Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Провадження № 2/279/879/18
Справа № 279/1072/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.09.2018 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши в підготовчому засіданні в приміщенні суду в м.Коростені цивільну справу №279/1072/18 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі виконкому Кожухівської сільської ради Коростенського району про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями за набувальною давністю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому зазначив, що в 2007 році придбав у ОСОБА_2 будинок АДРЕСА_1 без нотаріального оформлення, оскільки на той момент у ОСОБА_2 були відсутні правовстановлюючі документи на вказане майно. В 2010 році ОСОБА_2 зареєструвала право власності на вказаний будинок в КП "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" та передала йому документи, однак від оформлення договору купівлі-продажу ухилилась. В 2015 році ОСОБА_2 померла, що унеможливлює на даний час оформити угоду у встановленому законом порядку. На підставі ст.344 ЦК України просить рішенням суду визнати за ним право власності за набувальною давністю на житловий будинок АДРЕСА_1
В підготовче засідання сторони не з"явилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутності. В наданій суду заяві позивач зазначив, що позовні вимоги підтримує, відповідач в своїй заяві зазначив, що позов визнає, що відповідно до статті 200 ЦПК України надає суду підстави для ухвалення рішення.
У зв"язку з неявкою сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне:
Судом встановлено, що позивачем порушено спір щодо визнання права власності за набувальною давністю на будинок АДРЕСА_1. З витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно слідує, що власником будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 ( свідоцтво про право власності видане 27.09.2010 року на підставі рішення виконкому Кожухівської сільської ради №38 від 14.09.2010 року).
З листа Кожухівської сільської ради Коростенського району Житомирської області №223/02-20 від 22.08.2018 року слідує, що ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1, згідно запису в погосподарській книзі вибула 7.12.2005 року в м.Коростень, інформація про коло спадкоємців або родинних зв"язків у сільській раді відсутня.
Згідно листа Коростенської районної державної нотаріальної контори №1087/16/01-16 від 21.08.2018 року та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.
З акту, посвідченого 16.02.2018 року сільським головою ОСОБА_3, членом виконкому ОСОБА_4, депутатом сільської ради Майстренко П.А., сусідами ОСОБА_6, ОСОБА_7, слідує, що ОСОБА_1 з 2007 року проживає в АДРЕСА_1
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За змістом ч. 1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Частиною 4 ст.344 ЦК України передбачено, що право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
У п. 9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав роз'яснено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК України.
При вирішенні спорів, пов'язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:
- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;
- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні ;
- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.
Таким чином, судом встановлено, що позивач з 2007 року добросовісно заволодів житловим будинком АДРЕСА_1, відкрито та безперервно володіє ним понад 10 років, доказів того, що спадкоємці власника будинку протягом зазначеного в позовній заяві періоду виявляли інтерес до майна свого спадкодавця, судом не здобуто, що є свідченням того, що позивач набув право власності на належний ОСОБА_2 будинок за набувальною давністю.
Керуючись ст.4, 12, 19, 141, 200, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.344 ЦК України, Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на житловий будинок за набувальною давністю задовольнити.
Визнати право власності ОСОБА_1 на житловий будинок АДРЕСА_1 за набувальною давністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Житомирської області шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач - Територіальна громада в особі виконавчого комітету Кожухівської сільської ради, місце знаходження: 11550, с.Кожухівка, Коростенського району, Житомирської області, код ЄДРПОУ 04347976.
Суддя:
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2018 |
Оприлюднено | 18.09.2018 |
Номер документу | 76508306 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Шульга О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні