Рішення
від 10.09.2018 по справі 910/8517/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10.09.2018Справа № 910/8517/18

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрфінінвест доТовариства з обмеженою відповідальністю Будіндустріяальянссервіс ЛТД простягнення 269 746,58 грн. Суддя Босий В.П.

секретар судового засідання Єрмак Т.Ю.

Представники сторін:

позивача:Васюк П.П.; відповідача:не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрфінінвест (надалі - ТОВ Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрфінінвест ) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Будіндустріяальянссервіс ЛТД (надалі - ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД ) про стягнення 269 746,58 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем зобов'язання із погашення облігацій на загальну суму 250 000,00 грн. та невиплатою відсоткового доходу у розмірі 19 746,58 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.07.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.08.2018, у відповідача та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку витребувано оригінал (для огляду) та належним чином завірену копію меморандуму про випуск облігацій ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД , який зареєстровано Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 07.04.2006.

Підготовче судове засідання 06.08.2018 відкладено на 20.08.2018.

10.08.2018 на адресу суду від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшов лист №14/05/24132 від 08.08.2018 разом із копією меморандуму про випуск облігацій ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.09.2018.

Представник позивача в судове засідання з'явився, надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не подав, про причини неявки суду не повідомив, хоча про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується відмітками на звороті ухвал суду, які повертались на адресу суду із зазначенням причин повернення: за закінченням терміну зберігання .

Місцезнаходження відповідача за адресою: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, будинок 14, на яку були відправлені ухвали суду, підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який міститься на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України, матеріалами справи та вказано в позові.

Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського суду міста Києва, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.

У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень ).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою суду від 26.02.2018 у Єдиному державному реєстрі судових рішень ( www.reyestr.court.gov.ua ).

Положеннями ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За таких обставин, з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами справи.

У судовому засіданні 10.09.2018 відповідно до приписів ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

07.04.2006 Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку була здійснена реєстрація Меморандуму про випуск облігацій ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД (надалі - Меморандум ), а саме: процентних іменних облігацій серії А , у кількості 50 000 штук, номінальною вартістю 1 000,00 грн. за 1 шт.

16.05.2008 між ТОВ Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрфінінвест (покупець) та ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД (продавець) укладено договір купівлі-продажу цінних паперів №245/05-08КО (надалі - Договір ), відповідно до п. 1.1 якого продавець зобов'язується передати у власність покупця, а покупець прийняти та оплатити вказані в цьому пункті цінні папери емітента.

На виконання умов Договору, Актом прийому-передачі цінних паперів від 19.05.2008 продавець передав, а покупець прийняв іменні процентні облігації ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД у кількості 250 (двісті п'ятдесят) шт. номінальною вартістю одного цінного паперу - 1 000,00 грн.

Спір у справі виник у зв'язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошових зобов'язань з погашення облігацій та виплати відсоткового доходу за облігаціями в кількості 250 штук, у зв'язку з чим позивач вказує на існування заборгованості з погашення облігацій у розмірі 250 000,00 грн. та з виплати відсоткового доходу за облігаціями у розмірі 19 746,58 грн.

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Частиною 1 статті 194 Цивільного кодексу України визначено, що цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов'язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок облігацією є цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов'язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом емісії строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом емісії. Перехід права власності на облігації емітента до іншої особи не є підставою для звільнення емітента від виконання зобов'язань, що підтверджуються облігацією. Облігації можуть існувати виключно в бездокументарній формі.

Частиною 5 статті 8 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок (який діяв на момент реєстрації Меморандуму) передбачено, що рішення про розміщення облігацій підприємств приймається відповідним органом управління емітента згідно з нормами законів, що регулюють порядок створення, діяльності та припинення юридичних осіб відповідної організаційно-правової форми.

Пунктом 4.1 Положення Про порядок випуску облігацій підприємств , в редакції, яка діяла на момент реєстрації Меморандуму (надалі - Положення ), визначено, що емітент подає до реєструвального органу для реєстрації випуску облігацій, що пропонуються для закритого продажу, такі документи:

а) заяву про реєстрацію випуску облігацій згідно з додатком 2;

б) рішення про випуск облігацій, що оформлено протоколом, який має містити відомості згідно з пунктом 5.2 цього Положення;

в) копії внутрішніх документів емітента, що підтверджують повноваження органу, який прийняв рішення про випуск облігацій;

г) меморандум про випуск облігацій, який має містити відомості, передбачені пунктом 5.3 розділу 5, підпунктами 1, 2, 10, 12 - 21 пункту 6.1 розділу 6 цього Положення;

ґ) фінансову звітність за звітний період, що передував кварталу, в якому подаються документи для реєстрації випуску облігацій, та за звітний рік, що передував року, у якому подаються документи для реєстрації випуску облігацій, у складі балансу та звіту про фінансові результати (для банків - звіту про прибутки та збитки), засвідчену підписами та печатками емітента та аудитора (аудиторської фірми), довідку про фінансовий стан та висновок аудитора (аудиторської фірми) за звітний рік, що передував року, у якому подаються документи для реєстрації випуску облігацій;

д) довідку про депозитарій, з яким емітент уклав договір про обслуговування випуску (у разі випуску облігацій у бездокументарній формі), або про реєстратора, з яким емітент уклав договір про ведення реєстру (у разі випуску іменних облігацій у документарній формі). У разі, якщо ведення реєстру власників облігацій здійснює сам емітент, він надає копію ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, виданої йому в установленому порядку реєструвальним органом;

е) у разі випуску облігацій з додатковим забезпеченням - нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують відповідне додаткове забезпечення;

є) копії свідоцтв про реєстрацію попередніх випусків цінних паперів;

ж) копію документа встановленої форми, що підтверджує державну реєстрацію емітента, засвідчену печаткою емітента.

Відповідно до п. 5.1 Положення рішення про випуск облігацій приймається органом управління, повноваження якого підтверджуються внутрішніми документами емітента.

Тобто, Меморандум - це форма рішення ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД про випуск облігацій.

Згідно з п. 5.2 Положення рішення про випуск облігацій оформляється протоколом, що має містити відомості про:

1) фірмове найменування та місцезнаходження емітента облігацій;

2) розмір статутного капіталу (у разі відсутності статутного капіталу - відомості про вартість власного капіталу);

3) предмет та мету діяльності емітента;

4) службових осіб емітента, а для господарських товариств - про посадових осіб його органів управління (прізвище, ім'я, по батькові та посади, що обіймають);

5) контролюючий орган (аудиторську фірму або аудитора, який одноособово надає аудиторські послуги);

6) дані про розміщення раніше випущених цінних паперів (перелік і результати попередніх випусків цінних паперів із зазначенням реквізитів свідоцтв про реєстрацію випусків цінних паперів та органів, що видали відповідні свідоцтва);

7) мету випуску облігацій;

8) характеристику облігацій: іменні чи на пред'явника, процентні чи безпроцентні, такі, що вільно обертаються чи з обмеженим колом обігу, звичайні чи з додатковим забезпеченням;

9) форма випуску облігацій (документарна або бездокументарна);

10) загальна сума випуску, кількість та номінальна вартість облігацій;

11) порядок проведення та кількість учасників голосування;

12) порядок повідомлення про випуск облігацій;

13) порядок розміщення та оплати облігацій;

14) строки та порядок виплати доходу за облігаціями і порядок погашення облігацій (за цільовими облігаціями - строки продажу відповідних товарів або надання відповідних послуг).

Відповідно до п. 6.3 Меморандуму термін обігу облігацій становить з 10 квітня 2016 року по 10 квітня 2016 року.

Пунктами 7.1 та 8.1 Меморандуму передбачено, що погашення облігацій та доходів за ними здійснюються в період з 11 квітня 2016 року по 18 квітня 2016 року.

Матеріалами справи підтверджується (виписки з реєстру власників іменних цінних паперів №36 від 19.05.2008 та №159 від 11.10.2013) право власності позивача на 250 іменних процентних облігацій ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД , номінальною вартістю одного цінного паперу - 1 000,00 грн., тобто сума погашення облігацій становить 250 000,00 грн.

Пунктом 7.2 Меморандуму передбачено, що процентна ставка за однією облігацією встановлюється на кожний процентний період у розмірі 1 (один) % річних. Дохід за однією облігацією виплачується одночасно з її погашенням. Сума доходу за однією облігацією визначається, як сума всіх нарахованих доходів за кожен процентний період та обчислюється за такою формулою: С = N*r i /100 * (T i / 365), де С - розмір доходу за однією облігацією, N - номінальна вартість однієї облігації, r i - встановлена процентна ставка для процентного періоду, де i - номер процентного періоду, T - кількість днів у процентному періоді, де i - номер процентного періоду.

Таким чином, відповідно до встановленої формули розмір відсоткового доходу за 250 шт. облігацій, номінальною вартістю одного цінного паперу - 1 000,00 грн., за період з 19.05.2008 (дата набуття у власність цінних паперів) по 10.04.2016 становить 19 746,58 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та встановлених Меморандумом дат здійснення виплат, станом на час розгляду справи строк виконання відповідачем грошових зобов'язань, щодо яких заявлено позов, настав.

В силу положень ч. 2 ст. 197 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 5 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок відмова від виконання зобов'язання, посвідченого цінним папером, з посиланням на відсутність підстави зобов'язання або на його недійсність не допускається.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Як унормовано приписами частини другої статті 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи зобов'язані, зокрема: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

Згідно з приписами частини першої статті 43 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов'язання по сплаті на користь позивача заборгованості з непогашених облігацій у розмірі 250 000,00 грн. та заборгованості з виплати відсоткового доходу у розмірі 19 746,58 грн. Відповідачем вказана заборгованість не спростована, доказів її погашення не надано.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідачем обставин, з якими чинне законодавство пов'язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання, не наведено.

За таких обставин, позовні вимоги ТОВ Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрфінінвест про стягнення з ТОВ Будіндустріяальянссервіс ЛТД заборгованості з непогашених облігацій у розмірі 250 000,00 грн. та заборгованості з виплати відсоткового доходу у розмірі 19 746,58 є правомірними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрфінівест задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Будіндустріяальянссервіс (04074, м. Київ, вул. Вишгородська, будинок 14; ідентифікаційний код 33543930) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрфінівест (01001, м. Київ, вул. Шота Руставелі, будинок 16; ідентифікаційний код 33152199) заборгованість з непогашених облігацій у розмірі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) грн. 00 коп., заборгованість з виплати відсоткового доходу у розмірі 19 746 (дев'ятнадцять тисяч сімсот сорок шість) грн. 58 коп. та судовий збір у розмірі 4 046 (чотири тисячі сорок шість) грн. 20 коп. Видати наказ.

3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 24.09.2018.

Суддя В.П. Босий

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.09.2018
Оприлюднено25.09.2018
Номер документу76650786
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/8517/18

Ухвала від 26.10.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Рішення від 10.09.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 20.08.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 06.08.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 03.07.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні