Постанова
від 18.09.2018 по справі 621/839/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2018 року

м. Харків

справа № 621/839/17-ц

провадження № 22ц/790/3626/18

Апеляційний суд Харківської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Бурлака І.В., (суддя-доповідач),

суддів - Хорошевського О.М., Яцини В.Б.,

за участю секретаря - Асєєвої В.В.,

учасники справи:

позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12,

відповідач - Садівниче товариство Лиман ,

третя особа - Зміївська районна державна адміністрація Харківської області

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Садівничого товариства Лиман на рішення Зміївського районного суду Харківської області від 09 березня 2018 року в складі судді Овдієнка В.В.,

в с т а н о в и в:

У квітні 2017 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 звернулись до суду з позовом до Садівничого товариства Лиман , третя особа: Зміївська районна державна адміністрація Харківської області про визнання недійсними рішення загальних зборів та статуту, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовна заява мотивована тим, що вони є членами Садівничого товариства Лиман та мають права і обов'язки, встановлені чинним законодавством України, в тому числі: демократичний контроль за діяльністю Садівничого товариства Лиман , безпосередню участь у його діяльності; право брати участь в обговоренні питань, що розглядаються на загальних зборах; користування правом ухвального голосу; рівне право голосу під час прийняття рішень та інші права.

Вказали, що вони здійснюють свої права, в тому числі, шляхом участі у загальних зборах, голосуванні з корпоративних та інших питань. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів повідомляє відповідач у встановленому законом порядку.

Зазначили, що 02 грудня 2016 року, начебто, були проведені загальні збори Садівничого товариства Лиман з наступним порядком денним: 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів; 2. Визначення юридичної та поштової адреси Садівничого товариства Лиман ; 3. Затвердження нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман ; 4. Реєстрація нової редакції Статуту в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та органах Державної фіскальної служби України.

Вказали, що за наслідками проведення загальних зборів ухвалені рішення за цим порядком денним, доказом чого є фіксування їх у протоколі №3 загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року, в тому числі, затверджено нову редакцію статуту Садівничого товариства Лиман .

Зазначили, що як статутом Садівничого товариства Лиман в редакції від 14 лютого 1998 року, так і чинним законодавством визначено обов'язковість скликання членів товариства та їх повідомлення не пізніше як за 10 днів до визначеного строку проведення загальних зборів.

Стверджували, що вони не знали про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів, що відбулись 02 грудня 2016 року; не отримували від Садівничого товариства Лиман або їх посадових осіб чи представників повідомлення, листа чи іншого документу з повідомленням про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів, що відбулись 02 грудня 2016 року; не отримували проекту нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман та не були проінформовані про його зміст, який був затверджений на загальних зборах 02 грудня 2016 року та не брали участі у його обговоренні; не реєструвались та не брали участі у загальних зборах 02 грудня 2016 року; не ставили власні підписи на жодних документах (протоколах, реєстраційних листах чи інших документах) за наслідками проведення 02 грудня 2016 року загальних зборів Садівничого товариства Лиман .

Вважали, що відсутність повідомлення про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів, що відбулись 02 грудня 2016 року, є прямим порушенням їх прав та інтересів, а отже є підставою для визнання недійсними всіх рішень, що були прийняті на загальних зборах 02 грудня 2016 року.

Вказали, що згідно з наявною у них інформацією, кількість членів Садівничого товариства Лиман складає 280 осіб. Обов'язок вести облік членів товариства, доводити кількісний склад членів товариства та, відповідно, наявність чи відсутність кворуму, можливості його встановлення покладається саме на відповідача.

Зазначили, що статутом Садівничого товариства Лиман в редакції від 14 лютого 1998 року та чинним законодавством передбачена обов'язковість наявності кворуму для проведення загальних зборів та прийняття важливих рішень, таких як, зокрема, внесення змін до статуту.

Відсутність кворуму для проведення загальних зборів є безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів через порушення прямих вказівок закону.

Вказали, що у разі наявності підстав, за яких неможливе встановлення наявності кворуму через невизначеність кількості членів Садівничого товариства Лиман , рішення загальних зборів також визнаються недійсними в судовому порядку.

Зазначили, що маються істотні розбіжності в реєстраційному листі загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року, оскільки ОСОБА_11 (№32); ОСОБА_7 (№36); ОСОБА_4 (№56); ОСОБА_3 (№59); ОСОБА_1 (№80); ОСОБА_13 (№93), які є позивачами по справі - не брали участі у загальних зборах, не голосували та не розписувались в реєстраційному листі, хоча в листі мається наслідування їх підпису.

Вказали, що у реєстраційному листі допущені наступні невідповідності, а саме: ОСОБА_6 зазначена в реєстраційному листі як ОСОБА_14 (№58), хоча ОСОБА_15 не був членом Садівничого товариства Лиман ; прізвище члена садівничого товариства ОСОБА_16 записано неправильно - ОСОБА_17 (№61); ОСОБА_1 (№80) та ОСОБА_4 (№56) також записані неправильно в реєстраційному листі, оскільки записано "ОСОБА_1", а правильно "ОСОБА_1", записано "ОСОБА_4", а правильно "ОСОБА_4"; ОСОБА_18 (№4) - правильне прізвище "ОСОБА_18"; ОСОБА_19 (№51) - помер у вересні 2016 року, а тому не міг бути присутнім на загальних зборах 02 грудня 2016 року.

Вважали, що такі розбіжності в реєстраційному листі загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року дають додаткові підстави вважати, що не було кворуму, отже всі прийняті рішення загальними зборами є недійсними.

Вказали, що вищенаведені підстави та їх обґрунтування є достатніми для визнання недійсними всіх прийнятих рішень загальних зборів від 02 грудня 2016 року, одне з яких є затвердження нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман , оскільки у разі визнання недійсними рішень загальних зборів від 02 грудня 2016 року, статут в редакції від 02 грудня 2016 року також підлягає визнанню недійсним.

Зазначили, що для відновлення їх прав та інтересів, як членів Садівничого товариства Лиман , необхідно провести відповідні зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Просили визнати недійсними рішення загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року щодо обрання голови та секретаря загальних зборів, визначення юридичної та поштової адреси Садівничого товариства Лиман , затвердження нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман , реєстрації нової редакції Статуту в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та органах Державної фіскальної служби України, що оформлені протоколом №3 від 02 грудня 2016 року загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман ; визнати недійсним статут Садівничого товариства Лиман , який затверджений рішенням загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року; зобов'язати Садівниче товариство Лиман провести державну реєстрацію змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, пов'язаних із визнанням недійсними рішень загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року та Статуту (у новій редакції) Садівничого товариства Лиман , який затверджений рішенням загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року.

Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 09 березня 2018 року позов - задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року щодо обрання голови та секретаря загальних зборів, визначення юридичної та поштової адреси Садівничого товариства Лиман , затвердження нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман , реєстрації нової редакції Статуту в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та органах Державної фіскальної служби України, що оформлене протоколом №3 від 02 грудня 2016 року загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман ; визнано недійсним статут (у новій редакції) Садівничого товариства Лиман , який затверджений рішенням загальних зборів членів Садівничого товариства "Лиман" від 02 грудня 2016 року; зобов'язано Садівниче товариство Лиман провести державну реєстрацію змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, пов'язаних із визнанням недійсним рішення загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року та визнанням недійсним статуту (у новій редакції) Садівничого товариства Лиман , який затверджений рішенням загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року; стягнуто з Садівничого товариства Лиман на користь ОСОБА_1 1920,00 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору, 3000,00 грн. на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу; вимогу про відшкодування витрат за надання інформації у паперовій формі з ЄДРП в розмірі 350,00 грн. - залишено без задоволення.

Не погоджуючись з рішенням суду Садівниче товариство Лиман подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, порушено та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Вважав, що суд не надав належної оцінки доказам у справі, не звернув уваги на те, що ОСОБА_2 на момент звернення до суду не був членом Садівничого товариства Лиман , тому оскаржуваним рішенням загальних зборів його права порушено не було; що загальні збори правомочні вирішувати питання, якщо на загальних зборах присутні не менше 2/3 всіх членів товариства, що складає 91 людину (2/3 від 137), тоді як в реєстраційному листі зареєстровано 95 осіб, тому навіть з вирахуванням допущених технічних помилок, під час проведення загальних зборів Садівничого товариства Лиман кворум був; що позивачі знали про засідання загальних зборів, які збирались в Садівничому товаристві Лиман шляхом повідомлення на дошці оголошень та через інших членів товариства, про що вони не заперечували; що жоден з позивачів з грудня 2016 року по теперішній час на наступних зборах товариства, на яких вони були присутні, не пропонували внести зміни до Статуту товариства, для відновлення своїх порушених прав; що ОСОБА_1, яка посилалась на те, що вона була позбавлена можливості поставити питання та бути чи секретарем чи головою загальних зборів на всіх наступних загальних зборах не намагалась відновити таке порушене право, оскільки її знову не було обрано на жодному із зборів ані головою, ані секретарем; що жоден з позивачів не вказав, які саме у них були заперечення до порядку денного загальних зборів від 02 грудня 2016 року та чим саме порушено їх права; що нова редакція статуту Садівничого товариства Лиман направлена на виконання вимог законодавства, внаслідок чого Садівниче товариство Лиман залишило за собою статус неприбуткової організації, яку було внесено до відповідного реєстру неприбуткових установ; що зміна виду садового товариства з кооперативу на обслуговуючий кооператив не є підставою для звернення до суду; що Садівниче товариство Лиман не належить до суб'єктів державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а відтак відсутня матеріальна норма, що зобов'язувала Садівниче товариство Лиман провести державну реєстрацію змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

16 липня 2018 року від ОСОБА_1 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що на даний час у ОСОБА_20 відсутні повноваження голови правління Садівничого товариства Лиман , що ОСОБА_2 є членом Садівничого товариства Лиман з 1989 року, про що свідчить членська книжка садовода Садівничого товариства Лиман , в якій зафіксовані сплачені вступні, цільові та членські внески. Крім того, посилалася на доводи, викладені у позовній заяві та просила залишити рішення Зміївського районного суду Харківської області від 09 березня 2018 року без змін.

Клопотання Садівничого товариства Лиман щодо відкладення розгляду справи залишено без задоволення, оскільки представник Садівничого товариства Лиман , який був присутній в судовому засіданні, поважних причин відкладення розгляду справи не навів.

Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення з'явившихся осіб, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду - залишити без змін.

Рішення суду першої інстанції, з висновком якого погоджується судова колегія, мотивовано тим, що позивачі довели, що їх право на участь в управлінні товариством, право голосу на його загальних зборах порушено за відсутністю кворуму.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 є членами Садівничого товариства Лиман , що підтверджується відомостями членських книжок Садівничого товариства Лиман .

Згідно довідки АБ №124459 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 01 грудня 2009 року, свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 01 грудня 2009 року, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18 листопада 2014 року Садівниче товариство Лиман вперше зареєстровано 23 червня 1998 року, дата зміни свідоцтва про державну реєстрацію - 01 грудня 2009 року, юридична адреса: смт. Комсомольське Зміївського району, вулиця Леніна, буд. № 9, кв. № 24 , код ЄДРПОУ 23141944, керівник товариства - ОСОБА_20

Згідно статуту Садівничого товариства Лиман , затвердженого на загальних зборах товариства 14 лютого 1998 року, перереєстрованого Зміївською районною державною адміністрацією за №115 від 23 червня 1998 року, працівники Харківського політехнічного інституту та Енерго - ремонтного підприємства добровільно об'єдналися в Садівниче товариство Лиман за адресою: м. Харків, вулиця Фрунзе, № 21 для організації колективного садівництва. На землях Комсомольської селищної ради відведені земельні ділянки площею: 33,2 га - на підставі рішення №135 від 21 березня 1989 року Готвальдівської районної ради народних депутатів; 1,6 га - на підставі рішення №90 від 13 липня 1993 року Комсомольської селищної ради народних депутатів.

Згідно облікового складу Садівничого товариства Лиман всього ділянок в товаристві 165 ( в тому числі 40 на виключення згідно статуту Садівничого товариства Лиман ). Всього членів товариства: 134 ( в тому числі 34 - на виключення).

02 грудня 2016 року проведено загальні збори Садівничого товариства Лиман з наступним порядком денним: 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів; 2. Визначення юридичної та поштової адреси Садівничого товариства Лиман ; 3. Затвердження нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман ; 4. Реєстрація нової редакції Статуту в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та органах Державної фіскальної служби України.

В протоколі №3 загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року вказано, що на загальних зборах 02 грудня 2016 року особисто взяли участь 92 особи, а загальна кількість членів Садівничого товариства Лиман складає -137 осіб.

В реєстраційному листі загальних зборів (доповнення до протоколу №3 від 02 грудня 2016 року ) зареєстровано - 95 осіб.

Відповідно до протоколу №3 загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року ухвалено головою зборів обрати ОСОБА_21, секретарем зборів обрати ОСОБА_20; визначено юридичну та поштову адресу Садівничого товариства Лиман , а саме: 63460, Харківська область, Зміївський район, за межами смт. Слобожанське, на території Слобожанської селищної ради; затверджено статут Садівничого товариства Лиман в новій редакції; уповноважено голову зборів ОСОБА_21 та секретаря зборів ОСОБА_20 внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та органів Державної фіскальної служби України.

З копії статуту Садівничого товариства Лиман (в новій редакції), затвердженого рішенням загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року, витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20 липня 2017 року, копії матеріалів реєстраційної справи №1-458-004809_38 Садівничого товариства Лиман вбачається, що на підставі рішення загальних зборів товариства від 02 грудня 2016 року (протокол №3) затверджено нову редакцію Статуту товариства та 19 грудня 2016 року проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи Садівничого товариства Лиман , ЄДРПОУ: 23141944, місцезнаходження: Харківська область, Зміївський район, за межами смт. Слобожанське, на території Слобожанської селищної ради, керівник - ОСОБА_20

Діяльність садівничих товариств (кооперативів) регулюється Законом України Про кооперацію .

Відповідно до статті 4 цього Закону, кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

Згідно статті 10 Закону України Про кооперацію кооператив зобов'язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.

Статтею 12 Закону України Про кооперацію вбачається, що до основних прав члена кооперативу відносяться, зокрема, право на участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління кооперативом.

Законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов'язки його членів.

Частиною 3 статті 41 Закону України Про кооперацію передбачено, що до приведення статутів у відповідність із цим Законом кооперативи та кооперативні об'єднання керуються положеннями діючих статутів у частині, що не суперечить цьому Закону.

Здійснення членом кооперативу права на участь у діяльності і управлінні кооперативом, в тому числі при прийнятті рішень органом управління кооперативу забезпечується, в першу чергу, порядком скликання і проведення загальних зборів членів кооперативу, передбаченим статтею 15 Закону України Про кооперацію та статутом кооперативу.

Відповідно до статті 15 Закону України Про кооперацію вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.

До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об'єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.

Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу.

Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.

Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.

Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об'єднання, членом якого він є.

Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.

У разі, коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право

делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу.

Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.

Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.

Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.

Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, пункту 17 статуту Садівничого товариства Лиман від 23 червня 1998 року, який був чинним на час проведення загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року, член садівничого товариства має право приймати участь в обговоренні питань, що розглядаються на загальних зборах (зборах уповноважених) членів товариства та засіданнях правління товариства, в тому числі, пов'язаних з його діяльністю та поведінкою, а також вносити пропозиції щодо покращення роботи товариства; обирати та бути обраним в правління або ревізійну комісію товариства, здійснювати інші права, що випливають із Статуту товариства тощо.

Згідно пункту 24 цього Статуту управління садівничим товариством здійснюється на підставі самоуправління, широкої демократії, гласності, активної участі його членів у вирішенні всіх питань діяльності товариства.

Із пунктів 25, 26 цього Статуту вбачається, що вищим органом управління садівничого товариства є загальні збори (збори уповноважених), які для керівництва поточними справами обирають правління. Повнолітні члени сім'ї садівника можуть приймати участь в загальних зборах з правом дорадчого голосу. Загальні збори правомочні вирішувати питання, якщо на зборах присутні не менш як 2/3 всіх членів товариства.

Рішення на загальних зборах (зборах уповноважених) членів садівничого товариства приймаються простою більшістю голосів відкритим голосуванням. Обрання правління, ревізійної комісії товариства та їх представників здійснюється шляхом відкритого або таємного голосування на розсуд загальних зборів (зборів уповноважених) ( пункт 27).

Відповідно до пункту 28 Статуту загальні збори (збори уповноважених) членів товариства скликаються правлінням не рідше 2 разів на рік, позачергові збори - за вимогою не менше 1/3 членів товариства (уповноважених), правлінням обласної Ради садівничих товариств, ревізійної комісії товариства, виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, та території якої знаходиться товариство.

Матеріали справи свідчать про те, що 02 грудня 2016 року були проведені загальні збори Садівничого товариства Лиман з наступним порядком денним: 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів; 2. Визначення юридичної та поштової адреси Садівничого товариства Лиман ; 3. Затвердження нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман ; 4. Реєстрація нової редакції Статуту в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та органах Державної фіскальної служби України.

Із протоколу №3 загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман за місцем знаходження: 63460, Харківська область, Зміївський район, за межами смт. Слобожанське, на території Слобожанської селищної ради, Садівниче товариство Лиман (23141944) від 02 грудня 2016 року вбачається, що на час проведення зборів вважалося, що загальна кількість членів садівничого товариства складає 137 осіб.

У протоколі зазначено, що особисто взяли участь у загальних зборах 92 особи.

Порядок денний наступний: 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів. 2. Визначення юридичної та поштової адреси Садівничого товариства Лиман . 3. Затвердження нової редакції статуту Садівничого товариства Лиман . 4. Реєстрація нової редакції Статуту у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та органів Державної фіскальної служби України.

Ухвалено наступні рішення: головою зборів обрано ОСОБА_21, секретарем зборів - ОСОБА_20; визначено юридичну та поштову адресу: 63460, Харківська область, Зміївський район, за межами смт. Слобожанське, на території Слобожанської селищної ради, Садівниче товариство Лиман ; затверджено статут Садівничого товариства Лиман в новій редакції; уповноважено голову зборів та секретаря зборів внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та органів Державної фіскальної служби України.

Доповненням до протоколу загальних зборів товариства №3 від 02 грудня 2016 року є реєстраційний лист загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман , у якому міститься наступний список членів товариства, які особисто взяли участь у зборах: 1. ОСОБА_20; 2. ОСОБА_22; 3. ОСОБА_23; 4. ОСОБА_18; 5 . ОСОБА_25; 6. ОСОБА_26; 7. ОСОБА_27; 8. ОСОБА_28; 9. ОСОБА_29; 10. ОСОБА_30; 11. ОСОБА_31; 12. ОСОБА_32; 13. ОСОБА_33; 14. ОСОБА_34; 15. ОСОБА_35; 16. ОСОБА_36; 17. ОСОБА_37; 18. ОСОБА_38; 19. ОСОБА_39; 20. ОСОБА_40; 21. ОСОБА_41; 22. ОСОБА_42; 23. ОСОБА_43; 24. ОСОБА_44; 25. ОСОБА_45; 26. ОСОБА_46; 27. ОСОБА_47; 28. ОСОБА_48; 29. ОСОБА_49 30. ОСОБА_50 31. ОСОБА_51; 32. ОСОБА_11; 33. ОСОБА_52; 34. ОСОБА_53; 35. ОСОБА_54; 36. ОСОБА_7; 37. ОСОБА_55; 38. ОСОБА_56; 39. ОСОБА_57; 40. ОСОБА_58; 41. ОСОБА_25; 42. ОСОБА_59; 43. ОСОБА_60; 44. ОСОБА_61; 45. ОСОБА_38; 46. ОСОБА_62; 47. ОСОБА_63; 48. ОСОБА_64; 49. ОСОБА_65; 50. ОСОБА_66; 51. ОСОБА_19; 52. ОСОБА_67; 53. ОСОБА_68; 54. ОСОБА_69; 55. ОСОБА_70; 56. ОСОБА_4; 57. ОСОБА_71; 58. ОСОБА_6; 59. ОСОБА_72; 60. ОСОБА_73; 61. ОСОБА_17; 62. ОСОБА_74; 63. ОСОБА_75; 64. ОСОБА_76; 65. ОСОБА_77; 66. ОСОБА_78; 67. ОСОБА_79; 68. ОСОБА_80; 69. ОСОБА_81; 70. ОСОБА_82; 71. ОСОБА_83; 72. ОСОБА_84; 73. ОСОБА_85; 74. ОСОБА_86; 75. ОСОБА_87; 76. ОСОБА_88; 77. ОСОБА_89; 78. ОСОБА_90; 79. ОСОБА_91; 80. ОСОБА_1; 81. ОСОБА_93; 82. ОСОБА_94; 83. ОСОБА_95; 84. ОСОБА_96; 85. ОСОБА_97; 86. ОСОБА_98; 87. ОСОБА_99; 88. ОСОБА_100; 89. ОСОБА_101; 90. ОСОБА_102; 91. ОСОБА_103; 92. ОСОБА_104; 93. ОСОБА_105; 94. ОСОБА_106; 95. ОСОБА_107

Зі списку реєстраційного листа вбачається, що він не містить переліку всіх членів садівничого товариства, які мали право брати участь у загальних зборах, а лише складається з 95 пунктів, де вказані особи, що за твердженням представників відповідача брали участь у загальних зборах 02 грудня 2016 року.

Кількість осіб, що зазначена у реєстраційному листі - 95, не відповідає кількості осіб, які вказані у протоколі загальних зборів, як присутні - 92 особи.

Зі змісту реєстраційного листа вбачається, що в ньому двічі повторюються прізвища таких членів товариства: ОСОБА_38 (№№18, 45), ОСОБА_25 (№№5, 41).

Крім того, позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_11, які вказані у цьому реєстраційному листі, стверджували, як в суді першої інстанції, так і в суді апеляційної інстанції, що на зборах не були присутні, а підписи від їх імені були зроблені не ними.

Відповідно до протоколу загальних зборів Садівничого товариства Лиман №1 від 28 травня 2017 року, де одним з пунктів порядку денного було питання щодо незаконного затвердження статуту Садівничого товариства Лиман без рішення загальних зборів, підробки протоколу та підписів членів товариства, зафіксовано виступ головного бухгалтера ОСОБА_21, яка вказала, що це вона підробила підписи, а також виступ ОСОБА_107, із змісту якого вбачається, що дійсно мало місце підроблення підписів, оскільки ці особи не були присутні на загальних зборах, (том 1 а. с. 116).

У реєстраційному листі загальних зборів від 02 грудня 2016 року за № 51 вказаний член садівничого товариства ОСОБА_19, однак він не міг брати участь у зборах, оскільки помер у вересні 2016 і ця обставина стверджувалася позивачами та не заперечувалася представниками відповідача в суді першої інстанції.

Під № 95 у реєстраційному листі вказана ОСОБА_107, яка також значиться під №153 в довідці про обліковий склад товариства.

Проте, протоколом №4 загальних зборів членів Садівничого товариства Лиман від 16 липня 2017 року прийнято рішення про переоформлення земельної ділянки від ОСОБА_109 на ОСОБА_107 (том 1 а. с. 198-206). Отже, лише після вибуття члена садівничого товариства ОСОБА_109, на підставі рішення від 16 липня 2017 року до членів товариства була прийнята ОСОБА_107

Таким чином, станом на 02 грудня 2016 року ОСОБА_107 ще не була прийнята до товариства та не мала права голосу на загальних зборах товариства.

Згідно облікового складу Садівничого товариства Лиман всього ділянок в товаристві 165 ( в тому числі 40 на виключення згідно статуту Садівничого товариства Лиман ). Всього членів товариства: 134 ( в тому числі 34 на виключення).

Проте, в реєстраційному листі загальних зборів від 02 грудня 2016 року значаться наступні члени садівничого товариства: ОСОБА_37 (№17), ОСОБА_49 (№29), ОСОБА_51 (№31), ОСОБА_88 (№76), ОСОБА_93 (№81), ОСОБА_74 (№62), ОСОБА_71 (№57), ОСОБА_51 (№31), ОСОБА_65 (№49), ОСОБА_14 (58), ОСОБА_110 (№65), ОСОБА_88 (№76), які не вказані у довідці про обліковий склад садівничого товариства.

Таким чином незрозуміло, чи є вищевказані особи членами Садівничого товариства Лиман та чи були вони його членами станом на 02 грудня 2016 року.

Отже, фактична чисельність членів садівничого товариства, які могли і мали право брати участь у загальних зборах 02 грудня 2016 року, порівняно із зазначеною в реєстраційному листі - 95 членів товариства має бути зменшена на 2 особи, прізвища яких повторюються, 1 особу, яка на час проведення зборів померла, а також на 1 особу, щодо якої наявні достовірні відомості про те, що станом на 02 грудня 2016 року вона ще не була членом садівничого товариства.

Крім того, судом першої інстанції достеменно встановлено та не заперечується представником відповідача, що позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_11 не підписували реєстраційний лист від 02 грудня 2016 року та не були присутніми на цих загальних зборах.

Таким чином, виходячи з наявних матеріалів справи, при проведенні загальних зборах присутніми були тільки 86 осіб, при кворумі в 91 особу, а не 92 особи, як зазначено в протоколі. При цьому судова колегія, виходячи з пояснень головного бухгалтера, звертає увагу, що підписи від ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_11, зроблені нею, а не позивачами.

У зв'язку з чим, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо того, що фактична чисельність членів товариства, які фактично могли бути присутніми на вказаних загальних зборах не утворює кворуму відповідно до чисельності товариства, вказаному у протоколі зборів, тому в порядку вимог пункту 26 Статуту товариства в редакції, чинній на час проведення загальних зборів, за відсутності кворуму у 2/3 від загальної чисельності товариства, а також і за відсутності умов для визначення кворуму, загальні збори Садівничого товариства Лиман не були правомочні вирішувати питання, винесені на порядок денний, тому доводи Садівничого товариства Лиман щодо того, що незважаючи навіть з вирахуванням допущених технічних помилок на те, що під час проведення загальних зборів Садівничого товариства Лиман кворум був, є безпідставними.

Посилання в апеляційній скарзі Садівничого товариства Лиман на те, що ОСОБА_2 не є членом товариства, тому його права не порушуються, спростовуються матеріалами справи. Крім того, це не є доказом правомірності проведення загальних зборів Садівничого товариства Лиман 02 грудня 2016 року та відсутності порушень прав членів товариства.

Доводи Садівничого товариства Лиман щодо того, що позивачі знали про засідання загальних зборів, які збирались в Садівничому товаристві Лиман шляхом повідомлення на дошці оголошень та через інших членів товариства не є доказом їх присутності на загальних зборах Садівничого товариства Лиман , які відбулися 02 грудня 2016 року, та не спростовують висновків суду про відсутність кворуму на вищевказаних загальних зборах.

Посилання Садівничого товариства Лиман на те, що жоден з позивачів з грудня 2016 року по теперішній час на наступних зборах товариства, на яких вони були присутні, не пропонували внести зміни до статуту товариства для відновлення своїх порушених прав; що ОСОБА_1, яка посилалась на те, що вона була позбавлена можливості поставити питання та бути чи секретарем, чи головою загальних зборів, на всіх наступних загальних зборах не намагалась відновити таке порушене право, оскільки її знову не було обрано на жодному із зборів ані головою, ані секретарем; що жоден з позивачів не вказав, які саме у них були заперечення до порядку денного загальних зборів від 02 грудня 2016 року та чим саме порушено їх права спростовуються наступним.

Відповідно до статті 12 Закону України Про кооперацію до основних прав члена кооперативу відносяться, зокрема, право на участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління кооперативом.

Відповідно до пункту 17 Статуту Садівничого товариства Лиман від 23 червня 1998 року, який був чинним на час проведення загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року член садівничого товариства має право приймати участь в обговоренні питань, що розглядаються на загальних зборах (зборах уповноважених) членів товариства та засіданнях правління товариства, в тому числі, пов'язаних з його діяльністю та поведінкою, а також вносити пропозиції щодо покращення роботи товариства; обирати та бути обраним в правління або ревізійну комісію товариства, здійснювати інші права, що випливають із статуту товариства тощо.

Отже, ставити питання про внесення змін до статуту товариства, бути головою або секретарем загальних зборів є правом, а не обов'язком члена товариства, та не використання цього права під час загальних зборів, які скликалися після 02 грудня 2016 року, не є доказом відсутності порушень прав позивачів та законності рішень загальних зборів Садівничого товариства Лиман від 02 грудня 2016 року.

Твердження Садівничого товариства Лиман щодо того, що нова редакція статуту Садівничого товариства Лиман направлена на виконання вимог законодавства, внаслідок чого Садівниче товариство Лиман залишило за собою статус неприбуткової організації є необґрунтованими, оскільки виконання одних вимог законодавства про кооперацію не надає право органам управління садівничого товариства порушувати права членів товариства на безпосередню участь в обговоренні питань, що розглядаються на загальних зборах та приймати рішення за відсутності кворуму, передбаченого статутом товариства.

Інші доводи та мотиви апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а стосуються переоцінки доказів.

Докази та обставини, на які посилається Садівниче товариство Лиман в апеляційній скарзі, були предметом дослідження судом першої інстанції і при їх дослідженні та встановленні судом були дотримані норми матеріального і процесуального права.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи ( Проніна проти України , № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Оскаржуване судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.

Відповідно до статті 141 ЦПК України, а також згідно із пунктом 35 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах № 10 від 17 жовтня 2014 року із змінами зазначено, що вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати положення статті 141 ЦПК України та керуватися тим, що судовий збір та інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки апеляційну скаргу залишено без задоволення, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст.367, 368, п. 1 ч. 1 ст.374, ст.375, ст.ст.381-384, 389 ЦПК України

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Садівничого товариства Лиман - залишити без задоволення.

Рішення Зміївського районного суду Харківської області від 09 березня 2018 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня набрання законної сили.

Головуючий І.В.Бурлака

Судді О.М. Хорошевський

В.Б. Яцина

Повний текст постанови складено 20 вересня 2018 року.

СудАпеляційний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення18.09.2018
Оприлюднено21.09.2018
Номер документу76605761
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —621/839/17

Постанова від 18.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бурлака І. В.

Постанова від 18.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бурлака І. В.

Ухвала від 03.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бурлака І. В.

Ухвала від 27.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бурлака І. В.

Ухвала від 04.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Бурлака І. В.

Рішення від 09.03.2018

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

Рішення від 09.03.2018

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

Ухвала від 08.12.2017

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

Ухвала від 17.05.2017

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

Ухвала від 28.04.2017

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні