Рішення
від 31.07.2018 по справі 709/1054/18
ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

709/1054/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2018 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Кваші І.М.,

при секретарі судового засідання - Дем"яненко Н.М.,

за участі позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоукраїнської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

та зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1, третя особа: ОСОБА_4, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом про визнання за нею права власності на будинок з надвірними спорудами та земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька. Мотивує позов тим, що дане нерухоме майно належало її батьку ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_3. Позивач прийняла спадщину подавши відповідну заяву до нотаріальної контори. Крім неї шляхом подачі відповідних заяв в Чорнобаївську державну нотаріальну контору спадщину прийняли ОСОБА_4 та ОСОБА_5, а також його дружина, мати позивача ОСОБА_6, яка проживала з ним на час відкриття спадщини однією сім"єю. ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4. Позивач не може оформити свої спадкові права у зв"язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності померлого на спадкове майно.

ОСОБА_3 залучений судом в якості співвідповідача по даній справі та подав зустрічний позов до ОСОБА_1, в якому просить визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право власності на 3/4 частини будинку з надвірними спорудами та 3/4 частини земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та належали померлій ІНФОРМАЦІЯ_4 його матері ОСОБА_6

В судовому засіданні позивач за первісним позовом ОСОБА_1 позов підтримала. Пояснила, що помер її батько, який заповів їй будинок. ЇЇ брат ОСОБА_3 на той час на спадщину батька не претендував. Просила її позов задовольнити, зустрічні позовні вимоги задовольнити частково.

Представник позивача за дорученням ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що обов"язкова частка матері 1/8 , відповідно цю частину має спадкувати ОСОБА_3, оскільки дружина після смерті чоловіка не здійснила оформлення своєї частки у спільному майні подружжя.

ОСОБА_3 зустрічну позовну заяву підтримав, просив розподілити спадщину між ним та сестрою згідно вимог чинного законодавства.

Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з"явилася, подала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність. Вказала, що на спадкове майно, що є предметом позову, не претендує.

Суд, вислухавши учасників процесу, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами шляхом дослідження письмових доказів в матеріалах справи, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_6 з 07 грудня 1955 року перебували у шлюбі (копія свідоцтва про одруження, а.с. 61). Учасники справи є дітьми подружжя ОСОБА_3 і відповідно рідними братом та сестрами.

Вказані обставини визнаються всіма учасниками справи і відповідно до ст. 82 ЦПК України доказуванню не підлягають.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 (а.с. 8).

Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входить наступне майно:

- будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Належність померлому зазначеного майна підтверджується довідкою Новоукраїнської сільської ради від 29.05.2018 № 164 (а.с. 12);

- земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, площею 0,2515, кадастровий номер НОМЕР_4, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, що належала померлому згідно державного акту серії НОМЕР_5 ( а.с. 18).

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

03 грудня 2013 року ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений секретарем Новоукраїнської сільської ради Яковенко В.І., зареєстрований в реєстрі за № 35, яким заповів житловий будинок та присадибну земельну ділянку позивачу ОСОБА_1 Іншу земельну ділянку заповідав онуці ОСОБА_8 ( а.с. 17).

У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняли дочки: ОСОБА_4, ОСОБА_9, онука ОСОБА_8 та дружина - ОСОБА_6 (лист Чорнобаївської державної нотаріальної контори від 30.06.2018 року за № 863-01/16, довідка Новоукраїнської сільської ради № 165 від 29.05.2018 року, а.с. 11, 35-38).

Частинами 1, 2 ст. 71 Закону України Про нотаріат встановлено, що у разі смерті одного з подружжя свідоцтво про право власності на частку в їх спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видано на половину спільного майна.

В зустрічному позові позивач посилається на те,що спірний будинок та земельна ділянка придбавалися їх батьками в період шлюбу спільно, а отже є спільним майном подружжя.

Згідно п. 241 розділу 24 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 283/8882 від 03.03.2004 року (чинної на час смерті спадкодаця), у разі смерті одного з подружжя свідоцтво про право власності на частку в їх спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видане на половину спільного майна.

Така заява матір'ю сторін ОСОБА_6 після смерті батька ОСОБА_3 нотаріусу не подавалася.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування в п. 3.4 наголосив, що визначення судами частки подружжя у праві спільної сумісної власності на нерухоме майно (квартиру) за померлими суперечить вимогам ст. 3 ЦПК України, статей 27-31 ЦПК України, оскільки судом вирішується питання про права осіб, які не є сторонами процесу та у зв'язку зі смертю не мають цивільної процесуальної правоздатності та дієздатності.

Таким чином, втрачена можливість визнати спірний будинок спільним майном подружжя ОСОБА_3, про що зазначає співідповідач ОСОБА_3

Частиною 1 ст. 1241 ЦК України встановлено, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Дружина померлого, як непрацездатна вдова (пенсіонер, но момент смерті чоловіка їй було 84 роки) мала право на обов"язкову частку у спадщині, і як зазначалося вище, спадщину прийняла, оскільки постійно проживала зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. ЇЇ обов'язкова частка становить 1/6 частина спірного будинку та земельної ділянки. 5/6 частин будинку по заповіту успадкувала ОСОБА_1, яка спадщину прийняла.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно п. 210 розділу 22 вищевказаної Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтв про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину відповідно до статті 1296 ЦК України є правом, а не обов'язком спадкоємця.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві та момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

А відтак, неотримання як позивачем, так і ОСОБА_6, з часу смерті спадкодавця свідоцтва про право на спадщину - частину спірного будинку з надвірним спорудами та земельної ділянки, не позбавляє їх права на спадщину.

Нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 відмовлено, оскільки не надано документів, що посвідчують право власності спадкодавця на заявлене майно (а.с. 10).

Враховуючи зазначене, позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення - необхідно визнати за позивачем право власності на 5/6 частин спірного будинку та земельної ділянки.

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати сторін ОСОБА_6 (копія свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_6, а.с. 46).

Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входять:

- 1/6 частина будинку з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;

- 1/6 частина земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,2515, кадастровий номер НОМЕР_4, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

07 вересня 2001 року ОСОБА_6 склала заповіт, посвідчений секретарем Новоукраїнської сільської ради Яковенко В.І., зареєстрований в реєстрі за № 42, яким заповіла все своє майно ОСОБА_3

Як зазначалося вище, згідно статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України (шість місяців) він не заявив про відмову від неї.

Ідентичні норми містяться і в п. 3.1 - п. 3.21 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 296/5.

З пояснень учасників процесу судом встановлено, що на час смерті ОСОБА_6 проживала одна.

З листа Чорнобаївської державної нотаріальної контори № 862/01-16 від 30.06.2018 року вбачається, що до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 звернулися ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 39-41).

ОСОБА_4 на спадкове майно, що є предметом спору, не претендує.

Відповідно, ОСОБА_3 як спадкоємець за заповітом має право на 1/6 частину будинку з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1; 1/6 частину земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_4, які ОСОБА_6 успадкувала після смерті свого чоловіка.

За положенням ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.

Оцінюючи наведені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність для часткового задоволення як первісних, так і зустрічних позовних вимог з огляду на вищенаведені обставини.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Новоукраїнської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка проживає в АДРЕСА_2, право власності на наступне нерухоме майно:

- 5/6 частин будинку з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;

- 5/6 частин земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,2515 га, кадастровий номер НОМЕР_4, за адресою: АДРЕСА_1.

В іншій частині вимог відмовити.

Зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1, третя особа: ОСОБА_4, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, який проживає в АДРЕСА_3, право власності на наступне нерухоме майно:

- 1/6 частину будинку з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;

- 1/6 частину земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,2515 га, кадастровий номер НОМЕР_4, за адресою: АДРЕСА_1.

В іншій частині вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.М. Кваша

СудЧорнобаївський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення31.07.2018
Оприлюднено19.09.2018
Номер документу76534712
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —709/1054/18

Рішення від 31.07.2018

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Рішення від 31.07.2018

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Ухвала від 04.06.2018

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні