Рішення
від 17.09.2018 по справі 749/887/18
ЩОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 749/887/18

Номер провадження 2/749/276/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" вересня 2018 р. м. Сновськ

Щорський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Шаповал З.О.

з участю секретаря Скорої Л.О.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Сновськ цивільну справу №749/887/18 за позовом ОСОБА_1 до Сновської територіальної громади в особі Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом

В С Т А Н О В И В :

В серпні 2018 року позивач звернулась до суду з позовом до Сновської територіальної громади в особі Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 21.06.2017 року померла ОСОБА_2 , яка склала заповіт на ім`я позивача. Після її смерті відкрилася спадщина за заповітом на земельну ділянку площею 1,6652 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Смяцької сільської ради, Сновського району Чернігівської області.

Позивач звернувся до нотаріальної контори, але нотаріусом їй відмовлено в зв"язку з тим, що Державний акт на вищевказану земельну ділянку втрачено. На спадкову земельну ділянку обтяження не зареєстровано. 11.05.2018 року в районній газеті Промінь було надано об'яву про втрату державного акту на земельну ділянку.

Позивач у судовому засіданні відсутня, в позовній заяві просить справу розглянути без її участі.

Представник відповідача у судовому засіданні відсутній, до суду надійшла заява відповідно до якої Сновська міська рада просить справу розглянути у відсутності їх представника. Проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України , суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Частиною 3 статті 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21.06.2017 року померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ЕЛ № 304281 від 26.06.2017 року (а.с.3), яка на день смерті була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.32).

За життя померла ОСОБА_2, склала заповіт з якого вбачається, що померла заповіла земельну ділянку площею 1,6652 га яа знаходиться в в с. Смяч, Сновського району Чернігівської області позивачу. Заповіт зареєстровано в реєстрі за №23 (а.с.4).

За життя померла ОСОБА_2 мала у приватній власності земельну ділянку площею 1,6652 га, яка розташована на території Смяцької сільської ради , що підтверджується копією Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ -7406728362018 ( а.с. 14).

Як встановлено у справі у позивача відсутній оригінал належного правовстановлюючого документа на спірну земельну ділянку. Дана обставина підтверджується оголошенням у ЗМІ Промінь від 11.05.2018 року де зазначено, що загублений державний акт серії ІV-ЧН № 021217 від 20.12.2002 року на право власності на земельну ділянку на ім"я ОСОБА_2 вважати недійсним (а.с.19).

Державним нотаріусом, відповідно до постанови про відмову у вчинені нотаріальної дії від 04.07.2018 року № 775/02-31, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на зазначену земельну ділянку у зв'язку з неподанням документів необхідних для вчинення нотаріальної дії.

Відповідно до статтей 1216; 1217,1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Стаття 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Отже, позивач може захистити свої права тільки шляхом звернення до суду.

Таким чином, надані позивачем та досліджені в судовому засіданні докази дають підставу встановити, що земельна ділянка площею 1,6652 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Смяцької сільської ради дійсно належала померлій ОСОБА_2 Позивач є спадкоємцем майна померлого в силу ст. 1223 ЦК України, як спадкоємець за заповітом.

Позивач у листопаді 2017 року звернулась до нотаріальної контори, із заявою про прийняття спадщини.

Згідно копії спадкової справи № 290/2017 щодо майна померлої 21.06.2017 року ОСОБА_2, що крім позивача до нотаріальної контори будь - які інші спадкоємці не звертались. Позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на зазначенену земельну ділянку у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку.

При обставинах, коли у позивача відсутні інші способи захисту цивільних прав та інтересів, чим може бути визнання права відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України позовні вимоги про визнання за позивачем права власності на земельну ділянку площею 1,6652 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Смяцької сільської ради, Сновського району Чернігівської області в порядку спадкування за заповітом підлягають задоволенню.

Як вбачається з позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.

При обставинах, коли у позивача відсутні інші способи захисту цивільних прав та інтересів, чим може бути визнання права відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України , а визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб тому є всі законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в наслідок чого визнання відповідачем позову слід прийняти і задовольнити позов.

Частиною першою статті 142 ЦПК України визначено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи те, що відповідач до початку розгляду справи по суті визнав позов у повному обсязі, тому 50% судового збору слід повернути позивачу з державного бюджету.

Керуючись ст. 3 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" , ст.ст. 328 , 1216-1218 , 1223 , п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України , та ст.ст. 12 , 13 , 81 , 200 , 206 , 258 , 259 , 265 , 273 , 354 ЦПК України , суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на земельну ділянку площею 1,6652 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Смяцької сільської ради, Сновського району Чернігівської області, кадастровий номер 7425886000:02:000:0400; після смерті ОСОБА_2, померлої 21 червня 2017 року в порядку спадкування за заповітом.

Повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_1, РНОКПП НОМЕР_2, мешканці с. Смяч, вул.. Миру буд. 14, Сновського району Чернігівської області ) з державного бюджету України 50% сплаченого при подачі позовної заяви судового збору у розмірі 352,40 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Чернігівської області через Щорський районний суд Чернігівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя З.О.Шаповал

СудЩорський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення17.09.2018
Оприлюднено19.09.2018
Номер документу76531617
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —749/887/18

Рішення від 17.09.2018

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Шаповал З. О.

Ухвала від 22.08.2018

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Шаповал З. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні