Рішення
від 17.09.2018 по справі 342/310/18
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/310/18

Провадження № 2/342/351/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2018 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Ничик Г.І.,

з участю: секретаря судового засідання Петруняк Н.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Городенка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Острівецької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Острівецької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_3, щоб постановити рішення про визначення йому додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4. Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 померла бабка позивача по материнській лінії - ОСОБА_4, про що в Книзі реєстрації смертей виконавчим комітетом Острівецької сільської ради Городенківського району зроблено актовий запис № 3, та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 16.01.2013 року. Спадкоємцем першої черги за законом після її смерті є мама позивача - ОСОБА_3, яка не прийняла спадщину та не бажає оформляти спадщину. Відповідно до ст. 1265 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем п'ятої черги за законом. З того часу, як ОСОБА_4 за станом здоров'я вже не могла самостійно справлятися з побутом, позивач та члени його сім'ї забезпечували її догляд: прибирали, обробляли город, купляли продукти харчування, лікували. Її поховання теж проводила сім'я позивача, що підтверджується довідками Острівецької сільської ради №180 та №181 від 21.03.2018 року. Позивач бажає прийняти спадщину, до якої входить земельний пай, однак, оформити свідоцтво про право на спадщину не може, оскільки він своєчасно не звернувся в Городенківську нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини. В.о. державного нотаріуса Городенківської ДНК постановою від 16.03.2018 р. йому відмовлено у видачі такого свідоцтва та рекомендовано звернутися в суд. Причину пропуску строку прийняття спадщини позивач просить визнати поважною, оскільки його батько ОСОБА_5 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, постійно хворіє та лікується стаціонарно; йому призначена інвалідність, що доводиться довідками МСЕК. Лікування ОСОБА_5 є дороговартісним. При цьому позивач посилається на роз'яснення, викладені у листі Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , згідно яких тривале перебування спадкоємця або членів його сім'ї на лікуванні є поважною причиною пропуску строку прийняття спадщини.

В підготовче засідання сторони, їх представники не з'явилися. Позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, зазначив, що позов підтримує в повному обсязі. Відповідачка ОСОБА_3 подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає повністю, зазначила, що заяву про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4, яка мала місце 15.01.2013 року, в нотаріальну контору не подавала, так як не бажає оформляти спадщину. Острівецька сільська рада подала заяву про розгляд справи без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнає.

Передбачених ч.1 статті 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін. У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частина 3 ст. 200 ЦПК України визначає, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Оскільки відповідач визнає позов, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у підготовчому засіданні. Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є сином ОСОБА_5 та ОСОБА_3, що стверджено копією його Свідоцтва про народження серії НОМЕР_7, виданого 18.03.1987 р. Острівецькою с/Радою Городенківського району.

Його мати - ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Рогиня, є дочкою ОСОБА_8 та ОСОБА_4, що стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3, виданого 16 липня 1957 року Острівецькою сільською радою депутатів трудящих. Після реєстрації 22.02.1976 р. шлюбу з ОСОБА_5, змінила прізвище ОСОБА_5 на ОСОБА_5, що доводиться копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4, виданого Острівецькою сільською радою Городенківського району 22 лютого 1976 року.

ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_6, про що свідчить копія Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8, виданого 18.06.1991 р. Острівецькою сільською радою. ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Рогиня Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 3 від 16.01.2013 р., що доводиться копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 виданого 16.01.2013 р. виконкомом Острівецької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області. Внаслідок її смерті відкрилася спадщина. Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідачка ОСОБА_3, яка є спадкоємцем першої черги за законом спадкодавця ОСОБА_4, спадщину не прийняла. Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. Згідно ч. 1 ст. 1265 Цивільного кодексу України - у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, онук спадкодавця ОСОБА_4, є її спадкоємцем п'ятої черги за законом. На час смерті спадкодавець була зареєстрована та проживала одна в будинку по АДРЕСА_1, що стверджено довідкою № 89 від 12.02.2018 року, виданою Острівецькою сільською радою. Після смерті спадкодавця залишилось спадкове майно, яке позивач бажає успадкувати. Постановою в.о. державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори К.С. Білоконь № 474/02-31 від 16.03.2018 р. позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, належне його бабі ОСОБА_4, у зв'язку з пропущенням строку на прийняття спадщини.

Законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Відповідно до роз'яснень, зазначених у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Батько позивача ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 1), інвалідом, його захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації аварії на ЧАЕС, що стверджується копіями посвідчень серії НОМЕР_1 від 21.12.1999 р., серії НОМЕР_9 від 11.11.2003 р. Копії витягу з військового квитка НОМЕР_6, експертного заключення від 07.11.1996 р. свідчать, що ОСОБА_5 в період з 26.02.1988 р. по 06.05.1988 р. виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Копія довідки сер. ІФ № 062540, виданої 25.11.2002 р. Івано-Франківською обласною медико-соціальною експертною комісією свідчить про ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_5 Про те, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, житель с. Рогиня забезпечує догляд своїм батькам ОСОБА_5 та ОСОБА_3, стверджується довідкою № 181, виданою 21.03.2018 р. виконавчим комітетом Острівецької сільської ради .

Наведені позивачем доводи щодо причин пропуску строку прийняття спадщини суд вважає поважними, позов визнається відповідачами, визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за законом після смерті баби ОСОБА_4.

На підставі ст.ст. 1216, 1217, 1220, 1222-1223, 1258, 1261, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 196-198, 200, 206, 223, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк - чотири місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Івано-Франківської області безпосередньо або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Місце проживання позивача ОСОБА_1, відповідачки ОСОБА_3 - АДРЕСА_2. Реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 НОМЕР_1.

Місцезнаходження відповідача Острівецької сільської ради - вул. Л.Українки, 2, с. Острівець, Городенківський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04355711.

Повне судове рішення складене 17.09.2018 р.

Суддя: Ничик Г. І.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення17.09.2018
Оприлюднено21.09.2018
Номер документу76603990
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —342/310/18

Рішення від 17.09.2018

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Ничик Г. І.

Ухвала від 30.03.2018

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Ничик Г. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні