Гребінківський районний суд Полтавської області
Справа №: 528/528/18
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
24 вересня 2018 року м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Федорак Л.М., секретар судового засідання Коваленко О.В.,
за участі представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача Козака Ю.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу № 528/528/18 за позовною заявою представника позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_1 до Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
11.06.2018 року представник позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи тим, що відповідно до записів із погосподарської книги за 1991 - 1995 роки, особовий рахунок НОМЕР_4 станом на 15.04.1991 року в господарстві, що розташоване по АДРЕСА_1 була зареєстрована та проживала голова домогосподарства, мати позивача - ОСОБА_5. Оскільки ОСОБА_5 проживала одна, будинок належав їй на праві власності в майні колгоспного двору. ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Сліпорід - Іванівка Гребінківського району Полтавської області ОСОБА_5 померла. На час смерті вона мала у власності житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею -33,6 кв. м, житловою площею - 18,4 кв. м). За час свого життя ОСОБА_5 заповіту не склала. Після смерті ОСОБА_5 позивач фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Інших спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_5 немає. З метою переоформлення спадщини позивач як спадкоємець за законом звернулася до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус відмовила у зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно. З огляду на вказане, просить визнати за позивачем у порядку спадкування за законом на вищевказаний житловий будинок.
У судовому засідання представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у підготовче засідання не з'явився, надіслав заяву, згідно якої просить розглядати справу без його участі, заперечень не має, відзив не надсилав.
З'ясувавши обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов належить задовольнити повністю, виходячи з наступних встановлених обставин і відповідних їм правовідносин.
Судом на підставі копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 встановлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.12/.
Відповідно п. п. 4 та 5 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України цивільний кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набранння ним чинності. Правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набранння чинності ЦК України.
Згідно письмового роз'яснення в.о. завідувача Гребінківської ДНК № 309/01-16 від 30.05.2018 року, спадкова справа на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 згідно алфавітної книги в Гребінківській ДНК не відкривалась, заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини не подавалися, тому про інших спадкоємців, крім дочки - ОСОБА_4, яка звернулася в Гребінківську ДНК, їй не відомо. Заява про прийняття спадщини за законом від ОСОБА_4 до Гребінківської державної нотаріальної контори не надходила. Нотаріус не може провести оформлення та видачу свідоцтва про право на спадщину, оскільки у спадкоємця відсутні оригінали правовстановлюючих документів /а.с. 18/.
Як вбачається з копії довідки, виданої виконкомом Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області № 721/02-33 від 15.12.2017 року, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2, була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, на час її смерті проживала одна /а.с. 16/.
Таким чином, до спірних відносин підлягає застосуванню ЦК УРСР.
Згідно показів свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, наданих в судовому засіданні, їм була відома померла ОСОБА_5, а також відома її дочка ОСОБА_4, яка сама доглядала за матір'ю до її смерті, а після її смерті доглядає за майном, що залишилось після померлої ОСОБА_5
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Отже, судом на підставі вищезазначених показань свідків встановлено, що ОСОБА_4 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5 відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР.
Таким чином, відповідно до ст. 525 ЦК УРСР України ІНФОРМАЦІЯ_2 на усі права та обов'язки, що належали спадкодавцю на цей момент відкрилась спадщина.
Як вбачається з копії паспорту серії НОМЕР_7 /а.с.7/, копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 /а.с. 11/, позивач є дочкою померлої ОСОБА_5.
В силу ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Отже позивач згідно ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР є спадкоємцем першої черги за законом, оскільки при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Відповідно до виписки з погосподарських книг по Майорщинській сільській раді за період з 1991 року по 1995 рік № 170/02-33 від 25.05.2018 року, головою домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, особовий рахунок НОМЕР_8, поземельній книзі - 145, була ОСОБА_8, в домоволодінні була зареєстрована одна, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 17/.
Згідно довідки № 5-Т від 09.01.2018 року, виданої комунальним підприємством Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентарізації , станом на 29.12.2012 року житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 в бюро не зареєстрований /а.с. 15/.
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 138835690 від 24.09.2018 року /а.с. 57/ відомості про вищезазначений житловий будинок в реєстрі відсутні.
Відповідно до частин 3 та 4 статті 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 1 липня 2004 року за № 1952-IV з наступними змінами та доповненнями права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Згідно Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року та погодженого з Верховним Судом УРСР 15 січня 1966 року, який втратив чинність згідно з наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року набуття права власності у період чинності Переліку не пов'язувалось із реєстрацією відповідного права.
Згідно ст. 31 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 1 липня 2004 року за № 1952-IV з наступними змінами та доповненнями державна реєстрація прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, щодо яких раніше не здійснювалася державна реєстрація прав власності, для осіб, за якими закріплені особові рахунки в по господарських книгах відповідних сільських рад, здійснюється на підставі поданої заяви та виписки із зазначених книг, наданої виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, а також інших документів, визначених у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ст.120 ЦК УРСР майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.
Згідно ст.121 ЦК УРСР володіння, користування і розпорядження майном колгоспного двору здійснюється за згодою всіх його членів.
Статтею 123 ЦК УРСР визначено, що розмір частки члена двору встановлюється, виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму ВСУ № 20 від 22.12.1995 р. Про судову практику у справах за позовом про захист права приватної власності до правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, ще регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба).
Таким чином, право власності спадкодавця на вищевказаний житловий будинок було дійсне до моменту її смерті.
З огляду на викладене, позивач успадкувала вищевказаний житловий будинок як спадкоємець першої черги за законом відповідно до ст. 529 ЦК УРСР, на який право власності на момент відкриття спадщини належало ОСОБА_5
Враховуючи, що визнання права власності на спірне майно за позивачем в порядку спадкування відповідає положенням чинного законодавства України, заявлені вимоги підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, на підставі п. п. 4 та 5 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України, ст.ст. 120, 121, 123, 524, 529 ЦК УРСР, ч.ч. 3 та 4 ст. 3, ст. 31 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 1 липня 2004 року за № 1952-IV з наступними змінами та доповненнями, Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року та погодженого з Верховним Судом УРСР 15 січня 1966 року, керуючись ст. ст. 1, 12, 13, 81, 89, ч.ч. 3,4 ст. 200, ч. 4 ст. 206, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_4 в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та в цілому складається з: А-1 - житлового будинку, загальною площею - 33, 6 кв. м, житловою площею - 18,4 кв. м.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги апеляційному суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення (24.09.2018 року).
Позивач - ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).
Представник позивача - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2).
Представник позивача - ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер - НОМЕР_3).
Відповідач - Майорщинська сільська рада Гребінківського району Полтавської області (місцезнаходження: пров. Перемоги, 14, с. Майорщина, Гребінківський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ- 13956390).
Суддя Л. М. Федорак
Суд | Гребінківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2018 |
Оприлюднено | 26.09.2018 |
Номер документу | 76673741 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гребінківський районний суд Полтавської області
Федорак Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні