ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.09.2018 Справа № 905/1363/18
Позивач: Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк , м. Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВТП "МАСТЕР", м.Дружківка, Донецька обл.
про стягнення 58 963,79 грн.
Суддя Матюхін В.І.
Представники:
позивача: не з'явився.
відповідача: не з'явився.
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк (надалі позивач , банк ) звернулось до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ВТП МАСТЕР (надалі відповідач , клієнт , підприємство ) 58 963,79 грн., у тому числі:
· 10 000,00 грн. - заборгованість за кредитом;
· 21 973,61 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом;
· 26 990,18 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором банківського обслуговування № Б/Н від 14.02.2014р., який був укладений шляхом подачі відповідачем заяви про відкриття поточного рахунку і заяви приєднання до Умов та правил надання банківських послуг і Тарифів банку, щодо повернення кредитних коштів і сплати відсотків за користування кредитом в строки, визначені Умовами та правилами надання банківських послуг .
Ухвалою суду від 27.07.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду і за клопотанням позивача відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання призначено на 23.08.2018.
Поштові повідомлення про вручення сторонам ухвали про відкриття провадження у справі до суду станом на 23.08.2018 не надійшли, у зв'язку з чим розгляд справи було відкладено на 13.09.2018 року о 10:40 год., явка представників позивача і відповідача в засідання визнана не обов'язковою.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи (ухвала від 27.07.2018р. поштою повернута до суду з зазначенням причини - закінчення строку зберігання), не заперечив проти позовних вимог, не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні, відзив на позов у встановлений судом строк без поважних причин не надав, у зв'язку з чим господарським судом справа на підставі ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України розглянута за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
14.02.2014р. Товариством з обмеженою відповідальністю ВТП МАСТЕР у особі директора товариства Мілько Світлани Валеріївни були підписані заяви про приєднання і про відкриття поточного рахунку, якими відповідач одночасно приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг" (надалі - Умови ) і погодився з тарифами банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua. "Умови і правила надання банківських послуг", Тарифи банку, розміщені на сайті банку разом із заявою про приєднання (анкета) складають договір банківського обслуговування.
Згідно ч.2. ст.639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася .
Відповідно до умов договору, 14.02.2014р. відповідачу було відкрито в ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК поточний рахунок №26007053606746.
Розділом 3.2.2 зазначених Умов регламентований порядок надання кредиту за послугою Гарантований платіж .
Послугу Гарантований платіж ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" надає для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між Клієнтом та його контрагентами, а також між Клієнтом і ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" (далі - послуга). Послуга надасться у вигляді виконання ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" заявок на договірне списання коштів (далі - гарантований платіж або заявка ), згідно якої клієнт-платник доручає ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.73 Умов).
Згідно п.3.2.2.1. Умов - кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів і винагороди в обумовлені цим договором строки.
Після отримання ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" за допомогою системи дистанційного обслуговування Заявки (система Internet Banking Приват 24 - офіційний канал зв'язку між Банком та клієнтом), ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає її на предмет надання або відмови у наданні послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника (п. 3.1.1.75. Умов).
Відповідно до п. 3.2.2.2. Умов Клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, в дату повернення кредиту, але не пізніше 30 днів після настання терміну повернення кредиту. За користування кредитом у період з дати ініціювання Клієнтом заявки до дати виконання заявки Клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менше 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у заявці Клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується Клієнтом в дату надання в Банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів Клієнт за користування кредитом сплачує Банку відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими до 01.02.2016 р.), та починаючи з 01.02.2016 р. Клієнт за користування кредитом сплачує Банку відсотки в розмірі 64% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016 р.). У випадку зміни вартості кредитних ресурсів на ринку грошових ресурсів, зміни облікової ставки НБУ, зміни курсу гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют на 5 і більше відсотків, Сторони на дату укладання даного Договору погодили збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом. При цьому, таке збільшення розміру відсотків за користування кредитом не повинне перевищувати подвійного розміру процентної ставки, зазначеної в цьому пункті. Інформацію про розмір погодженої зміненої процентної ставки за користування кредитом, Банк розміщає для Клієнта одним з наступних способів: у письмовій формі, через установлені засоби електронного зв'язку Банку й Клієнта - системи Інтернет - клієнт - банк "Приват24", повідомленні на email, sms - повідомлення на останні відомі Банку номера телефонів/адреси email, надані Банку при ідентифікації й актуалізації відомостей про Клієнта, або іншими засобами. Погоджений Сторонами змінений розмір відсотків за користування кредитом набуває чинності з моменту його розміщення способом, визначеним цим пунктом, якщо інша дата не встановлена в інформації про зміну розміру відсотків. У разі не погашення заборгованості Клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом Клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими до 01.02.2016 р.), і відсотки в розмірі 64% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016 р.). Позичальник зобов'язується негайно передати Банку в заставу майнові права на одержання коштів по господарському (-им) договору (-ам) і/або майнові права на одержання товару по господарському (-им) договору (-ам), і/або товар в обороті через укладання з Банком відповідних договорів застави. Позичальник зобов'язується не ухилятися від виконання даного обов'язку і/або не перешкоджати в його виконанні та передачі даного майна і майнових прав у заставу Банку.
У випадку, якщо в дату виконання заявки або після неї, у клієнта на поточному рахунку недостатньо власних коштів - Клієнт доручає Банку в односторонньому порядку здійснювати списання коштів на погашення заборгованості як за рахунок власних коштів Клієнта, що надходять на всі поточні рахунки, відкриті в Банку, так і за рахунок невикористаних коштів по "кредитному ліміту на розрахунковому рахунку", подальші взаємовідносини по якому регулюються розділом 3.2.1 даних "Умов і Правил".
У випадку порушення Клієнтом, на якого поширюються дії п.3.2.2.13 (Програма "Кредитні канікули"), будь-якого з грошових зобов'язань та при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення коштів, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг (у т.ч. діючим п. 3.2.2.2), Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі 56 % річних від суми непогашеної заборгованості за кожний день прострочки. Сплата пені здійснюється починаючи з дня, що йде за днем порушення зобов'язань. При цьому відсотки за користування кредитом і комісія не нараховуються та не сплачуються.
Згідно п.3.2.2.7.5. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якою із зобов'язань, передбаченого Умовами , змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Строки позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки, - пені, штрафів за цим Договором встановлюються Сторонами тривалістю 15 років (п. 3.2.2.10.7 Умов).
За приписами п.3.2.2.10.4 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.2.10.1 - 3.2.2.10.3 цього Договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Свої зобов'язання за договором банк виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в межах, встановлених договором.
У зв'язку з порушеннями зобов'язань за договором банківського обслуговування у відповідача перед банком станом на 17.04.2018 року утворилась заборгованість у сумі 31 973,61грн. яка складається з:
ь 10 000,00грн. - заборгованість за кредитом за період з 01.07.2014р. по 17.04.2018р;
ь 21 973,61грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом за період з 03.03.2014р. по 17.04.2018р.
Доказів сплати (погашення) банку зазначених сум відповідачем не надано.
За таких обставин і зважаючи на те, що:
· за своєю правовою природою укладений між сторонами договір є кредитним договором;
· ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти;
· згідно ч.2 ст.1054 Цивільного кодексу України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави (параграф 1 глави 71 ЦК України), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
· ст.1046 Цивільного кодексу України (параграф 1 глави 71 ЦК України) передбачено: За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. ;
· позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України);
· позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
· відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу;
· згідно п.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору;
· ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін);
· відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом;
· у разі порушення зобов'язання відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов'язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди;
· неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України);
· штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п.6 ст.231 Господарського кодексу України);
· згідно ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором , припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано;
· ч.2 ст.343 Господарського кодексу України обумовлено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня;
· згідно ст.4 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань розмір пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховувалася пеня;
· зауважень щодо розрахунку основної заборгованості (борг, відсотки за користування кредитом) та здійснених позивачем нарахувань (пені) відповідачем не заявлено,
господарський суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за кредитом та заборгованості по відсоткам за користування кредитом обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо вимог позивача про стягнення пені за прострочення позичальником строків погашення кредиту та/або сплати процентів господарський суд констатує, що ст.2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції встановлено наступне:
На час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов'язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції .
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р визначений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включене м. Дружківка , де здійснює свою господарську діяльність відповідач по справі.
У зв'язку з вищевикладеним, вимоги щодо стягнення пені:
- за період з 3 по 13 квітня 2014 року включно у сумі 0,30грн. обґрунтовані і підлягають задоволенню;
- з 14 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року (дата завершення АТО) необґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Судові витрати в межах, встановлених законодавством, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст.526, 530, 612, 1049, 1054 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, ст.2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції і керуючись ст.ст.210, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017), господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково у сумі 31 973,91грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ВТП МАСТЕР (84200, Донецька область, м. Дружківка, вул. Леніна, б.22, код ЄДРЮОФОПГФ 39087047) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (49094, м. Дніпро, Жовтневий район, вул. Набережна Перемоги, буд.50, код ЄДРЮОФОПГФ 14360570) 10 000,00грн. - заборгованість за кредитом, 21 973,61грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 0,30грн. - пеня, 955,47грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.
В іншій частині відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у порядку, передбаченому п.17.5 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення (складення повного судового рішення).
Повний текст судового рішення складено 17 .0 9.2018р.
Суддя В.І. Матюхін
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2018 |
Оприлюднено | 17.09.2018 |
Номер документу | 76475820 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
В.І. Матюхін
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні