Справа № 550/496/18
Провадження № 2/550/166/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2018 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області
в складі : головуючого судді Ланни Я.О.
за участю секретаря судового засідання Томас Ю.П.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в смт. Чутове цивільну справу №550/496/18 (провадження №2/550/166/18) за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2, третя особа: Відділ у Чутівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, -
у с т а н о в и в :
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа : Відділ у Чутівському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку. Позов мотивує тим, що 05.12.2003 помер ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 5,06 га, що розташована на території Вільхуватської сільської ради Чутівського району Полтавської області. Позивач та відповідач є спадкоємцями за заповітом на ? частку даного майна. Відповідач ОСОБА_2 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку, серія ПЛ №066177, площею 2,53 га, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Пізніше на ім'я позивача була виготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі. Але згідно рішення державного кадастрового реєстратора від 24.07.2017 позивачу було відмовлено у внесенні відомостей до ДЗК з посиланням на невідповідність електронного документа установленим вимогам, а саме зауваження щодо валідності електронного документа; перетин ділянок з ділянкою 5325482700:00:001:0010, площа співпадає на 49,9726%; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати іншої земельної ділянки або її частини. Рекомендовано звернутися до розробника документації із землеустрою для виправлення помилки. Враховуючи викладене, позивач просить суд визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я відповідача ОСОБА_2
Представник позивача, ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, просив суд визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я відповідача ОСОБА_2
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідач ОСОБА_2, в судовому засіданні позов визнав повністю, про що надав суду письмову заяву від 17.09.2018 року.
Представник третьої особи, Відділу у Чутівському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений, надіслав суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі.
Частиною 4 ст.206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вислухавши пояснення представника позивача, позицію відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини у справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою судді від 01.06.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Відповідно до ухвали суду від 11.07.2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.
В силу ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що 05.12.2003 року помер ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.32).
Згідно державного акту на право приватної власності на землю Серія Р1 №557458 виданого 17.01.2003 року Вільхуватською сільською радою Чутівського району Полтавської області, померлому ОСОБА_4 належала земельна ділянка площею 5,06 га надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Вільхуватської сільської ради Чутівського району Полтавської області (а.с.31).
Позивач ОСОБА_3 є власником ? частини вищезазначеної земельної ділянки площею 5,06 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Вільхуватської сільської ради Чутівського району Полтавської області, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 29.06.2004 року, виданого державним нотаріусом ОСОБА_5 (а.с.13).
Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ПЛ №0661777 від 03.08.2005 року, виданого Чутівською районною державною адміністрацією на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 29.06.2004 року, відповідачу ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 2,53 га, що розташована на території Вільхуватської сільської ради Чутівського району Полтавської області (а.с.12).
Таким чином, позивач та відповідач є співвласниками (по ? частині кожен) земельної ділянки площею 5,06 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Вільхуватської сільської ради Чутівського району Полтавської області та залишилася у спадок після їх батька ОСОБА_4
Позивач звернувся за виготовленням технічної документації до розробника для подальшої реєстрації права власності на ? частину успадкованої земельної ділянки.
Однак, рішенням № РВ-5300520842017 від 24.07.2017 позивачу відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з наступних підстав: невідповідність електронного документа, а саме XSD схема, наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Перетин ділянок з ділянкою 5325482700:00:001:0010, площа співпадає на 49,9726%; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачу ОСОБА_2 після отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області було видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,53 га. та присвоєно кадастровий номер 5325482700:00:001:0010, який охоплює межі земельної ділянки площею 5,03 га., що належала спадкодавцю.
Стаття 41 Конституції України та ст. 321 Цивільного кодексу України передбачають недоторканість права власності. Це означає, що всі мають утримуватися від безпідставного заволодіння чужим майном.
Проте, як встановлено судом, в даному випадку виявилось накладення земельних ділянок одна на одну, коли межі однієї ділянки перетинають іншу або інші ділянки і в такий спосіб частина сусіднього земельного наділу згідно правовстановлюючих документів опиняється у власності іншої особи.
Відповідно до ст.317 Цивільного Кодексу України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Статтею 319 Цивільного Кодексу України, встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно ст. 321 Цивільного Кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений в його здійсненні.
Стаття 391 Цивільного Кодексу України передбачає право власника майна вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
-визнання прав;
-відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
-визнання угоди недійсною;
-визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
-відшкодування заподіяних збитків;
-застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до вимог ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Як встановлено судом позивач ОСОБА_3 та відповідач ОСОБА_2 є співвласниками (по ? частині кожен) земельної ділянки площею 5,06 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Вільхуватської сільської ради Чутівського району Полтавської області та залишилася у спадок після їх батька ОСОБА_4 Позивач та відповідач отримали свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку площею 5,06 га., розташовану на території Вільхуватської сілської радщи Чутівського раойну Полтавської області. Відповідач ОСОБА_2 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ПЛ № 0661777 від 03.08.2005 року, виданий Чутівською районною державною адміністрацією на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 29.06.2004 року. Позивач ОСОБА_3 мав усі підстави також розраховувати на законний перебіг подій, що є правомірним очікуванням, щодо оформлення відповідного земельного паю (одержання державного акта на право власності на землю на вказане спадкове майно), оскільки ним було дотримано процедуру оформлення спадщини, яка передує одержанню правовстановлюючого документу на землю.
Але обставина того, що на етапі внесення відомостей до Державного земельного кадастру державним реєстратором відділу у Чутівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області прийнято рішення № РВ-5300520842017 про відмову у внесенні цих відомостей у зв'язку з перетином ділянки ОСОБА_3 з іншою ділянкою (кадастровий номер 5325482700:00:001:0010) - площа співпадає на 49,9726 %, свідчить про порушення права позивача на земельний пай, обмеження його у праві правомірного очікування щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки таке право є складовою частиною майна.
Таким чином, суд приходить до висновку, що доводи позивача про порушення його прав в суді доведено, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10 , 11 , ст. 209 , ст.ст.258-259, ст.ст.263-265, ст.268, ст.273 ЦПК України, ст.16, ст.ст. 317, 319, 321, 391 ЦК України, ст.ст.152, 155 ЗК України, суд, -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2, третя особа: Відділ у Чутівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку - задовольнити повністю.
Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 066177, площею 2,53 га, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Вільхуватської сільської ради Чутівського району Полтавської області, виданого 03.08.2005 року Чутівською райдержадміністрацією, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 29.06.2004 року ВВЕ № 391090, який був зареєстрований в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010554500013, кадастровий номер: 5325482700:00:001:0010 та виданий ОСОБА_2.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Чутівський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної
скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач - ОСОБА_3 (зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії КО номер 170050).
Відповідач - ОСОБА_2 (зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2 "Б"; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, паспорт серії КО номер 312585).
Головуючий Я. О. Ланна
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2018 |
Оприлюднено | 19.09.2018 |
Номер документу | 76527280 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чутівський районний суд Полтавської області
Ланна Я. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні