Справа № 686/16396/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2018 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Бондарчука В.В.,
при секретарі Потаніній О.О.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 до Пархомовецької сільської ради, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
19 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до відповідачів про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4, яка на день смерті проживала за адресою: с. Пархомівці Хмельницького району, Хмельницької області. Після її смерті все майно на підставі заповіту успадкував ОСОБА_1 В липні 2018 року позивач звернувся до Хмельницької районної державної нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини, проте йому було відмовлено у зв'язку із пропуском терміну для подання заяви про прийняття спадщини. Вказує, що строк ним був пропущений з поважних причин, оскільки йому не було відомо про строки прийняття спадщини. А тому, просить суд визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивачем до суду було подано заяву про розгляд справи без його участі, просив заявлені ним вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Пархомовецької сільської ради також подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, не заперечив, щодо визначення додатково строку для прийняття спадщини.
Відповідач ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд справи без участі, позов визнав.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов слід задовольнити частково з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. ОСОБА_4 на день смерті проживала за адресою: с. Пархомівці Хмельницького району Хмельницької області. Після її смерті залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та земельної ділянки 0.61 га, яка знаходиться на території Пархомовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилася, а в прийняття заяви від ОСОБА_1 про прийняття спадщини було відмовлено Хмельницькою районною державною нотаріальною конторою з підстав пропуску строку.
Як вбачається із довідки Пархомовецької сільської ради №124 від 30 березня 2018 року ОСОБА_4 була зареєстрована та проживала станом на 5 грудня 2017 року в АДРЕСА_1 одна.
Дані обставини підтверджуються копією свідоцтва про смерть ОСОБА_4, копією заповіту, копією свідоцтва про народження позивача, копією паспорта позивача, копією листа відмови Хмельницької районної державної нотаріальної контори, копією державного акту на землю, копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом, копією технічного паспорту, копією свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст.1269 ЦПК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦПК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Положеннями ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Позивач у своєму позові вказує про поважність причин пропуску ним строку.
Таким чином, дослідивши отримані докази та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що обставини пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини позивачем є поважними, також, враховує, що нічиї права та інтереси не порушуються, а тому позивачеві належить додатково визначити строк, в три місяці після набрання цим рішенням законної сили, який є достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач не наполягав на стягненні з відповідача судових витрат.
Однак в задоволенні вимог до ОСОБА_3 слід відмовити, оскільки він не є спадкоємцем майна померлої, тобто не являється належним відповідачем у даній справі. У випадку відсутності спадкоємців право на спадкове майно може виникнути тільки у територіальної громади с. Пархомівці, інтереси якої представляє Пархомовецька сільська рада, яка позов визнала.
Відповідно до ст. ст. 1216-1218, 1222, 1258, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України та керуючись ст. ст. 13.247. 263-265, 273 ЦПК України суд,
ухвалив:
Позов задоволити частково.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 три місяці після набрання цим рішенням законної сили.
В задоволенні позову до ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання рішення в повному обсязі до апеляційного суду Хмельницької області.
ПозивачОСОБА_1, місце проживання АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
ВідповідачПархомовецька сільська рада, місцезнаходженнявул. Центральна, 88/1, с. Пархомівці, Хмельницький район, код ЄДРПОУ 04403775.
Відповідач ОСОБА_3, місце проживання АДРЕСА_3.
Текст рішення складений 06 вересня 2018 року.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2018 |
Оприлюднено | 27.09.2018 |
Номер документу | 76702538 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Бондарчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні