного сільськогосподарського підприємства, що вказано в п. 2 та п. 27 цих договорів.
Приймаючи оскаржуване розпорядження відповідач виходив зі змісту ст. 13 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , згідно якої нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Отже, за змістом вищевказаних норм чинного законодавства, предметом укладання договорів оренди невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) є умовна частка сільськогосподарських угідь (яка не має чітко визначених меж та розміру у фізичних гектарах), що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай), власник якого не взяв участі у розподілі земельних ділянок, який проводився між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства, відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією, що підтверджується протоколом, який підписується власниками земельних часток (паїв) або їх представниками, які взяли участь у розподілі, головуючим та секретарем зборів.
Відповідно, нерозподілена (невитребувана) земельна ділянка, яка може бути передана районною державною адміністрацією в оренду відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" це земельна ділянка, що була запроектована, проте не була розподілена на зборах власників земельних часток (паїв) через неявку на збори осіб-власників права на земельну частку (пай) чи їх спадкоємців. Статус же нерозподілених (невитребуваних) земельні ділянки набувають вже після проведення зборів стосовно розподілу земельних ділянок.
Судом встановлено, що вище зазначеного порядку передачі спірних земельних ділянок в оренду ОСОБА_2 РДА дотримано не було і позивач, як співвласник зазначених земельних ділянок, не була повідомлена про укладення спірних договорів оренди землі, що спростовує доводи представників відповідачів про відсутність порушення прав позивача під час їх укладення.
Судом також встановлено, що земельна ділянка, загальною площею 199,79 га зборами співвласників земельних часток (паїв) не включена у розпаювання, повністю передана у спільну власність співвласників земельних часток (паїв), не розподілена на умовні частки сільськогосподарських угідь (яка не має чітко визначених меж та розміру у фізичних гектарах), на вказану земельну ділянку чи на її частини не видавались сертифікати на право на земельну частку (пай), власник якого не взяв участі у розподілі земельних ділянок, що проводився між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства, відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією, що свідчить про те, що спірна земельна ділянка (загальною площею 199,79 га) не відноситься до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", з чого випливає, що ОСОБА_2 РДА перевищила свої повноваження, та в порушення вимог Земельного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" розпорядилася земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, яка не була віднесена до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, так як була передана у спільну власність співвласників земельних часток (паїв).
Враховуючи, що ОСОБА_2 РДА не мала права передавати дану земельну ділянку (загальною площею 199,79 га) в оренду, чим перевищила свої повноваження, а тому розпорядження № 268 від 10 грудня 2015 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)" в частині передачі в оренду спірних земельних ділянок площею 199,79 га слід визнати частково недійсним та скасувати.
Разом з тим, ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
За таких обставин, суд вважає, що оскільки оскаржувані договори оренди землі укладені з порушенням вимог ст. 203 Цивільного кодексу України , тому наявні правові підстави для визнання їх недійсними.
Крім того, як передбачено ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
З урахуванням того, що оскаржувані договори оренди землі судом визнано недійсними, тому підлягає задоволенню і вимога позивача про скасування їх державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач, згідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України довела ті обставини, на які вона посилалася, як на підставу своїх позовних вимог, а тому позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись Указом Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.95 року N720/95, ст.ст. 2,3,5,9,13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", ст. 125 Земельного кодексу України, ст.ст. 203,215,317,319,358 ЦК України, ст.ст. 10,81,141,209, 263-266,268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_5 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації, Товариства з обмеженою відповідальністю "Голов'ятинське" про скасування розпорядження, визнання договорів недійсними та скасування їх реєстрації - задовольнити повністю.
Визнати частково недійсним та скасувати розпорядження ОСОБА_2 районної державної адміністрації № 268 від 10 грудня 2015 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)" в частині передачі в оренду земельних ділянок з кадастровими номерами 7125482500:01:000:0580, 7125482500:01:000:0581, 7125482500:01:000:0582, 7125482500:01:000:0583, 7125482500:01:000:0584, 7125482500:01:000:0585, 7125482500:01:000:0586, 7125482500:01:000:0587, 7125482500:01:000:0588, 7125482500:01:000:0589, 7125482500:01:000:0590 площею 199,79 га.
Визнати недійсними договори оренди землі від 15 грудня 2015 року, укладені між ОСОБА_2 районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04061323, юридична адреса: 20901, м. Чигирин, вул. Б. Хмельницького, 26 Черкаської області) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Голов'ятинське" (код ЄДРПОУ 34769953, юридична адреса: 20740, с. Голов'ятине, вул. Леніна, 2 Смілянського району Черкаської області) щодо передачі в оренду земельних ділянок з кадастровими номерами 7125482500:01:000:0580, 7125482500:01:000:0581, 7125482500:01:000:0582, 7125482500:01:000:0583, 7125482500:01:000:0584, 7125482500:01:000:0585, 7125482500:01:000:0586, 7125482500:01:000:0587, 7125482500:01:000:0588, 7125482500:01:000:0589, 7125482500:01:000:0590 площею 199,79 га, які розташовані в адміністративних межах Красносільської сільської ради Чигиринського району Черкаської області, з моменту укладення.
Скасувати державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно договорів оренди землі від 15 грудня 2015 року, укладених між ОСОБА_2 районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04061323, юридична адреса: 20901, м. Чигирин, вул. Б. Хмельницького, 26 Черкаської області) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Голов'ятинське" (код ЄДРПОУ 34769953, юридична адреса: 20740, с. Голов'ятине, вул. Леніна, 2 Смілянського району Черкаської області) щодо оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7125482500:01:000:0580, 7125482500:01:000:0581, 7125482500:01:000:0582, 7125482500:01:000:0583, 7125482500:01:000:0584, 7125482500:01:000:0585, 7125482500:01:000:0586, 7125482500:01:000:0587, 7125482500:01:000:0588, 7125482500:01:000:0589, 7125482500:01:000:0590 площею 199,79 га, які розташовані в адміністративних межах Красносільської сільської ради Чигиринського району Черкаської області.
Стягнути з ОСОБА_2 районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04061323, юридична адреса: 20901, м. Чигирин, вул. Б. Хмельницького, 26 Черкаської області) на користь ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючої за адресою: 20925, с. Красносілля Чигиринського району Черкаської області) судові витрати у виді судового збору в розмірі 8105 (вісім тисяч сто п'ять) гривень 20 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Голов'ятинське" (код ЄДРПОУ 34769953, юридична адреса: 20740, с. Голов'ятине, вул. Леніна, 2 Смілянського району Черкаської області) на користь ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючої за адресою: 20925, с. Красносілля Чигиринського району Черкаської області) судові витрати у виді судового збору в розмірі 8105 (вісім тисяч сто п'ять) гривень 20 коп.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.Г. Івахненко
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2018 |
Оприлюднено | 16.09.2018 |
Номер документу | 76464652 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Івахненко О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні