Справа № 359/7316/18
Провадження №1кс/359/2109/2018
УХВАЛА
17 вересня 2018 року слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 за участю старшого слідчого ОСОБА_3 розглянувши в приміщенні суду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні №12017110000000784,
ВСТАНОВИВ:
До суду із клопотанням про проведення обшуку звернувся старший слідчий СУ ГУНП в Київській області.
При цьому послався на те, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у об`єднаному кримінальному провадженні № 12017110000000784 від 17.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 15, ч. 4 ст. 321 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до СУ ГУ Національної поліції в Київській області із заявою про злочин звернувся голова громадської організації «ВР «Світле майбутнє» ОСОБА_4 . Будучи допитаним в якості свідка, голова громадської організації «ВР «Світле майбутнє» ОСОБА_4 показав, що йому стало відомо про те, що через інтернет-сайт https://agro-farm.com.ua здійснюється реалізація фальсифікованих пестицидів та агрохімікатів, які являються отруйними речовинами. З метою перевірки даної інформації ОСОБА_4 на інтернет-сайті https://agro-farm.com.ua замовив 5 літрів системного інсектициду ««Каліпсо 480 SC, КС». Під час замовлення ОСОБА_4 декілька разів уточнив, хто є виробником даного товару, на що отримав відповідь, що це аналог оригінального товару, який виготовляється в Україні, тому і коштує дешевше. 22.09.2017 ОСОБА_4 придбав 5 літрів системного інсектициду ««Каліпсо 480 SC, КС». Під час продажу продавець повідомив, що за необхідності вони можуть виготовити по доступній ціні практично будь-який препарат в будь-якому об`ємі, не залежно від торгової марки.
03.10.2017 ОСОБА_4 надав придбаний системний інсектицид «Каліпсо 480 SC, КС» до компанії ТОВ «БАЙЄР» для встановлення того, чи виготовлявся даний препарат компанією Байєр. 09.10.2017 представник за довіреністю ТОВ «БАЙЄР» ОСОБА_5 листом № 3300 повідомив, що системний інсектицид «Каліпсо 480 SC, КС», зразок якого було надано до компанії, містить ознаки підробки, зокрема на тарі препарату вказані неіснуючі номер партії та дата фасування, неіснуючий номер/код етикетки, наявна етикетка не відповідає даті фасування.
За результатами проведення експертизи сильнодіючих і отруйних речовин встановлено, що придбаний через інтернет-сайт https://agro-farm.com.ua препарат «Каліпсо 480 SC, KC», діюча речовина: Тіаклоприд (480 г/л), згідно міжнародної класифікації ВООЗ у складі препаративних форм інсектицидів відноситься до ІІ класу небезпечності, за своїми властивостями характеризується як отруйна речовина, яка при попаданні в певній кількості у живий організм (людини, тварини, рослини) здатна викликати порушення його фізіологічних функцій, в результаті чого виникають симптоми отруєння (інтоксикації, захворювання), а при великій - загибель.
30.03.2018 в ході проведення ряду гласних та негласних слідчих (розшукових) дій було зафіксовано факт реалізації ОСОБА_6 небезпечної (неякісної) продукції, яка являється отруйними речовинами, а саме 50 літрів фальсифікованого системного інсектициду «Каліпсо 480 SC, КС», які були замовлені через Інтернет-сайт https://agro-farm.com.ua.
05.05.2018 ОСОБА_6 оголошено про підозру в незаконному зберіганні з метою збуту отруйних речовин, що не є наркотичними або психотропними речовинами чи їх аналогами. Матеріали за обвинуваченням ОСОБА_6 в незаконному зберіганні з метою збуту отруйних речовин, що не є наркотичними або психотропними речовинами чи їх аналогами, скеровано до суду.
Досудовим розслідуванням встановлено, що виготовлені фальсифіковані пестициди (засоби захисту рослин), які характеризуються як отруйні речовини, реалізуються на території України не тільки ОСОБА_6 , а я й іншими фізичними та юридичними особами. Зокрема встановлено, що ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснюють виготовлення, зберігання та реалізацію фальсифікованих пестицидів та фальсифікованого насіння на території Київської області.
Поряд з цим, в ході проведення ряду гласних та негласних слідчих (розшукових) дій було встановлено, що ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснюють виготовлення, зберігання та реалізацію фальсифікованих пестицидів та насіння, які характеризуються як отруйні речовини в житлових, нежитлових приміщеннях та тимчасових спорудах, розташованих на земельній ділянці площею 1.06 га з кадастровим номером 3222484400:09:002:0146 за адресою АДРЕСА_1 . Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме маи?но та Реєстру прав власності на нерухоме маи?но, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого маи?на щодо об`єкта нерухомого майна, в реєстрі відомості відсутні.
Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка площею 1.06 га з кадастровим номером 3222484400:09:002:0146 за адресою АДРЕСА_1 , перебуває в оренді у ТОВ «Галіс» (код ЄДРПОУ 30051096).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» від 02.03.95 р. «фальсифіковані пестициди і агрохімікати - продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів і агрохімікатів, у тому числі вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника».
Згідно з положеннями ст. 10 цього Закону пестициди і агрохімікати, що використовуються в Україні, пакуються і маркуються відповідно до чинного законодавства. Кожна товарна одиниця повинна супроводжуватися рекомендацією щодо її застосування із зазначенням культур та об`єктів, для оброблення яких призначено пестициди і агрохімікати, способів, норм і кратності використання, термінів вичікування (для пестицидів), заборони та обмеження на застосування, способів і засобів знешкодження пестицидів та агрохімікатів, а також заходів безпеки під час роботи, транспортування і зберігання, ліквідації аварійних ситуацій та їх наслідків, заходів подання першої медичної допомоги у разі отруєння.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» продукція, якій з метою збуту споживачам виробником (продавцем) навмисне надано зовнішнього вигляду та (або) окремих властивостей певного виду продукції, але яка не може бути ідентифікована як продукція, за яку вона видається, належить до неякісної та небезпечної продукції та підлягає обов`язковому вилученню з обігу.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про пестициди і агрохімікати», транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів здійснюються відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством, санітарними правилами транспортування, зберігання і застосування пестицидів і агрохімікатів та іншими нормативними актами. Відповідно до Державних санітарних правил ДСП 8.8.12.001-98 "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві", затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03.08.1998 року № 1, зберігання пестицидів на складі допускається тільки після його погодження установами санепідслужби та охорони природи і отримання паспорта. Паспортизація здійснюється щорічно.
З огляду на викладене, у слідства є всі підстави вважати, що в житлових, нежитлових приміщеннях та тимчасових спорудах, розташованих на земельній ділянці площею 1.06 га з кадастровим номером 3222484400:09:002:0146 за адресою АДРЕСА_1 , зберігається знаряддя кримінального правопорушення та майно, яке було здобуте у результаті його вчинення, а саме: пестициди (агрохімікати та компоненти для їх виготовлення), насіння та документи, які можуть підтверджувати незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту, збут фальсифікованих пестицидів та насіння (договори купівлі-продажу товарів, прибуткові накладні, видаткові накладні, довіреності, товарно-транспортні накладні, акти приймання-передачі товарів та послуг, платіжні документи, тощо).
Допитати власників (володільців) приміщень, розташованих за вказаною адресою, чи здійснити тимчасовий доступ до речей та документів відповідно до глави 15 КПК України не представилось можливим, в зв`язку із тим, що вищезазначені дії можуть зашкодити раптовості проведення обшуку, а також спонукати ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та інших осіб до знищення, переховування чи внесення змін до речей та документів, які мають доказове значення у кримінальному провадженні.
Враховуючи те, що під час досудового розслідування встановлено, що за вищевказаною адресою здійснюється незаконне виробництво фальсифікованих пестицидів, які згідно закону належать до небезпечної (неякісної) продукції та являються отруйними речовинами, а також пестициди, які відносяться до отруйних речовин, зберігаються без санітарного паспорту на право їх зберігання, останні в будь-якому разі будуть перешкоджати встановленню істини у даному кримінальному провадженні. З огляду на викладене, іншим способом, окрім проведення обшуку, встановити дійсні обставини вчинення кримінального правопорушення не представляється можливим.
Крім того, згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Зокрема, у справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 р.), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 р.) ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «Законності» і воно не було свавільним. Окрім того, у справі «Ізмайлов проти Росії» (п.38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ встановив, що для того що втручання було вважалось пропорційним воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи».
В ході проведення досудового розслідування не було встановлено відомостей які б беззаперечно свідчили, що проведення обшуку становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснюється з дотриманням законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
Враховуючи вищевикладене, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, встановлення осіб причетних до нього, відшукання та вилучення знаряддя кримінального правопорушення та майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а саме: пестициди (агрохімікати та компоненти для їх виготовлення), насіння та документи, які можуть підтверджувати незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту, збут фальсифікованих пестицидів та насіння (договори купівлі-продажу товарів, прибуткові накладні, видаткові накладні, довіреності, товарно-транспортні накладні, акти приймання-передачі товарів та послуг, платіжні документи, тощо) та грошові кошти, що одержані ОСОБА_7 та ОСОБА_8 внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від нього просить суд надати дозвіл на проведення обшуку в вищезазначеному приміщенні.
В судовому засіданні слідчий повністю підтримав заявлене клопотання, просив суд його задовольнити, пославшись на обставини викладені в ньому.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали прихожу до висновку, що клопотання необґрунтоване та не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно витягу з ЄРДР (кримінальне провадження №12017110000000784 від 17.10.2017 року, правова кваліфікація ст.15 ч.3 ст.321 ч.4 КК України) вбачається, що до слідчого управління ГУ НП в Київській області надійшло звернення голови Громадської організації «ВО «Світле майбутнє» ОСОБА_4 (вул. Привокзальна, 8, м. Київ) щодо незаконного виробництва та збуту отруйних речовин, що не є наркотичними або психотропними речовинами чи їх аналогами, в особливо великих розмірах. Виробництво та збут пестицидів, які характеризуються як отруйні речовини, здійснюється на території Бориспільського, Обухівського, Києво-Святошинського районів Київської області та інших областей. До незаконного виробництва та збуту отруйних речовин можуть бути причетні гр. ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та посадові особи ТОВ "Океан Інвест".
З витягуз ЄРДР(кримінальнепровадження №12017110000000784від 17.10.2017року,правова кваліфікаціяст.15ч.3ст.321ч.4КК України)вбачається,що до слідчого управління ГУ НП в Київській області надійшло звернення голови Громадської організації «ВО «Світле майбутнє» ОСОБА_4 (вул. Привокзальна, 8, м. Київ) щодо незаконного виробництва та збуту отруйних речовин, що не є наркотичними або психотропними речовинами чи їх аналогами, в особливо великих розмірах на території Київської області. До незаконного виробництва та збуту отруйних речовин можуть бути причетні гр. ОСОБА_17 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 .
Згідно витягу з ЄРДР від 04.05.2018 року ( правова кваліфікація ч.1 ст.321 КК України) вбачається,що ОСОБА_6 завідомо знаючи, що в допоміжних та тимчасових спорудах за адресою АДРЕСА_2 , в гаражному боксі № НОМЕР_1 за адресою м. Київ, пров. Приладний, 46/2, в гаражному боксі N2 б/н за адресою АДРЕСА_2 , та в складському приміщенні за адресою АДРЕСА_3 , зберігаються пестициди (агрохімікати), які є отруйними речовинами, всупереч вимог ст. 11 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» від 02.03.1995 року та п.п. 5.1.1,5.1.21 Державних санітарних правил ДСП 8.8.12.001-98 "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03.08.1998 року № 1, за відсутності спеціально обладнаних для зберігання пестицидів та агрохімікатів складів, всупереч ст. З «Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов`язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами», не отримав у Головному управлінні Держпродспоживслужби в місті Києві санітарних паспортів на право зберігання, застосування та використання пестицидів, що видаються щорічно, не пройшовши навчання та не одержавши дозволу (допуску) до роботи з ними, діючи умисно та незаконно, достовірно знаючи, що вказані пестициди відносяться до отруйних речовин, зберігав їх, до моменту виявлення та вилучення, не вживаючи жодних заходів для отримання дозвільної документації, порушивши цим встановлені правила зберігання отруйних речовин.
Відповідно до ч.5 ст.234 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий доведуть наявність достатніх підстав вважати, що:
- було вчинено кримінальне правопорушення;
- відшукувані речі та документи мають значення для досудового розслідування;
- відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
- відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Згідно з ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути обмежений в своїй власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
З інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку вбачається, що земельною ділянкою площею 1,06 га , яка знаходиться за адресою : Київська область, Києво-Святошинський район, Дмитрівська сільська рада, вулиця Козацька (Леніна), 12 на праві оренди користується ТОВ «Галіс».
Водночас, старший слідчий СУ ГУНП в Київській області не приєднав до клопотання жодного беззаперечного доказу на підтвердження того, що ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснюють виготовлення, зберігання та реалізацію фальсифікованих пестицидів та насіння, які характеризуються як отруйні речовини в житлових, нежитлових приміщеннях та тимчасових спорудах, розташованих на земельній ділянці площею 1.06 га з кадастровим номером 3222484400:09:002:0146 за адресою АДРЕСА_1 .
Посилання слідчого на протокол допиту свідка ОСОБА_20 , що ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснюють наведену вище діяльність в житлових, нежитлових приміщеннях та тимчасових спорудах, розташованих на земельній ділянці площею 1.06 га з кадастровим номером 3222484400:09:002:0146 за адресою АДРЕСА_1 суд оцінює критично, оскільки дана особа оперативно супроводжувала дане кримінальне провадження та не зазначила звідки їй відомі ці обставини.
З огляду на це, слідчий суддя вважає, що відсутні підстави для надання старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області дозволу на проведення обшуку в житлових, нежитлових приміщеннях та тимчасових спорудах, розташованих на земельній ділянці площею 1.06 га з кадастровим номером 3222484400:09:002:0146 за адресою АДРЕСА_1
Керуючись: ст.ст.7, 9, 11, 12, 234, 376 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області про надання дозволу на проведення обшуку відмовити.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали буде складено не пізніше п`яти діб з дня оголошення резолютивної части ни.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2018 |
Оприлюднено | 24.02.2023 |
Номер документу | 76686883 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Чирка С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні