Рішення
від 14.09.2018 по справі 911/1457/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" вересня 2018 р. м. Київ Справа № 911/1457/18

м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108

господарський суд Київської області

без виклику представників сторін

Господарський суд Київської області, одноособово, у складі судді Саванчук С.О., розглянувши матеріали

за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, код ЄДРПОУ 20077720

до Приватного підприємства "Файзуллін"

98100, АДРЕСА_1

про стягнення боргу, інфляційних втрат, 3 % річних, пені за неналежне виконання грошового зобов'язання

обставини справи:

До господарського суду Київської області (вх. № 1494/18 від 02.07.2018) надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Приватного підприємства "Файзуллін" про стягнення боргу, інфляційних втрат, 3 % річних, пені за неналежне виконання грошового зобов'язання.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем зобов'язань за договором купівлі-продажу природного газу № 2294/14-ТЕ-19 від 28.01.2014, що укладений між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та Приватним підприємством "Файзуллін".

Крім того, у позовній заяві міститься клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи.

Ухвалою господарського суду Київської області від 06.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у порядку спрощеного позовного провадження.

За приписом пункту 10 частини 2 статті 3 Закону України Про державну реєстрацію юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до статті 10 вказаного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, винесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1, станом на 05.07.2018, відповідач знаходиться за адресою: 98100, АДРЕСА_1.

У матеріалах справи відсутнє рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення ПАТ Укрпошта , оскільки згідно з інформаційної довідки ПАТ Укрпошта кореспонденція в Автономну Республіку Крим не відправляється.

Відповідно до частин 4, 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписав рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд -

встановив:

Між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - позивач, продавець) та Приватним підприємством "Файзуллін" (далі - відповідач, покупець) укладено договір купівлі - продажу природнього газу № 2294/14-ТЕ-19 від 28.01.2014 (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1.1. Договору продавець зобов'язується передати у власність покупця у 2014 році природний газ, ввезений на митну територію України ПАТ Національна акціонерна компанія Нафтогаз України за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711 210000, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ на умовах цього договору.

Згідно з пунктом 2.1 Договору продавець передає покупцеві з 01.01.2014 по 31.12.2014 газ обсягом до 15,5 тис.куб.м.

Відповідно до пункту 3.3 Договору приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.

Згідно з пунктом 5.2 Договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 1091,00 грн. з урахуванням збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без врахування податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб.м природного газу - 1091,00 грн., крім того ПДВ -20% - 218,20 грн., всього з ПДВ - 1309,20 грн.

Відповідно до пункту 6.1 Договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Згідно з пунктом 6.4 Договору у разі наявності заборгованості за минулі періоди та/або заборгованості зі сплати пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних та судового збору сторони погоджуються, що грошова сума, яка надійшла від покупця, погашає вимоги продавця у такій черговості, незалежно від призначення платежу визначеного покупцем: у першу чергу відшкодовуються витрати продавця, пов'язані з одержанням виконання; у другу чергу сплачуються інфляційні нарахування, відсотки річних, пені, штрафу; у третю чергу погашається основна сума боргу.

Відповідно до пункту 7.2 Договору у разі невиконання покупцем умов пункту 6.1. цього договору продавець має право не здійснювати поставку газу покупцю або обмежити поставку пропорційно до кількості несплачених обсягів з наступною поставкою цих обсягів при умові їх оплати та наявності технічної можливості. У разі невиконання покупцем умов пункту 6.1 цього договору він зобов'язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Згідно з пунктом 9.3 Договору строк у межах якого сторони можуть звертатися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим договором (строк позовної давності), у тому числі, щодо стягнення основної заборгованості, пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних, встановлюється тривалістю у 5 років.

Відповідно до пункту 11 Договору встановлено, що договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріпленням їх підписів печатками сторін і діє в частині реалізації газу до 31.12.2014, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Короткий зміст позовних вимог

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем грошових зобов'язань за договором купівлі-продажу природного газу № 2294/14-ТЕ-19 від 28.01.2014, що укладений між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та Приватним підприємством "Файзуллін".

Узагальнені доводи учасників справи

Аргументи Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України

1. На виконання умов Договору, позивач передав у власність відповідача природний газ, всього на суму 8147,16 грн., що підтверджується витягом з реєстрів споживачів природного газу за січень - лютий 2014 року, що засвідчений першим заступником голови правління Національної акціонерної компанії Нафтогаз України ОСОБА_2, податковими накладними: № 3852 від 31.01.2014 на суму 4330,84 грн., № 6829 від 28.02.2014 на суму 3816,32 грн. та оборотньо - сальдовою відомістю за період з 01.01.2014 по 31.10.2017, підписаною головним бухгалтером Т. Збарською, копії яких додано до матеріалів справи.

2. Оплату за переданий газ відповідач не здійснив та не виконав зобов'язання у строк, визначений Договором, чим порушив умови господарського зобов'язання, зокрема, вимоги пункту 6.1 Договору, якими встановлено, що зобов'язання з оплати газу здійснюється до 14 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу, відтак, позивачем нараховані за періоди прострочення оплат за Договором пеню у розмірі 770,41 грн. відповідно до пункту 7.2 Договору, 3 % річних у розмірі 911,96 грн. та інфляційні втрати у розмірі 9797,17 грн., згідно з вимогами частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України.

Відповідачем відзиву не подано, доводи позивача не заперечено, докази сплати заборгованості за Договором у матеріалах справи відсутні.

Норми права, що підлягають застосуванню

Відповідно до статті 194 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з статтею 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

Відповідно до вимог статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов 'язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем укладено договір, який за своєю правовою природою є договором купівлі - продажу.

Згідно з статтею 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Практика Європейського суду з прав людини, яка була застосована під час розгляду справи

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з урахуванням юридичної сили правового акта в ієрархії національного законодавства та з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини при дотриманні норм процесуального права.

Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Проаналізувавши практику Європейського суду, судом взято до уваги рішення від 19 лютого 2009 року (справа Христов проти України (Khristov v. Ukraine, заява № 24465/04) згідно з яким встановлено, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.

Фактичні обставини, встановлені судом, докази, що прийняті та відхилені судом, мотиви прийняття або відхилення кожного доказу та аргументу, викладеного сторонами у матеріалах справи та висновки суду за результатами розгляду справи

На виконання умов Договору, позивач передав у власність відповідача природний газ, всього на суму 8147,16 грн., що підтверджується витягом з реєстрів споживачів природного газу за січень - лютий 2014 року, що засвідчений першим заступником голови правління Національної акціонерної компанії Нафтогаз України ОСОБА_2, податковими накладними: № 3852 від 31.01.2014 на суму 4330,84 грн., № 6829 від 28.02.2014 на суму 3816,32 грн. та оборотньо - сальдовою відомістю за період з 01.01.2014 по 31.10.2017, підписаною головним бухгалтером Т. Збарською, отже, судом встановлено та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, факт поставки позивачем відповідачу природнього газу.

Відповідачем доказів оплати спірної заборгованості суду не надано.

Відтак, на час розгляду справи, заборгованість відповідача за поставлений газ становить 8147,16 грн.

Оскільки, відповідач не виконав грошові зобов'язання за Договором та не оплатив товар, у визначений Договором термін, позивачем правомірно нараховано відповідно до пункту 7.2 Договору пеню та згідно з положеннями частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України 3% річних та інфляційні втрати.

Надаючи правову оцінку доказам, що надані до матеріалів справи, з урахуванням підстав позовних вимог та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується поставка газу за Договором позивачем, який прийнятий відповідачем всього на суму 8147,16 грн., який відповідачем не оплачений, строк оплати поставки газу, відповідно до пункту 6.1 Договору, настав, відтак, наявна заборгованість відповідача перед позивачем за Договором у розмірі 8147,16 грн.

У зв'язку з порушенням відповідачем грошових зобов'язань, позивачем нараховано 770,41 грн. пені, 911,96 грн. 3 % річних, 9797,17 грн. інфляційних втрат.

За результатами перевірки судом розрахунку пені, 3% річних та інфляційних втрат, що наданий позивачем, суд встановив, що він є арифметично невірним.

Здійснивши арифметичний розрахунок, суд встановив, що стягненню підлягає 770,41 грн. пені, 911,95 грн. 3 % річних, 9797,17 грн. інфляційних втрат.

Оцінюючи подані до матеріалів справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір за подання позовної заяви, в порядку пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 11, 73, 74, 76-80, 191, 232, 237, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

1. Позов (вх. № 1494/18 від 02.07.2018) Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Приватного підприємства "Файзуллін" про стягнення боргу, інфляційних втрат, 3 % річних, пені за неналежне виконання грошового зобов'язання задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Файзуллін" ( 98100, АДРЕСА_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" ( 01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, код ЄДРПОУ 20077720) 8147,16 грн. (вісім тисяч сто сорок сім гривень шістнадцять копійок) основного боргу , 770,41 грн. (сімсот сімдесят гривень сорок одна копійка) пені , 911,95 грн. (дев'ятсот одинадцять гривень дев'яносто п'ять копійок) 3 % річних, 9797,17 грн. (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень сімнадцять копійок) інфляційних втрат, 1761,99 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят одна гривня дев'яносто дев'ять копійок) судового збору.

3. У задоволенні решти позову відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 14.09.2018.

Суддя С.О. Саванчук

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.09.2018
Оприлюднено17.09.2018
Номер документу76472626
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1457/18

Ухвала від 24.02.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Наріжний С.Ю.

Ухвала від 12.02.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Наріжний С.Ю.

Рішення від 14.09.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Саванчук С.О.

Ухвала від 06.07.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Саванчук С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні