Справа № 535/1101/18
Провадження № 2-о/535/55/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року смт. Котельва
КОТЕЛЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
Головуючого - Мальцева С.О.;
з секретарем судового засідання - Білик Н.О.;
у відкритому судовому засіданні в смт Котельва Полтавської області цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення фактів що мають юридичне значення, заінтересовані особи: Сидоряченська сільська рада Котелевського району Полтавської області, ОСОБА_2,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення фактів що мають юридичне значення. Заява заявлена з підстав необхідності встановлення факту, що має юридичне значення, для оформлення спадкових прав заявника після смерті ОСОБА_3
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законодавством порядку, а надала суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути без її участі, заявлені вимоги підтримує повністю.
Представник заінтересованої особи - Сидоряченської сільської ради Котелевського району Полтавської області у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Сидоряченська сільська рада Котелевського району Полтавської області подала до суду письмову заяву, в якій просить розглядати справу без участі її представника, та не заперечує проти задоволення заявлених вимог ОСОБА_1
Заінтересована особа - ОСОБА_2 . у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законодавством порядку.
У ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що заяву слід задоволити повністю з наступних підстав.
Суд розглядає справи про встановлення факту, відповідно ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
З вересня 2003 року ОСОБА_1 проживала без реєстрації разом чоловіком ОСОБА_4 за адресою вул. Гарнізова, 26, село Михайлівка Перша Котелевського району Полтавської області коли матері ОСОБА_3 через похилий вік та погіршення стану здоров'я, стало складно самій вести домашнє господарство за місцем реєстрації Харківська область, Харківський район, смт. Васище, вул. Калинова (колишня АДРЕСА_1.) вона в жовтні 2003 року забрала її проживати до себе за місцем реєстрації чоловіка ОСОБА_4
Відповідно до акту від 12 лютого 2018 року, який підписаний депутатами Сидоряченської сільської ради ОСОБА_5 та ОСОБА_6, а також сусідами ОСОБА_7, ОСОБА_8 підтверджено, що в господарстві за адресою вул. Гарнізова, 26, село Михайлівка Перша, Котелевського району, ОСОБА_1 проживала без реєстрації її мама ОСОБА_3, на підставі вищезазначеного акту видано довідку виконавчим комітетом Сидоряченської сільської ради № 77 від 13 лютого 2018 року де вказано, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно із 2003 року до дня смерті 19.05.2009 року фактично проживала без реєстрації в домоволодінні за вище вказаною адресою.
Як зазначено у ст. 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні визначено, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає.
ОСОБА_3 проживала разом з донькою - ОСОБА_1 та її чоловіком - ОСОБА_4, вели спільне господарство, мали спільний бюджет. За станом здоров'я мати потребувала постійного догляду і вона здійснювала за нею догляд.
19 травня 2009 року ОСОБА_3 померла, місце смерті Полтавська область Котелевський район село Михайлівка Перша, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 131677, видане відділом реєстрації актів цивільного стану Котелевського районного управління юстиції у Полтавській області 19 травня 2009 року, ОСОБА_1 здійснила поховання.
Після смерті матері 19 травня 2009 року ОСОБА_3 залишилось спадкове майно - земельна ділянка площею 2,28 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лизогубівської сільської ради Харківського району Харківської області, право власності на яку посвідчене Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ-ХР № 045336 від 06.12.2002 року, виданим на підставі розпорядження Харківської райдержадміністрації № 462. від 02.12.2002 року.
Згідно з заповітом від 04 липня 2007 року, посвідченим державним нотаріусом Котелевської державної нотаріальної контори ОСОБА_9, зареєстрованим в реєстрі за № 1977, відповідно до якого ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 заповіла все належне їй майно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3.
В квітні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Котелевського районного нотаріального округу ОСОБА_9 щодо вступу в спадщину після смерті матері - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 19 травня 2009 року і видачі свідоцтва про право на спадщину, яка залишилась після її смерті.
До приватного нотаріуса пред'явила:
-довідку видану виконавчим комітетом Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області № 377 від 27.03.2018 року, згідно якої на момент смерті ОСОБА_3, яка померла 19 травня 2009 року була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 (колишня АДРЕСА_1. Разом з нею на момент її смерті за даною адресою зареєстрований її син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5;
-довідку видану виконавчим комітетом Сидорячанської сільської ради № 183 від 10 квітня 2018 року, зазначено про те, що відповідно до підтверджуючого акта від 12 лютого 2018 року гр. ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 та померла 19.05.2009 року, дійсно проживала без реєстрації в домогосподарстві за адресою вул. Гарнізова, 26, село Михайлівка Перша, Котелевського району, Полтавської області. При цьому на час відкриття спадщини 19.05.2009 року з гр. ОСОБА_3 за вище вказаною адресою проживали: зять - ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7
Відповідно до листа приватного нотаріуса № 292/01-16 від 20.04.2018 року, згідно з даними Спадкового реєстру інформація щодо заведення спадкової справи після смерті 19 травня 2009 року ОСОБА_3, відсутня, також зазначено що відповідно до статей 68, 69 Закону України Про нотаріат та підпунктів 1.2, 1.12, 1.13 п. 1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при відкритті спадкової справи нотаріусперевіряє та з'ясовує місце відкриття спадщини .
Здійснивши перевірку документів приватний нотаріус дійшов висновку що …є неможливим видати Вам свідоцтво про право на спадщину за заповітом із зазначенням в свідоцтві про право на спадщину що Ви являєтесь дочкою померлої, оскільки родинний зв'язок між ОСОБА_3, яка померла 19 травня 2009 року, та Вами, ОСОБА_10, дочкою померлої, не встановлений. Враховуючи викладене, Вам необхідно звернутись до суду із заявою:
-про встановлення місця відкриття спадщини;
-про встановлення факту прийняття спадщини;
-про встановлення факту, що має юридичне значення…
Відповідно до рішенням Котелевського районного суду Полтавської області від 19 червня 2018 року, про встановлення факту родинних відносин, суд, дослідив матеріали справи, заслухав пояснення заявниці та її представника, допитав свідків прийшов до переконання, що заяву слід задовольнити повністю, та встановив факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8, яка померла 19 травня 2009 року була матір'ю ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до поданих нею довідок факт прийняття спадщини документально не підтверджується та місце відкриття спадщини встановити неможливо.
Якщо визначити місце відкриття спадщини неможливо, місце проживання спадкодавця встановлюється судом.
Згідно з ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до п. 23 ППВС України за від 30.05.2008 № 7 Про судову практику в справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким що прийняв спадщину, якщо протягом строку не заявив про відмову від неї.
Таким чином, проаналізувавши все вище викладене в сукупності, з урахуванням зібраних та досліджених доказів та їх належною оцінкою, суд приходить до переконання, що все вищевикладене стверджує про законні підстави для задоволення заяви.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 223,247,259, 264-268, 294,354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення фактів що мають юридичне значення, заінтересовані особи: Сидоряченська сільська рада Котелевського району Полтавської області, ОСОБА_2, задоволити повністю.
Встановити факт, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 яка померла 19 травня 2009 року, є останнє її місце проживання за адресою ІНФОРМАЦІЯ_9;
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, на час відкриття спадщини 19 травня 2009 року, постійно проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_3, за адресою вул. Гарнізова, 26, село Михайлівка Перша, Котелевського району, Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана через Котелевський районний суд Полтавської області.
На виконання п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України судом зазначається повне найменування сторін:
Заявник - ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_10, РНОКПП -НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії ММ № 871960 виданий Харківським РВ УМВС України в Харківській області 29.03.2001 року.
Заінтересовані особи: Сидоряченська сільська рада Котелевського району Полтавської області місце знаходження: вулиця Миру, 33, село Сидоряче, Котелевський район, Полтавська область, 38608, Код ЄДРПУО: 21050611; ОСОБА_2 зареєстрований та проживає за адресою, вул. Калинова (колишня - Калініна), буд. 4а, кв. 4, смт. Васищеве, Харківський район, Харківська область, 62495, РНОКПП - невідомий.
Суддя
Котелевського районного суду
Полтавської області ОСОБА_12
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2018 |
Оприлюднено | 20.09.2018 |
Номер документу | 76549453 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Мальцев С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні